Agentúrnu správu sme o 18:26 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Novela Zákonníka práce nemá podporu žiadnej skupiny. Nepáči sa firmám, odborom, minister hospodárstva Juraj Miškov zo SaS je nespokojný.
Miškov chcel presadiť svojich 16 pripomienok na zasadnutí vlády. Prijatá bola len jedna – aby sa zrušili stupne minimálnej mzdy.
Dnes platí, že zamestnanci sú rozdelení do šiestich skupín a podľa toho sa odvíja aj ich minimálna mzdy. Vrcholní manažéri tak dnes dostanú najmenej dvojnásobok minimálnej mzdy. Toto navrhla vláda zrušiť – minimálna mzda bude teda len jedna. Dnes je to 317 eur.
Zmena už raz v návrhu novely bola. Minister práce Jozef Mihál (SaS) ustúpil odborom a rozdielne stupne minimálnej mzdy chcel v zákonníku nechať.
Odbory: Vláda by mala skončiť
Zmenu, ktorú vláda schválila, vidia odborári ako zásadný problém a uvažujú, že zostria protesty. „Mali sme dohodu s pani premiérkou, že vláda schváli dohodnutú novelu. Beriem to ako ranu pod pás, porušila svoj sľub,“ povedal Miroslav Gazdík, prezident Konfederácie odborových zväzov.
Štrajkovať chcú aj počas majstrovstiev sveta. „Budeme sa prihovárať, aby takáto vláda čo najskôr skončila. A možno zo strany odborov spravíme všetko preto, aby takéto zoskupenie už nevládlo,“ povedal Gazdík.
Premiérka za zmenu nehlasovala: „Bolo 7 hlasov proti a 8 za, nebolo to jednoznačné. Zmena však nie je zásadná.“
Výpovedná bude problém
Novela Zákonníka práce sa nepáči ani viacerým poslancov. Očakáva sa preto, že v parlamente sa ešte viaceré veci zmenia.
Hlavnou otázkou je výpovedná lehota. Mihál navrhuje, aby sa odstupňovala podľa odpracovaných rokov. Trvať by mala od 1 po 5 mesiacov. Päť mesiacov bude pre ľudí, ktorí vo firme pracovali najmenej 20 rokov.
Neplatí to len pre prípad, keď zamestnanec dostane výpoveď, ale aj keď ju sám podá napríklad pre výhodnejšiu pracovnú ponuku. S firmou sa môže dohodnúť, či dostane 5 mesiacov výpovednú lehotu alebo odstupné vo výške 5 mesačných platov. Môže to aj kombinovať.
Poslancom sa to zdá veľa, rovnako ako firmám. „Budem sa snažiť presadiť, aby bola výpovedná lehota od jedného do troch mesiacov,“ povedal poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý.
Skrátenie by privítali aj Ivan Švejna z MostaHíd či Július Brocka z KDH. Zákonník by podľa nich mal viac vychádzať v ústrety firmám.
Mihál však takúto zmenu nechce. „Neviem si predstaviť, že by som v tejto otázke ustúpil,“ povedal.
Za skrátenie výpovednej lehoty nie je ani premiérka. „Nie je to nevýhodné, je to spravodlivé,“ povedala.