SME

Personálne agentúry hľadajú ľudí aj na Facebooku

Len málo mladých ľudí dnes číta dennú tlač. Zato väčšina z nich si každý deň zapne Facebook.

(Zdroj: Ilustračné - SITA)

BRATISLAVA. Význam sociálnych sietí pri hľadaní práce rastie. Personálne agentúry už prestávajú fungovať štýlom – my podáme inzerát a vy zašlete životopisy. Hľadajú nové spôsoby, nové miesta, kde sa vhodní adepti na prácu združujú.

Tými sú aj sociálne siete ako Facebook, Twitter, či profesionálne LinkedIn a Xing.

Facebook či LinkedIn nie sú neznámym pojmom „Odhadujem, že minimálne polovica konzultantov a headhunterov využíva sociálne siete na nájdenie vhodných kandidátov,“ domnieva sa Ivana Kováčiková zo spoločnosti Exact Recrutiment. Tento spôsob využívajú aj medzinárodné korporácie, ktorým sa to osvedčilo aj v iných krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svete ide o bežnú vec. Iba na Twitteri sa snažia získať nové zamestnanie desiatky tisíc ľudí. „Počet užívateľov siete LinkedIn sa za posledný rok takmer zdvojnásobil, v súčasnosti ho už využíva viac ako 100 miliónov ľudí,“ hovorí Pavol Kubaška z Grafton Recruitment Slovakia.

Na Slovensku si na Facebook, ako miesto, kde môžeme dostať pracovnú ponuku, alebo kde si nás môže skontrolovať personalista pred pohovorom, zvykáme.

Pre profesionálov i brigádnikov Jednotlivé siete sú vhodné pre všetky odvetvia a úrovne zamestnancov, sú však zdrojom rozdielnych typov uchádzačov.

Najznámejšie siete

na hľadanie práce LinkedIn

americká sieť založená v roku 2003, momentálne po celom svete združuje vyše 100 miliónov užívateľov, na Slovensku ide o obľúbenú stránku slovenských manažérov a profesionálov, ich počet sa odhaduje v desiatkach tisíc. Xing

SkryťVypnúť reklamu

okrem nemecky hovoriacich krajín ju využívajú najčastejšie v Turecku a Španielsku, u nás nebola doteraz veľmi známa, jej popularita však rastie. Viadeo

európska sieť založená vo Francúzsku, u nás nie je veľmi známa.

„Kým LinkedIn je skôr zdrojom kandidátov vhodných na topmanažérske pozície v rôznych oblastiach a pozície IT špecialistov, Facebook je skôr vhodný na vyhľadávanie absolventov, brigádnikov a administratívnych pracovníkov,“ hovorí Michal Batis z Grafton Recruitment Slovakia.

Igor Šulík z poradenskej spoločnosti Amrop dodáva, že oveľa častejšie sa sociálne siete využívajú na hľadanie uchádzača v súkromnom sektore, menej vo verejnom.

Zamestnávatelia tak môžu na sociálnych sieťach komunikovať priamo s generáciou, ktorú chcú osloviť. Na stránkach uchádzača môžu dlhodobo sledovať jeho kariéru.

SkryťVypnúť reklamu

No pozor. Tak ako možno prácu na sociálnej sieti ľahko získať, možno ju aj stratiť. Hazardom je diskutovať s priateľmi na Facebooku o tom, že neznášate svojho šéfa, že s ním máte pomer, alebo že ste v práci celý týždeň po opici. Neoplatí sa ani predčasne písať o tom, že chcete dať výpoveď.

7 on­line trikov na lovcov hláv

Šikovný personalista si vie o záujemcovi o prácu nájsť dostatok informácií na internete. Predbehnite ho a zlepšite si svoj internetový profil skôr, než pošlete životopis.

1. Skontrolujte sa na Googli

Viete, čo o vás vie Google? Ak ste si svoje meno ešte do vyhľadávača nedali, urobte to skôr, ako to za vás urobí personalista, ktorému ste poslali životopis. V prípade, že hneď prvý preklik z Googlu vedie na stránku, ktorá o vás nehovorí v dobrom, máte len dve možnosti. Ak je to vo vašej moci, môžete zmeniť „nešťastné“ stránky, na ktoré odkazuje Google. Druhá možnosť je pripraviť sa na nepríjemné otázky na pohovore.

