BRATISLAVA. V minulom roku odviedli banky na Slovensku na priamych a nepriamych daniach do štátneho rozpočtu 266,90 milióna eur.
Daň z príjmu z toho tvorila 173,40 milióna eur. Na nepriamych daniach, neodpočítateľnej dani a dani z pridanej hodnoty, odviedli celkovo 93,50 milióna eur. Informuje o tom Slovenská banková asociácia (SBA).
"Tieto peniaze reálne končia v štátnom rozpočte ako použiteľný príjem. A čím je zisk sektora vyšší, tým väčšie dane platíme do rozpočtu. Nechápeme preto iniciatívu ministerstva financií, ktoré chce zaviesť ďalšie zdanenie bánk prostredníctvom bankovej dane," konštatoval v stanovisku pre médiá výkonný riaditeľ SBA Ladislav Unčovský.
Zavedenie bankovej dane od 1. januára budúceho roka avizuje rezort financií v Programe stability SR na roky 2011 až 2014. Podľa tohto dokumentu sa bude nová daň počítať z celkovej výšky pasív bánk očistených o vlastné zdroje a vklady chránené systémom ochrany vkladov.
"Banky nebudú platiť odvody za vlastné kapitálové zdroje a ani z vkladov klientov v bankách, za ktoré už v súčasnosti banky odvádzajú príspevok do Fondu ochrany vkladov. Sadzba dane sa navrhuje vo výške 0,2 % z oprávnených záväzkov," konštatuje Program stability, ktorý musí Slovensko poslať Európskej komisii (EK) do konca apríla.
Banková asociácia upozorňuje, že sa tento odvod môže premietnuť na klienta
Podľa bankovej asociácie na takýto krok neexistuje žiaden ekonomický dôvod. Asociácia je pritom proti špeciálnej dani pre akýkoľvek sektor v rámci ekonomiky.
Banková asociácia zároveň upozorňuje, že v prípade zavedenia bankovej dane v takej výške, ako avizuje ministerstvo financií, niektoré banky nebudú mať inú možnosť, ako tento odvod v plnej miere premietnuť na klienta.
Špeciálna daň bude totiž pre banky predstavovať náklad a negatívne sa prejaví na úrokových sadzbách úverov či na vkladoch klientov. Väčší negatívny vplyv by pritom mal mať odvod na korporátne zamerané banky.
Zaviesť bankám mimoriadnu daň sa v parlamente opakovane pokúšal aj opozičný Smer-SD, ktorý chcel bankovým domom zaviesť mimoriadny ročný odvod vo výške 0,73 percenta z vybraných pasív. Poslanci parlamentu však nepodporili ani druhý návrh najsilnejšej opozičnej strany.
Zákon o odvodoch vybraných finančných inštitúcií podporilo 64 poslancov, pričom proti bolo 54 zákonodarcov a hlasovania sa zdržalo 24 poslancov.