BRATISLAVA. Dôvodom má byť to, že niektoré lieky, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, sú zneužívané na výrobu drogových prekurzorov. "Vieme si to predstaviť, nevylučujeme to, ale len v tom prípade, keď budú dodržané všetky podmienky predaja také, ako sú v lekárňach," spresnil.
Spomínaným krokom sa má posilniť konkurencia na trhu s liekmi. "Otvorenie trhu zvýši konkurenčný tlak na trhu s liekmi a zlepší ich celkovú dostupnosť pre spotrebiteľov, ako aj zníži objem výdavkov na ne," konštatuje sa v programe. To, že by sa vládny plán reforiem prejavil už v teraz pripravovanom novom zákone o lieku, Uhliarik vylúčil. Ako poukázal, takémuto kroku musí najprv predchádzať odborná diskusia.
Podľa Asociácie lekárnikov Slovenska sa môže tento návrh v konečnom dôsledku minúť proklamovaného účinku vyššej dostupnosti voľnopredajných liekov za nižšie ceny. Asociácia zastáva názor, že aj voľnopredajný liek je liekom a patrí do rúk odborníka - farmaceuta. Upozornila, že liek je špecifickým tovarom, s ktorým je potrebné odborne manipulovať, odborne ho skladovať a aj odborne likvidovať.
Navrhovaná zmena môže byť podľa siete lekární Dr. Max vážnym rizikom pre pacientov a môže spôsobiť nárast spotreby liekov. Výdaj akéhokoľvek lieku bez odborného poradenstva môže byť vážnym rizikom pre pacienta, hrozí mu predávkovanie či ťažkosti spojené so zlou kombináciou liekov," povedal Adrián Vodilka, riaditeľ spoločnosti, ktorá sieť lekární prevádzkuje. Poukázal na prípady z Veľkej Británie, kde došlo k predávkovaniu paracetamolom u detí, keď rodičia kúpili rôzne prípravky mimo lekárne a neboli poučení, že ich nemajú kombinovať.