Podľa Slovenskej lekárnickej komory návrh nového zákona o liekoch znevýhodňuje farmaceutov pri poskytovaní lekárenskej starostlivosti.Ak by novela prešla v terajšej podobe hrozí monopolizácia lekárenstva, tvrdí Czuľba.
BRATISLAVA. Návrh nového zákona o liekoch umožňuje podľa Slovenskej lekárnickej komory nedodržiavať kategorizáciu liekov a reguláciu cien, znevýhodňuje farmaceutov pri poskytovaní lekárenskej starostlivosti a zvýhodňuje lekárne prevádzkované laikmi a obchodnými sieťami.
Ako ďalej agentúru SITA informovala komora, materiál, ku ktorému sa prednedávnom skočilo medzirezortné pripomienkové konanie, taktiež obmedzuje kompetencie farmaceuta vo verejnej lekárni a znižuje kritériá pre výkon činnosti zodpovedného farmaceuta.
"Pozoruhodné je, že napriek odmietnutiu národnou radou a aj prezidentom začiatkom roku 2011, opätovne posúva do legislatívneho procesu aj tzv. vernostné systémy,“ doplnil prezident lekárnickej komory Tibor Czuľba.
Lekárnici vnímajú návrh zákona o liekoch ako jeden z kľúčových zákonov tejto vlády v oblasti lekárenstva. "Ak by prešiel v tejto podobe, hrozí ďalšia monopolizácia lekárenstva a takisto aj jeho možná kartelizácia, s priamymi dôsledkami v podobe zvyšovania rizika pre pacienta, znižovania vplyvu regulátora na cenotvorbu lieku, či priamym negatívnym dopadom na štátny rozpočet," skonštatoval na jej adresu Czuľba.
Materiál sleduje podľa komory skôr ekonomický prospech veľkých poskytovateľov na úkor zdravia pacienta. Prekáža jej pritom aj to, že napriek zákonnej povinnosti nebola zahrnutá do legislatívneho procesu a do prípravy nového zákona.
Lekárnici majú k materiálu veľa zásadných výhrad, ktoré v rámci medzirezortného pripomienkového konania podali v podobe 45 strán zásadných pripomienok.
Nový spôsob predpisovania liekov
Jednou zo základných zmien, ktorú návrh prináša, je generická preskripcia, teda predpisovanie účinnej látky, nie lieku pod jeho obchodným menom. Tento spôsob predpisovania liekov by mal pomôcť ušetriť pacientom aj verejnému zdravotnému poisteniu.
Návrh zákona taktiež mení doterajšie ustanovenia o poskytovaní lekárenskej starostlivosti. "V súlade so základnými princípmi jednotného trhu sa liberalizuje podnikanie v tejto oblasti," uvádza sa v dôvodovej správe. Zároveň sa však zvyšuje miera individuálnej zodpovednosti jednotlivých subjektov, čo sa premietne aj do sprísnenia niektorých sankcií.
V prípade schválenia parlamentom by mal nový zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach platiť od októbra tohto roka. Pôvodný zákon z roku 1998 by sa mal zrušiť. Dôvodom vypracovania novej úpravy je podľa ministerstva fakt, že zákon bol vzhľadom na početné novely neprehľadný.