BRATISLAVA. V minulom roku bol na realitnom trhu pánom kupujúci. Momentálne až takú moc nemá.
Dobrý byt totiž realitná kancelária dokáže predať veľmi rýchlo. „Samozrejme, za predpokladu, že má správne stanovenú cenu,“ hovorí realitná maklérka Zuzana Jurkaninová z Re/Max Eden v Košiciach.
Nižšie už to asi nepôjde
Ceny predávaných nehnuteľností sa podľa realitných maklérov ustálili, ich ďalší výrazný pokles čakať už nemožno.
„Najvyššie ceny dosahovali nehnuteľnosti v roku 2008, odvtedy klesli o 17,5 percenta,“ povedala úverová analytička mBank Lenka Janíčková. Niektorí ľudia možno ešte čakajú na ďalšie znižovanie cien, k tomu však zrejme už nepríde.
„Trh sa naozaj rozbehol a častejšie nás oslovujú klienti hľadajúci nehnuteľnosť ako predávajúci,“ potvrdila Jurkaninová.
Najrýchlejšie sa predávajú staršie byty a domy s reálne nastavenou cenou. O pozemky je záujem stále rovnako veľký, ľudia sú však náročnejší a hľadajú pozemky so všetkými sieťami a bezproblémovou prístupovou cestou.
Ležiakmi sú stále nové nehnuteľnosti, ktoré sa dokončovali v minulom roku. Týka sa to tých, ktoré mali veľkú rozlohu a developeri cenovú politiku neprispôsobili dopytu.
Ľudia sa podľa realitiek správajú rôzne, ale tí, čo chcú v krátkom čase niečo kúpiť, sa zvyčajne po troch až piatich obhliadkach vedia rozhodnúť.
Takisto dobrá ponuka sa zhruba po piatich obhliadkach predá a obchod sa ukončí zväčša do dvoch mesiacov vrátane čakania na katastri.
Ochotné banky naštartovali trh
Vývoj cien nehnuteľností úzko súvisí s ochotou bánk požičiavať ľuďom peniaze na bývanie. „Koniec roka 2008 a rok 2009 bol výrazne ovplyvnený krízou, klienti sa obávali zobrať si úver, báli sa prípadnej straty zamestnania. Úvery sa poskytovali najmä na rekonštrukcie nehnuteľností,“ povedala Zdena Dobreová z OTP Banky.
Situácia sa výrazne zmenila v poslednom kvartáli roka 2010. „Vtedy komerčné banky zmenili svoju politiku, znížili úrokové sadzby a vychádzali v ústrety požiadavkám klientov,“ povedal Rudolf Pauke, realitný maklér Re/Max Invest v Nitre.
Odzrkadlilo sa to vo zvýšenom dopyte po nehnuteľnostiach. Najmä po starších a lacnejších bytoch, ktoré mali slúžiť viac-menej ako štartovacie byty pre mladé rodiny. Na ochote poskytovať úvery sa zatiaľ nič nezmenilo.
Ako ďalej?
Návrat k rastu v stavebníctve nepríde podľa odborníkov ani v roku 2011. Ceny už postavených nehnuteľností, ktoré sú skolaudované, budú musieť ísť na reálne predajnú cenu a môžeme očakávať, že tak ako v susedných Čechách sa začnú predávať opäť nehnuteľnosti, ktoré sú ešte v počiatku výstavby.
„Pri starších nehnuteľnostiach sa ceny ustália a mierny nárast sa dá očakávať v druhej polovici roka,“ domnieva sa Andrej Churý, majiteľ realitnej kancelárie Re/Max Elite v Bratislave.
K novému bytu garáž zdarma
Predajcovia novostavieb znižujú ceny neradi. Ak je však cena privysoká a byt je priveľký, stáva sa z neho tovar, ktorý nik nechce.
BRATISLAVA. Predaj novostavieb zaznamenal podobné výkyvy ako predaj ostatných druhov nehnuteľností. „Vlani bol nárast oproti roku 2009 približne o 20 percent,“ hovorí Michal Zajíček z realitnej kancelárie Lexxus, ktorá sa zameriava práve na predaj bytov v novostavbách.
Začiatok tohto roka bol podobný. „Najväčší záujem je o dvoj- a trojizbové byty v projektoch s priemernou cenou do 1800 eur za štvorcový meter bez DPH,“ povedal Zajíček.
Predaj nových bytov sa developeri snažia oživiť rôzne. „K bytu alebo obytnému domu započítajú grátis izbu navyše alebo garáž, či garážové státie,“ vysvetlila Lenka Janíčková, úverová analytička mBank.
K znižovaniu cien sa uchyľujú len neradi. Počas uplynulého obdobia však došlo pri niektorých projektoch k výrazným aj menej výrazným úpravám cien. Niektoré zľavy predaju pomohli. „Sú však aj projekty, ktoré ceny na základe úspešnosti predaja mierne zdvíhajú,“ hovorí Zajíček.
Priemerná cena bytov v novostavbách sa v súčasnosti pohybuje na úrovni tesne nad 1900 eur za štvorcový meter bez DPH. Oproti tretiemu štvrťroku 2010 je táto priemerná cena vyššia o percento.