V prvom kvartáli došlo k spomaleniu rastu americkej ekonomiky, avšak akcie v raste pokračovali, pričom širší americký index S&P 500 vzrástol o 0,36 percenta.
Rušný týždeň na finančných trhoch, ktorý okrem iného už stihol priniesť aj zasadnutie americkej centrálnej banky FED, či britské HDP, pokračoval včera zverejnením prvého odhadu amerického HDP za prvý kvartál.
Rast americkej ekonomiky v prvom kvartáli spomalil z anualizovaných 3,1 % na 1,8 %, čo mierne zaostalo za prognózami na úrovni 1,9 %.
Hlavnými ťahúňmi rastu boli spotreba domácností a tvorba zásob, naopak so zápornými číslami vstupovali do kalkulácie HDP čistý export, ktorý kvôli rastúcim cenám importov klesol, a vládna spotreba, ktorá vďaka poklesu výdavkov na armádu klesla najviac od roku 1983.
Je však potrebné dodať, že spotreba domácností v súčasnosti vo veľkej miere ťaží z fiškálnych stimulov, vrátane daňových a odvodových úľav, ktoré sa v tomto fiškálnom roku postarajú o dvojciferný deficit a približujú dlh krajiny k HDP k úrovni 100 %, ktoré americká vláda bude musieť skôr či neskôr ukončiť.
Okrem o niečo slabšieho než očakávaného HDP, nepotešili zo Spojených štátov ani minulotýždňové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré vzrástli na najvyššiu úroveň za posledné tri mesiace, 429 tis, čakal sa pritom pokles na 392 tisíc.
To pri prihliadnutí na vysoké úrovne aj z predošlých dvoch týždňov pred budúcotýždňovou aprílovou vládnou správou z trhu práce rozhodne pozitívny signál nevysiela.
Na druhej strane pozitívne prekvapil počas včerajšieho obchodovania marcový počet uzatvorených kontraktov na kúpu domu, ten rástol medzimesačne o 5,1 %, podstatne rýchlejšie než o prognózovaných 1,6 %.
Na včerajšom obchodovaní však bolo viac ako tieto nové dáta cítiť predovšetkým rukopis stredajšieho zasadnutia FEDu, na ktorom americká centrálna banka potvrdila dlhodobé pokračovanie éry ultra-nízkych úrokových sadzieb aj napriek tomu, že sa očakávali signály o budúcom uťahovaní.
Širší americký index S&P 500 vzrástol o 0,36 percenta
Akcie pokračovali v raste, širší americký index S&P 500 vzrástol o 0,36 %, paneurópsky EuroStoxx 50 zase o 0,93 %. Predovšetkým v Európe pomohla akciám aj korporátna sféra, v ktorej pokračujú popredné svetové spoločnosti vo vykazovaní výsledkov hospodárenia za prvé tri mesiace roka, silnými výsledkami sa prezentovali Deutsche Bank, Bayer, či Merck.
Na devízových trhoch po stredajšom prepade, ktorý prišiel po zasadnutí FEDu, ostal naďalej slabý dolár, ten sa na páre s eurom naďalej obchoduje nad hodnotami 1,48 dolára za euro.
Dnešné obchodovanie, ktoré sa začalo v pokojnom duchu, prinesie ďalšiu várku dát zo Spojených štátov. Svetlo sveta uzrú marcové osobné príjmy a výdavky (14:30), ktoré by mali rásť o 0,3 %, resp. o 0,6 %, aprílová výrobná dôvera v regióne Chicaga (15:45), od ktorej sa čaká ústup zo 70,6b. na 68,7b., a konečný aprílový University of Michigan index spotrebiteľskej dôvery (15:55), ten by mal vzrásť na 70b.
Volatilnejšie môže byť aj obchodovanie na eurových pároch, a to v prípade, že by došlo k revízii aprílového rýchleho odhadu medziročného rastu a inflácie z 2,7 % (11:00).
autor je analytikom spoločnosti X-Trade Brokers