Právnička, ktorá chránila národnú lotériu pred cyperskou firmou, má väzby aj na skupinu J&T. Tipos neprezradil, či stojí za neúspechom návrhu na reštrukturalizáciu.
BRATISLAVA. Tipos do minulého týždňa veril, že sa sporných nárokov cyperskej spoločnosti Lemikon zbaví cez reštrukturalizáciu. Súd však jeho návrh odmietol, pretože v ňom bola procesná chyba. V zozname záväzkov chýbali niektoré informácie o dlhoch a sporoch lotérie.
Odborníci hovoria, že takéto chyby nie sú bežné „Počul som ešte o jednom prípade,“ povedal správca Jozef Griščik, ktorý sa venuje reštrukturalizáciám už šesť rokov. „Takáto chyba sa občas stane,“ hovorí správca Vladimír Neuschl.
Posledný známy prípad je reštrukturalizácia spoločnosti Sibamac, ktorej ju vlani súd odmietol pre podobnú procesnú chybu, akú urobil Tipos.
Kto háji verejný záujem?
Chyba je zrejme dôsledkom zlej práce právnikov. Ich mená sme sa však od Tiposu nedozvedeli. Firma ignoruje svoju povinnosť zverejňovať na webe faktúry, objednávky a zmluvy.
Na poslednom pojednávaní Najvyššieho súdu, z ktorého pre Tipos vyplýva povinnosť zaplatiť Lemikonu 14 miliónov eur, zastupovala lotériu Alexandra Čižmáriková. Tá má aj vlastnú advokátsku kanceláriu Tora Legal, s bratom Martinom však pôsobí aj v kancelárií Baducci Legal. Ten bol aj na vlaňajšom pojednávaní. „Advokáti z kancelárie Baducci nás nezastupujú,“ povedal hovorca Tiposu Rastislav Čépe. Ani na otázku, či reštrukturalizačný návrh kompletizovala Čižmáriková, sme nedostali jednoznačnú odpoveď.
Baducci Legal pracovala v roku 2007 pre železničné Cargo, dnes jej služby využíva aj bratislavská župa. V roku 2007 firma Valui, kde vtedy boli obaja Čižmárikovci, vypracovávala pre ministerstvo zdravotníctva manuál Operačného programu Zdravotníctvo za 65-tisíc eur. Zmluvu podpisovala Čižmáriková.
Advokátka s väzbami
Baducci Consult v súčasnosti zarobí spolu 208-tisíc eur na analýzach činností či návrhu organizačnej štruktúry Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Za konzultačnú firmu podpisoval všetky zmluvy Marek Balko. Nemocnici poskytuje svoje služby aj Čižmárikovej kancelária Tora Legal.
Balko je dnes podľa denníka Pravda nominantom SDKÚ v dozornej rade Transpetrolu. Od mája 2006 do konca roka 2007 šéfoval spoločnosti Towercom, kde v tom čase sedel s Martinom Čižmárikom. Bývalý šéf Telekomunikačného úradu Branislav Máčaj sa viackrát vyjadril, že za Towercomom stojí skupina J&T, tá to však poprela.
Od čias, keď bol v Towercome Balko, v manažmente sedí Jozef Motyčka. Ten šéfuje firme Movys, ktorú si spolu s Towercomom uvádzalo konzorcium Santoll/Ibertax v mýtnom tendri ako svojich subdodávateľov. J&T sa nakoniec priznalo k 10-percentnému podielu v mýtnej firmy, pričom ostatné majetkové pomery sú zahalené.
Čižmárik za vlády Roberta Fica (Smer) spravoval cez firmu Baducci Funds jeden z fondov Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania. Fondy agentúry mali byť podľa premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) tunelované.
Martin Čižmárik dnes sedí v dozornej rade firmy Ditec, šéfuje jej Peter Lukeš. O tom sa v roku 2003 hovorilo, že je v skupinke, ktorá mala podľa vtedajšieho premiéra Dzurindu destabilizovať štát.
Denník Pravda v súvislosti s Čižmárikom vlani napísal, že v roku 2007 sedel v dozornej rade Ditecu s ľuďmi, ktorí sa poznali s predstaviteľmi advokátskej kancelárie Schubert & Partners. Tá vtedy zastupovala Športku v spore s Tiposom. Pohľadávku Športky neskôr kúpil Lemikon.
Lotériu môže ovládnuť Lemikon
Štátu neostalo veľa možností, ako sa brániť pred cyperskou firmou.
BRATISLAVA. Verejnosť by sa mala dnes dozvedieť, ako sa bude Tipos brániť proti nárokom cyperskej firmy Lemikon po tom, čo nevyšiel pokus s vyhlásením reštrukturalizácie. Ministerstvo financií totiž na dnešný deň zvolalo tlačovú konferenciu.
Tipos deň po odmietnutí reštrukturalizácie oznámil, že si preberie rozsudok Najvyššieho súdu, čomu sa dovtedy vyhýbal. Lotéria chce opätovne navrhnúť svoju reštrukturalizáciu.
Ak ju súd povolí, najväčším veriteľom sa stane štát. Hneď za ním bude cyperský Lemikon.
Za Lemikonom má stáť český podnikateľ Radovan Vítek. „Nevolajte mi, som na dovolenke,“ reagoval na telefonát SME a zložil. Len nedávno ovládol českú lotériovú spoločnosť Sazka tým, že skúpil väčšinu jej pohľadávok.
Do minulého týždňa počítal štát s tým, že v prípade reštrukturalizácie, správca lotérie poprie pohľadávku Lemikonu. Tipos sa totiž do štvrtka vyhýbal prebratiu rozsudku Najvyššieho súdu, ktorý ho zaväzuje zaplatiť Lemikonu 14 miliónov eur. Tento plán si poistil aj vlaňajšou zemnou zákona o hazardných hrách, ktorou si k Tiposu vytvoril 40 miliónovú pohľadávku. Tým sa stal štát najväčším veriteľom lotérie.
Adam Valček