TOKIO. Rozpočet by mal vstúpiť do platnosti v pondelok (2.5.), keď sa očakáva jeho schválenie hornou komorou parlamentu.
Poslanci za opozičné strany, ktoré majú v hornej komore väčšinu kresiel, už informovali, že podporia prvé kolo mimoriadnych výdavkov na financovanie takých prác, akými sú likvidácia sutín v zasiahnutej oblasti a výstavba dočasných prístreškov pre ľudí, ktorí prišli o domovy. Zemetrasenie, no najmä vlny cunami zabili okolo 28.000 ľudí a zničili desaťtisíce domov. Navyše vážne poškodili jadrovú elektráreň Fukušima, v dôsledku čoho z nej začali unikať rádioaktívne látky. Podľa prevádzkovateľa elektrárne, spoločnosti TEPCO, je možné, že situáciu dostanú pod kontrolu až ku koncu roka.
Mimoriadny rozpočet, po ktorom budú pravdepodobne nasledovať ďalšie balíky na rekonštrukciu zničenej oblasti, je stále iba zlomkom z celkových materiálnych škôd po zemetrasení. Tie sa odhadujú na približne 300 miliárd USD (201,88 miliardy eur).
Získanie súhlasu parlamentu s ďalšími finančnými balíkmi bude podľa všetkého omnoho náročnejšie, pretože ich súčasťou by mali byť už aj nové dane a pôžičky na kapitálových trhoch. To ešte viac zaťaží už aj tak mimoriadne zadlženú japonskú ekonomiku. Podľa analytikov je možné, že ak sa premiérovi Naotovi Kanovi nepodarí v parlamente presadiť ďalšie mimoriadne rozpočty, bude prinútený odstúpiť.