BRATISLAVA.
"Odchod za lepším je pochopiteľný, ale nemienime sa s ním zmieriť. Je to veľmi smutné, keď mladý absolvent skončí medzi nezamestnanými alebo odíde za prácou do susedného Rakúska či do Nemecka, kde poznatky zúročí za omnoho lepšie peniaze, zostane tam a viac sa na Slovensko nevráti. Toto je veľká strata pre štát, ktorý financoval ich štúdium z peňazí daňových poplatníkov," uviedol minister na dnešnej tlačovej konferencii Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Bratislave.
Ako zároveň zdôraznil, ambíciou vlády je znížiť platové rozdiely medzi Slovenskom a Rakúskom. "Veríme, že raz prestanú byť rakúske platy takým lákadlom," podčiarkol.
Mihál predpokladá, že otvorenie trhov neprinesie veľké vlny migrácie zo SR. "Je to o liberalizácii pracovného trhu a odstránení administratívnych bariér. Tí, ktorí chceli odísť za prácou, však už tak urobili," dodal.
Priemerná mzda v Rakúsku je asi dvojnásobne vyššia ako na Slovensku. "Najvyšší záujem je v krajine o opatrovateľky, kuchárov, pokladačov striech, kovorobotníkov a kvalifikovaných technikoch. Otvorene poviem, že každá krajina prijme odborníkov na techniku a nechá ich prejsť po červenom koberci," uviedol na tlačovej konferencii Johannes Kopf z AMS Verejné služby zamestnanosti v Rakúsku.
Otvorenie pracovného trhu v Rakúsku by mohlo prilákať zo štátov na východ od krajiny ročne asi 11.000 až 16.000 osôb. "Celkovo očakávame prílev asi 25.000 záujemcov z nových členských krajín EÚ. Najviac ich pritom čakáme z Maďarska," doplnil Kopf.