Pomaturitné vyššie odborné štúdium môže byť riešením pre tých, čo sa nedostanú na vysokú školu.
BRATISLAVA. Až do konca mája sa môžu absolventi stredných škôl hlásiť na pomaturitné a nadstavbové štúdium. Neúspešní uchádzači o vysokú školu budú mať dvere na týchto školách otvorené ešte aj na konci júla, v druhom kole prijímacieho konania koncom augusta. V ponuke sú študijné odbory ekonomického, technického, umeleckého či zdravotníckeho zamerania.
Aj pre toto štúdium zákon určuje pravidlá: adepti o štúdium musia poznať podmienky na prijatie dva týždne pred prvým termínom prijímačiek. Do troch dní od prijímačiek riaditeľ rozhodne o ich prijatí alebo neprijatí.
V tomto školskom roku podľa Jany Čabalovej z Ústavu informácií a prognóz školstva študuje v pomaturitnom štúdiu na stredných odborných školách v dennej a externej forme viac ako 3500 študentov. Vyššie štúdium navštevujú takmer dve tisícky adeptov na titul diplomovaný špecialista. V týchto číslach však nie sú zahrnuté konzervatóriá.
Záverečná skúška alebo druhá maturita
Podľa typu trvá pomaturitné štúdium dva až tri roky. Absolventi ho ukončujú záverečnou pomaturitnou skúškou, odbornou zložkou maturitnej skúšky, na vyššom štúdiu absolventskou skúškou.
Michal Lukáč, konzultant v poradenskej spoločnosti Amrop Slovakia, hovorí, že práve čerství absolventi škôl sú jednou z najviac ohrozených skupín na trhu práce. Majú síce dobrý teoretický základ, no často im chýbajú potrebné praktické skúsenosti.
Diplomovaný špecialista
Mnohé školy pomaturitným vyšším odborným vzdelávaním reagujú priamo na potreby praxe a ponúkajú žiadané odbory.
„Toto štúdium je zamerané na prax, študenti až 1056 hodín štúdia strávia priamo v bankách, poisťovniach, cestovných kanceláriách, hoteloch, firmách,“ povedala koordinátorka odbornej praxe študentov z Vyššieho odborného štúdia pri Obchodnej akadémii – na Dudovej ulici v Bratislave. Podľa Ficekovej je takéto vzdelávanie ako stvorené pre tých študentov, ktorí sú viac orientovaní na praktické vedomosti.
Škola pomaturitné denné vyššie odborné štúdium organizuje už devätnásty rok a vychovala doteraz 1300 absolventov. Uchádzať sa oň môžu absolventi strednej školy s maturitou.
„Absolventi sa uplatnia v strednom a vyššom manažmente vo finančných inštitúciách, firmách, vo všetkých odvetviach cestovného ruchu. Ovládajú dobre svetové jazyky, majú skúsenosti zo zahraničnej praxe, takže nemajú problém so získaním zamestnania,“ dodáva Zuzana Ficeková. Absolventi majú právo používať titul DiS. diplomovaný špecialista.
Odbory, ktoré si pýta prax
Rovnaký titul sa dá získať aj na Strednej odbornej škole sklárskej v Lednických Rovniach na dvojročnom pomaturitnom štúdiu výtvarného spracovania skla.
Jeho riaditeľ Pavol Jaseň hovorí, že absolventi sú kvalifikovaní dizajnéri, učia v základných umeleckých školách výtvarnú výchovu, uplatnia sa v oblasti úžitkového výtvarníctva, umelecko-remeselnej tvorbe sklárskeho dizajnu, v podnikaní.
„Ich počty sú regulované podľa potrieb sklární, veľmi často sa na pomaturitné vzdelávanie dávajú práve naši absolventi,“ dodal Jaseň.
Stredná odborná škola v Pruskom má poľnohospodársky základ. Okrem študijných a učebných odborov sa živí aj nadstavbovým a pomaturitným štúdiom. Vytvorili napríklad atraktívny odbor so zameraním na krajinárske úpravy a tvorbu krajiny. Vznikol v spolupráci s jednou z podobných francúzskych škôl.
„O našich odborníkov záhradníctva prejavujú veľký záujem, majú vzdelanie a prax, netreba ich zaškoľovať, sú použiteľní hneď po nástupe,“ opisuje riaditeľka Janka Fedorová dopyt po ich stredoškolských odborníkoch. Rovnako prakticky je orientovaný ďalší odbor zameraný na vidiecku turistiku.
Výhodou pomaturitného vzdelávania je predovšetkým to, že absolventi sú komplexne pripravení zaradiť sa do pracovného procesu.
