BRATISLAVA.
Ako v stanovisku fondu k aktuálnemu zasadnutiu veriteľského výboru upozornil riaditeľ Kancelárie predsedníčky výkonného výboru FNM Miloslav Homola, fond je iba v pozícii jedného z veriteľov, preto nemá reálne v rukách žiadne možnosti, aby proces urýchlil.
"V záujme fondu je čo najrýchlejšie riešenie situácie v NCHZ. Preto FNM vyzýva všetky zainteresované strany, aby vo veci urýchlene konali a zamedzili tak predlžovaniu predaja. Našim cieľom, okrem uspokojenia svojich pohľadávok, vždy bolo a je napomôcť riešeniu zlej ekonomickej situácie v podniku, ktorá sa nečinnosťou a ďalším predlžovaním procesu predaja stále zhoršuje," podčiarkol Homola.
Veriteľský výbor NCHZ vo štvrtok posudzoval pripomienky konkurzného súdu k zásadám speňažovania majetku podniku a podmienkam ponukového konania. Výbor podľa Homolu rešpektuje rozhodnutie súdu, ale trvá na potrebe zachovania prevádzky NCHZ aj v období po speňažení podniku.
Zároveň poukázal na to, že postup odporúčaný konkurzným súdom nie je v úplnom súlade so základnými princípmi transparentnosti a objektivity rozhodovania pri vyhodnocovaní ponúk.
Konkurzný súd 14. apríla tohto roka správcovi NCHZ odporučil, aby súťažné podklady upravil tak, aby bola možnosť alternatívneho predkladania ponúk. Podľa odporúčania súdu by sa tak mohli súťaže zúčastniť záujemcovia, ktorí chcú pokračovať v prevádzkovaní podniku, ako aj záujemcovia, ktorí takýto zámer nemajú.
"Veriteľský výbor sa rozhodol, že odporúčania konkurzného súdu vezme iba ako odporúčanie bez akýchkoľvek záväzkov a bude trvať na svojom pôvodnom stanovisku. Ak chce súd do súťaže zaviesť alternatívne predkladanie ponúk, potom by mal sám o tom rozhodnúť a stanoviť podmienky takéhoto spôsobu určovania víťaznej ponuky," doplnil Homola.
Prvé kolo tendra predaja NCHZ spochybnil Fond národného majetku, ktorý je jedným z najväčších veriteľov. Jediným záujemcom o kúpu nováckej chemičky v prvom kole bola spoločnosť M-Energo, podnikateľa Miroslava Remetu. Tá ponúkla za NCHZ 2 mil. eur.
Veritelia rozhodli o pokračovaní prevádzky v NCHZ konca januára tohto roka. Rozhodnutie veriteľov pokračovať v prevádzke následne odobril aj Okresný súd v Trenčíne, následne sa veritelia dohodli na podmienkach nového predaja.
Akciová spoločnosť Novácke chemické závody je dodávateľom chemických surovín pre široké spektrum priemyselných odvetví. Produkciu chemických výrobkov zabezpečujú výrobné prevádzky troch závodov.
Hlavným predmetom podnikania spoločnosti je výroba a predaj výrobkov na báze výroby a spracovania chlóru, produkcie karbidu vápnika a technických plynov, výroby polyvinylchloridu (PVC) a produktov jeho spracovania. Spoločnosť exportuje svoje výrobky do viac ako 50 krajín celého sveta. V súčasnosti vo firme pracuje zhruba 1 700 zamestnancov.
Novácka chemička sa dostala do problémov po tom, ako Európska komisia vlani rozhodla, že NCHZ, ako aj ich bývalá materská spoločnosť 1. garantovaná, budú musieť zaplatiť za kartelové dohody s ďalšími európskymi chemickými spoločnosťami pokutu 19,6 mil. eur.
Podľa komisie totiž v rokoch 2004 a 2007 stanovili ceny a rozdelili si trhy s práškovým acetylidom vápenatým, granulovaným acetylidom vápenatým a granulovaným horčíkom vo veľkej časti Európskeho hospodárskeho priestoru. Novácka firma podala po udelení pokuty návrh na konkurz, čomu súd vyhovel.