KOŠICE, BRATISLAVA. Jedenásť rokov pracuje ako vývojový konštruktér v Košiciach, popritom učil na strednom odbornom učilišti v Barci. Od pondelka bude 36-ročný Patrik Brilla robiť v Nemecku. Do nového športového typu automobilu BMW bude vo firme v Mníchove navrhovať interiér, predné a zadné sedadlá. „Vyššia chuť vycestovať je tak u Slovákov, Litovcov či Poliakov, nižšia u Slovincov alebo Estóncov,“ povedala Javorská. Dôvodom je aj vyššia úroveň a zárobky, ktoré nám Nemecko a Rakúsko ponúkajú. V Nemecku niektoré profesie zarábajú štvornásobok ako u nás, v Rakúsku je to dvoj až trojnásobok.
Je to náhoda, že začína pracovať po 1. máji, keď Nemecko a Rakúsko po sedemročnom prechodnom období otvárajú svoj pracovný trh ôsmim novým členským krajinám Európskej únie, vrátane Slovenska.
Slovákovi dá prácu Slovák
Patrik Brilla je živnostník, pracovné povolenie nepotreboval a nepotrebuje. „Náhodou to tak vyšlo, že som dostal ponuku od 1. mája, ale nerozmýšľal som dlho. Budem pracovať pre firmu s certifikátom pre BMW, to je vynikajúca skúsenosť, ktorá mi po návrate domov pomôže nájsť si lepšie platené miesto,“ hovorí. To, čo si v Mníchove zarobí za mesiac a pol, si ako učiteľ na učilišti zarobil za rok a pol.
Pracovať bude vo firme, ktorú vlastní iný Slovák. Stanislav Jendroľ pracuje v Nemecku 12 rokov, od roku 2002 vo vlastnej vývojovej a konštrukčnej firme.
„Sústreďujem sa na vývoj sedadiel, čo je vlastne moja špecializácia. Momentálne pracujem na projekte vývoja sedadiel do auta BMW MCV pre sériovú výrobu. Je to elektromobil s uhlíkovou karosériou,“ hovorí Jendroľ. Doteraz pracoval sám, na veľkú zákazku už potrebuje pomoc.
V nedeľu opäť vstupujeme do Európy, píše Miriam Zsilleová
Nemci potrebujú milión ľudí
Od apríla pre neho pracujú dvaja Česi, od 1. mája pribudnú dvaja Slováci, aj Patrik Brilla. Otvorenie pracovného trhu je pre nich formalitou, obaja ho však vítajú. „Máme šikovných ľudí, ktorí si zaslúžia dobrú plácu,“ hovorí Brilla. Mnoho jeho kamarátov, ktorí pracujú v IT oblasti, sa do Nemecka chystá tiež.
„Získať pracovné povolenie znamenalo vystaviť sa šikane úradov tak na pol roka, preto som si hneď vybavil živnostenský list, to trvalo dva týždne,“ spomína Jendroľ. On žiadny veľký nával Slovákov nečaká. „Kto chcel, už tu pracuje,“ dodáva.
Nemecko a Rakúsko chránili svoj pracovný trh najdlhšie spomedzi štátov únie. Ako krajiny, ktoré susedia s najväčším počtom nových členských krajín únie, sa obávali masového prílevu lacnej pracovnej sily. Dnes im ľudia chýbajú.
Oficiálne údaje hovoria, že v Nemecku je voľných 461-tisíc pracovných miest, šéf zamestnávateľov Dieter Hundt hovorí, že v skutočnosti je to milión. „Nie všetci zamestnávatelia hlásia úradom voľné pozície,“ hovorí pre denník Neuen Osnabrücker Zeitung. Posledné čísla z Rakúska hovoria, že voľných je viac ako 69-tisíc pracovných miest.
Von už tak neutekáme
Situácia sa zmenila aj v nových členských krajinách. Najväčšia vlna pracovníkov z nových členských štátov si prácu hľadala hneď po vstupe krajín do Európskej únie v roku 2004. Hlavne vo Veľkej Británii a Írsku, ktoré otvorili svoj pracovný trh hneď. Aj Slováci si dnes už odchod do zahraničia premyslia viac.