Ako a kde sa hlásiť
Špecializačné pomaturitné štúdium, ako aj vyššie odborné štúdium organizujú stredné odborné školy.
- Dokedy podať prihlášku: (nadstavbové a pomaturitné štúdium)
1. termín do 31. mája,
2. termín do 31. júla, pre tých, čo neboli prijatí na vysokú školu.
- Prijímacie konanie: (externé, nadstavbové a pomaturitné štúdium)
1. termín od 20. do 24. júna 2011,
2. termín od 15. do 26. augusta 2011.
- Typ prihlášky:
Záujemcovia o nadstavbové a pomaturitné štúdium si zakúpia v predajniach ŠEVT prihlášku na pomaturitné a nadstavbové štúdium.
Niektoré školy vyžadujú prihlášku na vysokoškolské štúdium.
- K prihláške treba priložiť:
potvrdenie od obvodného lekára o zdravotnej spôsobilosti uchádzača o štúdium,
kópiu výučného listu alebo maturitného vysvedčenia.
- Pre koho je vhodné pomaturitné štúdium:
pre tých, čo už majú úplné stredné odborné vzdelanie s maturitou; jeho dĺžka sa pohybuje do troch rokov,
ukončuje sa záverečnou pomaturitnou skúškou, takzvanou druhou maturitou alebo absolutóriom.
- Druhy pomaturitného štúdia:
zdokonaľovacie alebo inovačné štúdium, v ktorom si žiak zdokonaľuje alebo obnovuje vedomosti a zručnosti v skôr absolvovanom študijnom odbore,
kvalifikačné štúdium, v ktorom žiak získa odbornú kvalifikáciu v inom študijnom odbore; štúdium sa ukončuje odbornou zložkou maturitnej skúšky,
špecializačné štúdium, v ktorom žiaci získavajú špeciálne vedomosti a zručnosti vrátane nových vedecko-technických poznatkov potrebných na výkon povolaní, na ktoré sa pripravovali v predchádzajúcom študijnom odbore; štúdium sa končí absolventskou skúškou.
- Titul po skončení štúdia:
absolventi vyššieho odborného vzdelania v dvoj a trojročných vzdelávacích programoch, ktoré sa ukončuje absolventskou skúškou, získavajú ako doklad o získanom stupni vzdelania vysvedčenie o absolventskej skúške a absolventský diplom s právom používať titul diplomovaný špecialista so skratkou Dis. za menom.
Zanikne zubný technik, pribudol včelár
Rezort školstva chce niektoré odbory stredných škôl spájať, iné vytvára. Nový odbor včelárstvo chce externe študovať 80 ľudí, dostanú medzinárodne uznávaný výučný list.
BRATISLAVA. Od 1. septembra toho roku by sa už niektoré odbory na stredných odborných školách nemali učiť, ďalšie sa pospájajú a iné pribudnú. Minulosťou bude odbor zubný technik, dentálna hygienička či medicínsko-technický laborant, ktoré doteraz poskytovali stredné zdravotnícke školy.
Skončiť by mal aj diplomovaný zubný technik a diplomovaný zdravotnícky záchranár, tituly ktorých mohli maturanti získať v pomaturitnom špecializačnom štúdiu.
Štátny tajomník Jaroslav Ivančo (SDKÚ) povedal, že ministerstvo pripravuje podstatné zúženie ponuky študijných a učebných odborov.
Niektoré odbory by mohli podľa neho byť pospájané tak, aby boli študenti viac flexibilní na trhu práce. Rezort rovnako chce, aby študenti efektívnejšie využili učivo zo školy v konkrétnej firme.
Takto na potreby reálneho života už zareagovala napríklad Stredná odborná škola Pod Bánošom v Banskej Bystrici. V pomaturitnom štúdiu okrem vidieckej turistiky začali vyučovať nový odbor včelár – včelárka. Špecifické štúdium trvá rok.
Riaditeľ školy Pavel Fiľo povedal, že sa preň rozhodli preto, lebo na Slovensku sa už 25 až 30 rokov včelárstvo nevyučuje. Choroby včiel sa pritom množia. Bez vyškolených odborníkov sa najmä nové choroby včiel nedajú zachytiť ani vyliečiť.
V mnohých prípadoch ich laické liečenie včelám a včelstvám nepomôže, ale uškodí. Dôraz sa dáva na odborný výcvik, z 33 vyučovacích hodín týždenne je 17 vyčlenených na praktickú časť.
Úspešní absolventi štúdia po zložení záverečnej skúšky získajú medzinárodne uznávaný výučný list. Už teraz majú prihlásených 80 študentov na externú formu štúdia, voľné miesta sú ešte v dennom.