BRATISLAVA. Tieto prostriedky sú rozložené na obdobie čerpania 10 rokov do polovice roka 2017. Na dnešnom v poradí už treťom výročnom stretnutí v Bratislave hodnotili obe strany efektívnosť a perspektívy spolupráce na tomto programe.
V súčasnosti je už realizovaný projekt s názvom Štipendijný fond. Ako uviedol pre TASR Jaroslav Pilát z Úradu vlády SR, ktorá je Národným kontaktným bodom pre Švajčiarsky finančný mechanizmus, "štipendijný fond otvoril možnosť pre zapojenie sa slovenských doktorandov a postdoktorandov do programu, ktorého náplňou je podpora vedeckých kapacít vo všetkých akademických disciplínach.
Štipendijný fond schválil 10 žiadostí, čo znamená, že 10 našich výskumných pracovníkov sa zapojí do vedeckej práce na popredných švajčiarskych univerzitách. Na celkových nákladoch, tak ako na všetkých projektoch, sa slovenská strana bude podieľať 15 % zo štátneho rozpočtu".
V tomto roku sa pripravujú projekty so zameraním na prevenciu a manažment prírodných katastrof, kde má byť konečným prijímateľom Národné lesnícke centrum vo Zvolene.
V oblasti zamerania na obnovu a modernizáciu základnej infraštruktúry a skvalitnenia životného prostredia bolo ukončené prvé kolo hodnotiaceho procesu, na základe ktorého podpísalo zmluvy na prípravu prvého projektu 7 obcí - Častá, Dlhé nad Cirochou, Dvorníky, Veľké Ripňany, Remetské Hámre, Tušice a Gemerská Poloma.
"Tieto projekty budú zamerané na odpadové hospodárstvo a čistenie odpadových vôd. V ďalšej oblasti regionálneho rozvoja je v príprave 9 projektov z východného Slovenska. Zamerané sú na sociálne služby, mládež a cestovný ruch," dodal Pilát.
Za švajčiarsku stranu sa na výročnom stretnutí zúčastnil aj veľvyslanec Švajčiarskej konfederácie Christian Fotsch.