„Dva roky pred naším vstupom rozmýšľalo o migrácii do Európskej únie len 1,2 percenta Slovákov, potom ich počet stúpol na 2,7 percenta, to bol rok 2005. Minulý rok to bolo len 0,7 percenta“ hovorí Martin Kahanec, riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce.
Rozdiely v zárobkoch už nie sú také ohromujúce ako v čase nášho vstupu do únie. „Pomer zárobok mínus daňové a sociálne zaťaženie, rôzne odvody a životné náklady k výške príjmu je už dnes pomerne malý. Oproti Česku je to rozdiel len 500 eur. U nás je to trochu iné, kto na východnom Slovensku zarobí 2000 eur mesačne?!“ vysvetľuje Jendroľ.
Otvorenie pracovného trhu v najväčšej európskej ekonomike a v susednom Rakúsku môže osloviť viac ľudí.
„Momentálne evidujeme vyše 500 potenciálnych záujemcov o prácu v Rakúsku a v Nemecku. Z prieskumu, ktorý sme realizovali minulý mesiac medzi uchádzačmi o prácu, takmer 50 percent opýtaných by sa rado uchádzalo o pracovnú príležitosť v Nemecku, Rakúsku či Švajčiarsku. Je to určite zaujímavé percento uchádzačov,“ hovorí Klára Javorská z personálnej agentúry Trenkwalder.
Západ a východ hľadajú prácu inak
Dôvody hľadať si prácu v zahraničí sú rozdielne aj medzi regiónmi Slovenska, myslí si psychológ.
BRATISLAVA. Ľudia zo západného Slovenska chodia pracovať do zahraničia pre skúsenosti a poznanie, Východniari najmä pre peniaze. Takto vníma rozdiely medzi Slovákmi psychológ Karol Kleinmann.
Mladá generácia podľa neho do zahraničia pôjde pracovať skôr ako stredná. „Kedysi sme boli zvyknutí, že práca cestovala za nami, a nie my za ňou,“ povedal.
Aj napriek tomu, že mladí jednoduchšie odchádzajú za prácou za hranicami, po zajtrajšom otvorení pracovného trhu v Nemecku a Rakúsku sa ich veľký odlev neočakáva. Je to najmä preto, že nevedia po nemecky.
„U Slovákov je výrazne viac zastúpená angličtina. A v týchto krajinách sú požadované aspoň základné znalosti nemčiny aj pri menej kvalifikovaných či nekvalifikovaných pozíciách,“ povedala Klára Javorská z personálnej agentúry Trenkwalder.
Jazykovú bariéru majú podľa Ústredia práce aj vysokokvalifikovaní zamestnanci. „Na pracovné pozície s vysokoškolským vzdelaním vyžadujú výbornú znalosť nemeckého alebo anglického jazyka na úrovni odbornej terminológie a prax v odbore, čo naši mladí ľudia často nespĺňajú,“ povedala hovorkyňa ústredia Danica Lehotská.
Aj tak patríme ku krajinám, z ktorých ľudia často odchádzajú za prácou.
Čo sa zmení od 1. mája
Rakúsko:
Nebude potrebné povolenie na zamestnanie.
Zamestnanci musia mať zdravotné poistenie.
Musia mať peniaze na živobytie, alebo musia byť schopní preukázať, že si dokážu nájsť zamestnanie.
Ostáva povinnosť nahlásenia adresy miesta pobytu (do 3 dní od usadenia sa treba zaregistrovať na úradoch).
Pri regulovaných zamestnaniach (zubní technici, učitelia, sociálni pracovníci, maliari, mäsiari, záhradníci, pokrývači, ošetrovatelia,...) je potrebné dokázať relevantné vzdelanie.
Nemecko:
Netreba povolenie na zamestnanie.
Je potrebné sa prihlásiť na pobyt.
Pracovná zmluva musí byť uzatvorená ešt pred príchodom do Nemecka.
Obe krajiny:
Trh sa otvára pre: Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko, Česko, Lotyšsko, Litvu, Estónsko.
Firmy môžu dostávať bez obmedzení zákazky.
Ľudia a agentúry si bez obmedzení môžu nájsť miesto.
Firmy musia vyplácať zamestnancom minimálne mzdy dohodnuté v kolektívnych zmluvách.