Bratislava 1. júna (TASR) - Výskumný ústav zváračský (VÚZ) v Bratislave, ktorý je jedným zo špičkových svetových pracovísk vo svojom odbore, je vnútorne pripravený na privatizáciu a jeho vedenie si želá, aby sa tento krok uskutočnil čo najskôr. Ústav dosiahol v minulom roku výnosy 258,69 milióna Sk (teda o 13,3 % vyššie ako v roku 1999) a nečerpá od štátu nijaké príspevky na svoju činnosť. Na tlačovej besede, venovanej odpočtu úloh rezortných organizácií Ministerstva hospodárstva (MH) SR, to uviedol riaditeľ ústavu Koloman Ulrich.
Časový harmonogram majetkovej transformácie VÚZ jeho šéf bližšie nešpecifikoval s tým, že táto otázka je v rukách vlády SR. Prezentoval však záujem zamestnaneckej spoločnosti s názvom Prvá zváračská a. s. vstúpiť do privatizácie ústavu, pričom MH podľa neho odporúča vyčleniť pre tento subjekt 34 až 49 % jeho majetku. Zvyšok by sa mal predať vhodnému strategickému partnerovi.
K. Ulrich ubezpečil, že ústav si chce aj po tejto transformácii zachovať celý rozsah doterajších činností a navyše rozvinúť ďalšie, pričom má predpoklady v najbližších rokoch pokračovať v raste výkonov a prijímať aj nových pracovníkov. Prechod na novú organizačnú formu bude preto podľa šéfa VÚZ znamenať významný rozvojový moment pre celé Slovensko.
Výskumný ústav zváračský, ktorý vznikol v roku 1949, je v súčasnosti štátnou organizáciou vedy, výskumu, vývoja, vzdelávania, certifikácie a výroby. Zaoberá sa najmä výskumom a vývojom v oblasti materiálov a technológií zvárania, delenia, nanášania a tepelného spracovania materiálov. Pre viaceré oblasti svojho pôsobenia je európskym certifikačným pracoviskom. Jeho výsledky a produkty sa okrem iného využívajú v jadrových elektrárňach a v automobilovom priemysle vrátane produkcie renomovaných výrobcov. K. Ulrich na stretnutí s novinármi potvrdil, že ústav dosahuje svetový formát. Pracovníkov VÚZ podľa neho v zahraničí vnímajú ako "tých, ktorí svojím spôsobom formujú stratégiu zvárania vo svete".