LONDÝN. Naopak euro už atakuje úroveň 1,49 USD/EUR a zrejme bude pokračovať v posilňovaní až k 1,50 USD/EUR. Americká centrálna banka (Fed) sa totiž nechystá začať sprísňovať menovú politiku, čo spôsobilo výpredaj dolára.
Americký dolár široko oslabuje, pričom austrálsky dolár sa voči nemu dostal na 29-ročné maximum a euro a libra na 17-mesačné maximá.
Podľa obchodníkov a analytikov ázijské centrálne banky diverzifikujú svoje devízové rezervy a za doláre kupujú eurá a ďalšie meny, čo je jedným z hlavných faktorov stojacim za poklesom dolára.
Fed v stredu (27.4.) uviedol, že v júni dokončí program nákupu dlhopisov, teda druhé kolo kvantitatívneho uvoľňovania (QE2). Celková hodnota programu predstavuje 600 miliárd USD. Šéf Fed Ben Bernanke však signalizoval, že centrálna banka sa nebude ponáhľať so sprísňovaním menovej politiky, pretože situácia na trhu práce sa nezlepšuje.
Dolárový index, ktorý meria hodnotu amerického dolára voči košu hlavných svetových mien, dnes klesol na 3-ročné minimum 72,871 bodu. Okolo poludnia sa nachádzal na úrovni 73,010 bodu, čo je o 0,7 % menej než na začiatku dnešného obchodovania. Dolárový index klesol v apríli o 4 % a približuje sa k rekordnému minimu 70,698 bodu z marca 2008.
Kurz spoločnej európskej meny sa na elektronickej platforme EBS vyšplhal na 17-mesačné maximum 1,4882 USD/EUR. Euro neskôr stratilo časť ziskov a okolo poludnia sa predávalo po 1,4851 USD.
"Euro posilňuje, pretože je ako rezervná mena hlavnou alternatívou k doláru," uviedol Neil Mellor, devízový stratég Bank of New York Mellon.
Informovala o tom agentúra Reuters.