BRATISLAVA. Staromestský okresný súd v Bratislave rozhodol o začatí reštrukturalizácie lotériovej spoločnosti Tipos po tom, čo pred dvoma týždňami opätovne navrhla takéto riešenie svojich záväzkov. Jej prvý návrh súd odmietol pre formálne chyby.
Začatím reštrukturalizácie sa zastavujú všetky konania na lotériu vrátane exekúcií. Cyperský Lemikon tak nebude môcť od Tiposu vymáhať vyše 14 miliónov eur, na ktoré má právo podľa rozhodnutia Najvyššieho súdu.
Správca konkurznej podstaty, ktorým je komanditná spoločnosť Konkurzný správca, od štvrtku má Tipos prakticky pod kontrolou.
Hrozí krach?
Okresný súd Bratislava I. má teraz mesiac na to, aby rozhodol o povolení reštrukturalizácie. Počas 30 dní bude skúmať reštrukturalizačný posudok a ak sa s ním stotožní, ozdravenie povolí. Až potom si veritelia Tiposu vytvoria výbor, ktorý bude mať vplyv na chod spoločnosti.
Práve zloženie výboru môže spôsobiť krach lotérie. Šéf Tiposu Miloš Ronec v rozhovore pre SME povedal, že spoločnosť nemá okrem Lemikonu a štátu iných veriteľov. „Dnes sa neviem vyjadriť, kto bude alebo nebude vo veriteľskom výbore,“ reagoval na otázku, či budú vo výbore len títo dvaja veritelia.
Ak by však boli vo výbore len dvaja veritelia, znamenalo by to zrejme krach spoločnosti. Zákon hovorí, že musia byť traja.
„Ak by neboli zvolení aspoň traja veritelia, správca požiada súd o vyhlásenie konkurzu,“ hovorí odborník na reštrukturalizácie advokátskej kancelárie bnt Vladimír Kordoš.
Ak sa podľa Kordoša naozaj prihlásia len dvaja veritelia, „môže byť sporné, či je takáto reštrukturalizácia vôbec možná“. Takéto rozloženie by mohlo podľa advokáta spôsobiť aj problémy pri hlasovaniach.
Sporný Lemikon, sporná ochrana proti nemu
Od začiatku vyvoláva ozdravenie Tiposu otázky. Firma sa totiž netají tým, že sa chce touto cestou zbaviť nároku Lemikonu. Počas reštrukturalizácie môže správca Tiposu poprieť jeho pohľadávku, čím by o jej oprávnenosti opäť rozhodoval súd.
Doterajšie finančné nároky Lemikonu vychádzajú z rozsudku Najvyššieho súdu, ktorý rozhodol, že Tipos v 90. rokoch neoprávnené používal ochranné známky českej Športky.
Tá bola odškodnená Lemikonom, ktorý sa sporí s Tiposom ďalej. Za údajné neoprávnené používanie knowhow športky požaduje vyše 50 miliónov eur. Rozhodnúť má krajský súd v Bratislave.
Hráčov sa reštrukturalizácie Tiposu nijak nedotýka. Ak by však lotéria nezaplatila čo i len jedinú výhru načas, hrozí jej konkurz. Počas obdobia ochrany pred veriteľmi a reštrukturalizácie musí platiť všetky svoje aktuálne záväzky načas pod hrozbou krachu.