Minister dopravy Ján Figeľ nekomentuje, či je v poriadku, že konzultanti, ktorí zarobia na koučingu, majú väzby na jeho radcu.
BRATISLAVA. Národná diaľničná spoločnosť, ktorá patrí pod ministra dopravy Jána Figeľa (KDH), zaplatí desaťtisíce eur za koučovanie svojich zamestnancov. Peniaze dostanú firmy, ktoré sú blízke Figeľovmu hlavnému radcovi Mariánovi Kolníkovi.
Česká pobočka FranklinCovey (FC Czech), ktorá aj včera uvádzala na webe Kolníka ako svojho lektora a klientskeho partnera, dostane najmenej 18 700 eur za školenie skupiny 14 zamestnancov. Skutočná výška vyplatených peňazí bude závisieť od počtu vyškolených pracovníkov. Ďalšie peniaze získa za učebnice a semináre.
Čo je koučing? forma rozvoja ľudí, pomáha hľadať vlastné stratégie, vedie ho kouč, tréning prispieva k efektivite a zvyšovaniu kvality života, kouč neradí, ale otázkami podnecuje, aby koučovaný sám hľadal riešenia.
Firma Demján, ktorá patrí Kolníkovmu priateľovi a lektorovi FranklinCovey Zoltánovi Demjánovi, dostane za 135 hodín koučovania 29 700 eur. Teda len o 300 eur menej, ako je limit prísnejšej súťaže.
Marián Kolník tvrdí, že výber firiem nijako neovplyvňoval a otázky o tendri má zodpovedať NDS. „Vo FC som len lektorom, ktorý pozastavil svoje aktivity,“ hovorí.
Stihli povoľné pravidlá Zmluvu s FC Czech uzavrela diaľničná firma koncom marca, v Centrálnom registri zmlúv ju zverejnila 29. marca. S firmou Demján štátna akciovka zmluvu nepodpisovala, služby si objednala 30. marca. Oba kontrakty uzavrela len pár hodín pred 1. aprílom, od kedy platí prísnejšia súťaž na služby už za 10-tisíc eur.
Diaľničná spoločnosť tvrdí, že všetko prebehlo v súlade so zákonom. Aj keď zmluvu mohla uzatvoriť priamo, tvrdí, že robila prieskum trhu. „Firmy sme vybrali z viacerých ponúk v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní,“ povedala hovorkyňa NDS Nora Gubková.
Štátna firma však odmieta zverejniť zoznam firiem, ktoré oslovila. „Zákon nám neukladá poskytnúť ich, navyše nemáme od nich súhlas.“
Diaľničiari poukazujú aj na to, že koučing využíval aj bývalý šéf NDS Igor Choma (Smer). Koučovala ho firma Winston & Partners. „Boli to hodiny tréningov a pomohli mi,“ povedal Choma. Majiteľka firmy Soňa Pötheová povedala, že hodina školení stála menej, ako dnes platí NDS. Nové vedenie od nej nechcelo novú ponuku.
Figeľ: To je vec Národnej diaľničnej Diaľničný podnik odmieta, že by s výberom firiem súvisela Kolníkova funkcia.
Figeľ, ktorý sa s Kolníkom pozná viac ako desať rokov, odmietol tento prípad bližšie komentovať. „Tieto otázky spadajú pod NDS,“ reagoval hovorca ministerstva Martin Krajčovič na otázky, či nejde o konflikt záujmov. Deň potom ministerstvo dodalo, že preverí „efektívne využitie verejných zdrojov“.
Zuzana Wienk z Aliancie Fair-Play upozorňuje, že NDS nemôže nezverejniť zoznam oslovených firiem, keď tvrdí, že robila prieskum trhu.
Vzťah medzi Demjánom a Kolníkom môže podľa Wienk vytvárať podozrenia z obchádzania pravidiel. „V tomto prípade existuje podozrenie z konfliktu záujmov,“ vraví. Existuje podľa nej riziko, že víťazná firma prepojená na Kolníka mala lepší prístup k informáciám. „Alebo bola rovno uprednostnená.“
Ministerstvo a NDS by mali podľa Wienk konať tak, aby vyvrátili pochybnosti. „V tomto prípade sa o takomto postupe nedá hovoriť.“
Mormónska filozofia? Medzinárodná konzultačná firma FranklinCovey, ktorej spolumajiteľom je Stephen Covey, radí v oblasti motivácie ľudí. Vychádza i z Coveyových kníh. Tie si už diaľničiari objednali.
Stephen Covey je mormón, vyznáva Cirkev Ježiša Krista Svätých posledných dní. Je vnukom mormónskeho apoštola.
Covey v roku 2004 pre denník USA Today povedal, že „do svojich kníh a seminárov neprenášam svoje vierovyznanie alebo politické presvedčenie“. Kolník tvrdí, že tiež mal pochybnosti vzhľdom na Coveyovu vieru. „Osobné rozhovory s ním mi poskytli dostatočné odpovede na tieto otázky,“ povedal .
Kolník má na ministerstve široké právomoci
Minister Figeľ nevysvetlil, prečo sa jeho poradca stretáva s politikmi a vplyvnými podnikateľmi.