SkryťVypnúť reklamu

2. Buďte slušní na Facebooku

Ak si práve hľadáte zamestnanie, vaša účasť vo facebookovej skupine „Najväčší fluktuanti“ by mohla byť na škodu. Personalista by si mohol zle vysvetliť i vaše facebookové fotky, ak ste na väčšine z nich s pohárikom v ruke. A preto sa v kritickom čase hľadania práce odhláste z kritických skupín, nepíšte na stenu, že ste už tretí deň po opici a skontrolujte si fotky.

Alebo aspoň dbajte o to, aby váš profil nebol verejný. No Facebook vám môže aj pomôcť. Veď ktorého personalistu by nelákal pracovník s perfektným facebookovým profilom, plným duchaplných myšlienok a slušivých fotografií?

3. Blogujte radšej len opatrne

Naštvala vás vaša banka a vy máte chuť to vykričať na svojom blogu? Pokojne to spravte, ale radšej nie vtedy, keď sa uchádzate o prácu bankového úradníka.

SkryťVypnúť reklamu

Sú profesie, ktoré si vyžadujú pevné nervy a zhovievavosť. Keď sa na vašom blogu striedajú iba kritické a rozčú­lené príspevky, niekto vás za takého nebude považovať. Jednoducho si pamätajte, že váš blog si nečítajú len priatelia a rodina, ale práve v tom najhoršom okamihu naň môže kliknúť personalista.

4. Majte svoj e-mail na úrovni

Ak vám na mailovanie s priateľmi stačí adresa v tvare zajačik123@chatuje.sk, neznamená to, že z nej máte posielať životopis. Dajte si pozor na to, čo je pred aj za zavináčom. Vhodný tvar mena je napríklad meno.priezvisko.

Môžete ho rôzne variovať, ale nemali by ste používať prezývku z detstva, či nick, ktorý funguje skôr na opačné pohlavie než na zamestnávateľa. Ak za zavináčom máte názov webu určeného na flirtovanie, tiež zvážte, či si nezaložiť ešte jedno konto na neutrálnejšom webe. S takým Gmailom alebo Yahoo určite nič nepokazíte.

SkryťVypnúť reklamu

5. Zapíšte sa tiež na LinkedIn

Ak chcete body navyše, založte si konto na LinkedIn. Je to sociálna sieť pre profesionálov a má už cez 100 miliónov ľudí po celom svete. Na Slovensku síce nie je ani zďaleka taká obľúbená ako Facebook, ale ak si hľadáte prácu v marketingu, IT či v médiách, životopis na LinkedIn môže váš internetový profil len zlepšiť.

6. Využívajte pracovné portály

Určite ste už počuli o portáli profesia.sk, no existujú aj ďalšie, ktoré stojí za to zásobiť svojím životopisom. Napokon, keď svoje CV nahráte na profesiu, prečo to isté nespraviť na praca.sme.sk či joblife.sk a podobne? Pracovné portály sú obľúbeným zdrojom ľudí pre personalistov, takže, aj keď práve akútne nezháňate žiadny džob, môžete im pomôcť zaznamenať vašu existenciu.

SkryťVypnúť reklamu

7. Založte si svoje Twitter konto

Do sociálnej siete Twitter sa doteraz zapojilo iba zopár tisícok ľudí zo Slovenska, takže ak nie ste jedným z nich, nijako vám to neublíži. No ak chcete pracovať v reklame, marketingu, médiách alebo ako programátor či grafik, vašou najlepšou on­line vizitkou môže byť práve Twitter. Na Facebooku sú všetci, no na Twitter píšu statusy iba rozhľadení profíci zo spomenutých odvetví. Ak k nim chcete patriť, začnite na Twitteri.

Peter Filin

Ak chcete zaujať, životopis nestačí. Natočte videoprofil

Novinkou, ktorá sa k nám dostáva zo západu, je videovizitka, pri ktorej zamestnávateľ hneď na začiatku zhodnotí aj vaše vystupovanie a prejav.

BRATISLAVA. V niektorých krajinách ide o bežnú vec – prvé kolo prijímacích pohovorov do zamestnania sa odohráva cez prezentáciu natočenú na web kameru.

SkryťVypnúť reklamu

Zamestnávatelia si potom z vizuálne jednotných a rovnako štrukturovaných videoprofilov vyberajú najvhodnejších kandidátov. Tých potom pozvú do ďalšieho kola.

„Týka sa to najmä pozícií v oblasti obchodu a marketingu, na Slovensku to však nie je bežné,“ hovorí Bruna Beata Jakub, manažérka spoločnosti Adecco.

