Agentúrnu správu sme o 19:11 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Nemecký koncern Deutsche Telekom vstúpil do otvoreného konfliktu so Slovenskom. Takéto tvrdé slová použil minister hospodárstva Juraj Miškov z SaS v súvislosti s postupom majoritného akcionára Slovak Telekomu.
Ten odmietol návrh zástupcov štátu na vyplatenie nerozdeleného zisku formou dividend vo výške 258 miliónov eur.
Štát je cez ministerstvo hospodárstva a Fond národného majetku 49–percentným akcionárom telekomunikačnej spoločnosti. Ak by zástupcovia nemeckého akcionára nezablokovali výplatu dividend, Slovak Telekom by nášmu štátu vyplatil 126 miliónov eur.
Chcú ešte rokovať
Minister hospodárstva Miškov netajil rozčarovanie nad počínaním väčšinového vlastníka Slovak Telekomu. „Som veľmi nespokojný. Sú tam peniaze, je tam nerozdelený zisk minulých rokov a štát má nárok na dividendy,“ povedal. Nemeckého akcionára chce ešte presvedčiť, aby peniaze vyplatil.
Deutsche Telekom vo svojej reakcii uviedol, že krátko pred valným zhromaždením rokoval so slovenským ministerstvom hospodárstva a počas rokovaní mu dal primeranú ponuku.
„Táto ponuka stále platí a Deutsche Telekom chce pokračovať v rozhovoroch so slovenskou vládou,“ povedala pre Sme Sylvia Braunle z korporátnej komunikácie Deutsche Telekom.
Miškov mal podľa vlastných slov od stredy indície, že nemecký akcionár za výplatu dividend nezahlasuje. „Neexistuje podľa mňa žiadny racionálny argument, pre ktorý by nebolo možné vyplatiť dividendy,“ povedal.
Zástupcovia štátu tvrdia, že nemecký akcionár svoj postup neodôvodnil. Podľa niektorých neoficiálnych informácií mali Nemci tvrdiť, že nechať peniaze v nerozdelenom zisku je pre firmu výhodnejšie.
Aj minister financií Ivan Mikloš z SDKÚ predpokladá, že štát bude s nemeckým koncernom ešte rokovať. „Naozaj nevidím dôvod, prečo by nemali byť vyplatené dividendy,“ povedal. Nevyplatenie dividend podľa neho neovplyvní budúcoročný rozpočet.
Podiel na predaj
Radičovej vláda už avizovala, že chce svoj menšinový podiel v Slovak Telekome odpredať. Podľa ministra financií aj výsledok valného zhromaždenia ukázal, prečo by sa mal Slovak Telekom sprivatizovať.
V prípade, že sa ho vláda rozhodne predať jednému vlastníkovi, má na to Deutsche Telekom predkupné právo. Miškov však nedávno povedal, že za najlepší spôsob predaja 49-percentného podielu štátu v spoločnosti Slovak Telekom považuje verejnú ponuku akcií, teda predaj podielu na burze.