S kým rokuje? Mário Hoffmann
Majiteľ skupiny Istrokapitál. Peter Bobula
Zakladajúci člen KDH, ktorý bol do 14. apríla 2011 šéfom dozornej rady Slovenskej pošty. V 90. rokoch získal v Bratislave byt rovnako, ako predseda KDH Ján Figeľ. Ján Margala
Člen železničných odborov. V 90. rokoch bol v dozornej rade ŽOS Vrútky. Eric Delobel
Šéf konzorcia Granvia, ktoré stavia cez PPP cestu medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami. Aron Shaviv
Politický expert z Izraela, ktorý za 30-tisíc eur poskytuje ministerstvu dopravy konzultačné služby v oblasti komunikácie. Pre starostu bratislavského Ružinova Dušana Pekára z KDH organizoval volebnú kampaň. Iveta Griačová
Finančná riaditeľa bratislavského letiska. Petra Wendelová
Česká konateľka audítorskej spoločnosti Ernst&Young. Miroslav Bartoš
Riaditeľ štátneho podniku Letové prevádzkové služby. Maroš Jančula
Šéf bratislavského letiska M. R. Štefánika. Vlastislav Šlajs
Konateľ stavebnej spoločnosti Strabag, pod ktorú patrí aj spoločnosť ZIPP Bratislava. Tá podľa portálu zNasichDani.sk získala od roku 2006 zákazky za viac ako 300 miliónov eur. Samotný Strabag získal od roku 2005 zákazky za ďalších takmer 470 miliónov eur. Ivan Šramko
Bývalý guvernér Národnej banky Slovenska, dnes manažér talianskej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo. Martin Barto
Bývalý viceguvernér NBS, KDH radil v oblasti PPP projektov. Je dnes členom predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Stanislav Machovčák
Šéf dozornej rady bratislavského letiska, nominant KDH. Daniel Jakubovič, Miroslav Mikulčík
Začiatkom októbra 2010 sa s Kolníkom stretol Daniel Jakubovič, ktorý musel odísť s Národnej diaľničnej spoločnosti pre svoje väzby na J&T a Miroslav Mikulčík, bývalý riaditeľ Daňového riaditeľstva SR.
BRATISLAVA. Marián Kolník nie je len lektorom, ale aj významným reprezentantom ministerstva dopravy. Aj keď je len bežným štátnym zamestnancom, zastupuje ministerstvo na rokovaniach s vplyvnými podnikateľmi a politikmi. Návštevná kniha ministerstva prezradila, že rokoval so zástupcami Istrokapitálu či J&T, ale aj s predstaviteľmi železničného, cestného a leteckého biznisu. Ministerstvo dopravy neodpovedalo na otázku, prečo musí rokovania viesť Kolník. Odpoveď sme nedostali ani na otázku, akú má Kolník zodpovednosť. Predstaviteľmi rezortu sú okrem ministra, jeho tajomníci a šéfovia sekcií.
Problém vraj neexistuje Na všetky otázky SME poskytol Figeľov rezort jedno stanovisko: „Považujeme za úplne normálne, že poradca ministra rokuje o niektorých otázkach.“ Množstvo stretnuté vraj „súvisí s tempom, ktoré si vedenie nasadilo po nástupe“. Ministerstvo hovorí, že nič neskrýva a návštevi sa musia zapisovať, čo za Vážneho vraj zvykom nebolo.
Marián Kolník tiež tvrdí, že na tom nie je nič zvláštne. „Som poradcom ministra, zastupujem tam teda jeho a nie je to tak, že by som na tých rokovaniach bol sám,“ tvrdí Kolník. Keby som nerokoval, v čom by som ministrovi radil, pýta sa Figeľov radca.
Poslanec Ondrej Matej (SDKÚ), ktorý je poradcom premiérky pre dopravu, hovorí, že vystupovanie radcu v mene rezortu je zvláštne. Pridáva sa k nemu aj expert na dopravu SaS Ľudovít Jurčík.
Ersék: Pýtajte sa Figeľa Na Kolníkove aktivity už vlani upozorňoval exminister dopravy Ľubomír Vážny (Smer). „Menovaný pán namiesto radenia v praxi riadi ministerstvo,“ povedal vtedy. Exminister tvrdí, že Kolník si niektoré posty obsadil svojimi známymi.
Kolník priznáva, že väčšinou rokovania začína a potom ich prenecháva na zodpovedné sekcie.
Štátneho tajomníka Arpáda Erséka (Most–Híd), pod ktorého patrí cestná infraštruktúra, sme sa opýtali, prečo Kolník rokuje s takou širokou škálou ľudí.
„Keďže je poradcom ministra, je výlučne v právomoci ministra poverovať pána Kolníka úlohami a hodnotiť ich plnenie,“ reagoval Ersék. Okrem toho povedal, že aj keď je Kolník členom mýtnej komisie na ministerstve, na jej rokovaniach sa nezúčastňuje.
Figeľ neodpovedal na otázku, aké úlohy zadal Kolníkovi, že musí rokovať s takým množstvom ľudí.
„Ministerstvo by malo v záujme zachovania dôveryhodnosti zverejniť presnú pracovnú náplň a kompetencie radcu,“ hovorí šéfka Aliancie Fair-Play Zuzana Wienk. Rozsah stretnutí Kolníka s podnikateľmi považuje za „veľmi zaujímavý“.
Verejnosť by mala vidieť aj zápisy, či iné výstupy z týchto rokovaní. „Vystupuje tam v mene štátneho orgánu a má zastupovať verejný záujem, preto ministerstvo nemá právo tajiť ich účel a výsledky,“ povedala Wienk.
Adam Valček