BRUSEL. Európska komisia začala vyšetrovanie 16 svetových investičných bánk a spoločnosti Markit pre špekulácie so štátnymi dlhmi a zneužitie dominantnej pozície na trhu. Vyšetrovanie sa týka obchodov s úverovými swapmi (CDS), teda nástrojmi, ktoré majú investorov zabezpečiť proti prípadnému nesplácaniu dlhopisov.
Koho sa týka
- JP Morgan,
- Bank of America
- Merrill Lynch,
- Barclays,
- BNP Paribas,
- Citigroup,
- Commerzbank,
- Credit Suisse First Boston,
- Deutsche Bank,
- Goldman Sachs,
- HSBC,
- Morgan Stanley,
- Royal Bank of Scotland,
- UBS,
- Wells Fargo Bank/Wachovia,
- Credit Agricole,
- Societe Generale,
- spoločnosti Markit.
Zdroj: čtk
Možná príčina krízy
Niektorí európski politici pritom tieto obchody označujú za jednu z príčin dlhovej krízy v eurozóne. „Súčasný vývoj ukázal, že obchodovanie s týmito nástrojmi trpí radom nedostatkov, ktoré sa nemôžu riešiť len reguláciou. Nedostatočná priehľadnosť trhov môže viesť k narušeniu princípov hospodárskej súťaže a komisia by na to mala reagovať zodpovedajúcim spôsobom,“ povedal eurokomiár Joaquín Almunia.
Vyšetrovania budú dve
Komisia bude viesť dve vyšetrovania. Prvé preverí, či sa 16 bánk a spoločnosť Markit vopred nedohovárali na spoločnom postupe pri obchodoch s CDS a nezneužili tak svoje dominantné postavenie na trhu.
Druhé vyšetrovanie sa zameria na deväť vybraných bánk, pri ktorých existuje podozrenie, že získavali výhodnejšie ceny od zúčtovacej spoločnosti ICE Clear Europe na úkor svojich konkurentov. ICE Clear Europe sa tiež zameriava na obchody s CDS.