Na prvý pohľad S videoprofilmi sa zamestnávatelia aj pracovné agentúry u nás stretávajú zatiaľ zriedka. „Je to len otázka krátkeho času, keď sa tento trend stane aj na Slovensku súčasťou bežného života,“ myslí si Martina Bezáková, senior manažérka agentúry Manpower.

Zatiaľ sme skeptickí väčšina ľudí (74 percent) nemá záujem o videoprofily, keďže neveria, že by im pomohli pri hľadaní práce, 14 percent odpovedajúcich v ankete sa vyjadrilo kladne, 12 percent by malo záujem, ale nemá na to technické vybavenie, viac ako polovica (56 percent) firiem nevidí význam vo videoprofiloch uchádzačov o prácu, 39 percent firiem sa vyjadrilo, že by im videovizitky uľahčili výber ľudí. Zdroj: Profesia

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od písomnej formy životopisu, má vďaka videu budúci zamestnávateľ možnosť na prvý pohľad posúdiť, či je kandidát typovo vhodný a či zapadne do firemnej kultúry spoločnosti.

„Vhodne zvolený obsah a forma vyhotovenia video vizitky môže kandidátovi určite pomôcť vystúpiť z radu a pritiahnuť pozornosť potenciálneho zamestnávateľa,“ hovorí Peter Ulbrik, riaditeľ personálnej agentúry AuJob.

Ako má vizitka vyzerať Videoprofil by v žiadnom prípade nemal byť príliš dlhý, respektíve byť prerozprávaním všetkých skutočností uvedených v samotnom životopise.

„Základom je vyzdvihnúť skúsenosti, znalosti a preferencie kandidáta, ktoré sa vzťahujú k pracovnej pozícii, o ktorú sa uchádza. A to tak, aby vyvolal záujem u potenciálneho zamestnávateľa,“ hovorí Ulbrik.

SkryťVypnúť reklamu

Ako aj v bežnej komunikácií, prvých 10 sekúnd často rozhodne o tom, aký dojem u druhej strany zanecháme.

„Dobrý video-profil by okrem faktických informácií, akými sú predchádzajúce skúsenosti a dosiahnuté pracovné úspechy, mal hlavne zanechať niečo z osobnosti kandidáta. Niečo, čím sa odlišuje, čím je výnimočný,“ doplnila Bezáková.

Pri videoprofile je dôležité zachovať rovnaké zásady ako pri osobnom pohovore. Dôležité je zdravé sebavedomie, priateľský uvoľnený prístup, správne tempo, tón reči a, samozrejme, úsmev.

Pozor si treba dať na kvalitu, dĺžku a vhodnú štruktúru videoprofilu. Aj tu platí zásada, že menej je niekedy viac.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (2. 5. 2025)
USD 1.137
AUD 1.780
CZK 24.920
JPY 162.680
CAD 1.573
GBP 0.852
HUF 404.080
PLN 4.275
CHF 0.939
SEK 10.972

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 829
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 206
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 908
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 805
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 320
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 335
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 197
  8. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 075
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 24 290
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 11 819
  3. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 423
  4. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 9 161
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 676
  6. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 7 489
  7. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 839
  8. Elena Antalová: Ane pred 20 rokmi oznámili, že jej dieťa pri pôrode zomrelo 6 347
  1. Radko Mačuha: Viem ako oslabiť Fica, zoberme mu tému.
  2. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  3. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  4. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  5. Tupou Ceruzou: Smerákov
  6. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  7. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  8. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ceny rástli medziročne o 2,2 percenta.


TASR
Ilustračné foto

Optimizmus výrobcov v súvislosti s budúcimi obchodmi prepadol na najnižšiu úroveň za posledné štyri mesiace.


TASR

Rokovania o zmluvných dodatkoch trvali niekoľko mesiacov.


SITA

Výsledky prekonali očakávania trhov.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 24 290
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 11 819
  3. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 423
  4. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 9 161
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 676
  6. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 7 489
  7. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 839
  8. Elena Antalová: Ane pred 20 rokmi oznámili, že jej dieťa pri pôrode zomrelo 6 347
  1. Radko Mačuha: Viem ako oslabiť Fica, zoberme mu tému.
  2. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  3. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  4. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  5. Tupou Ceruzou: Smerákov
  6. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  7. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  8. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
SkryťZatvoriť reklamu