Agentúrnu správu sme p 19:44 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. České aerolínie (ČSA) očakávajú, že na nových linkách z bratislavského Letiska M. R. Štefánika prepravia do konca septembra vyše 54-tisíc cestujúcich. Od 23. júna budú odtiaľto lietať na významné letiská, ako je parížske Charlesa de Gaullea, bruselské Nationaal luchthaven či amsterdamský Schiphol. Letenky začnú predávať už dnes.
Dopravca plánuje spočiatku lietať 21 letov týždenne. Neskôr chce ich počet zvýšiť na 27. Viceprezident ČSA pre obchod Jiří Marek nevylúčil ani otvorenie ďalších nových liniek. „Všetko závisí od záujmu cestujúcich,“ povedal.
Konkurencia Ryanairu? ČSA vlani prepravili z Bratislavy do Prahy asi 60-tisíc cestujúcich. Len štvrtina z nich ostala v českej metropole, ostatní leteli ďalej do Moskvy, Larnaky či Paríža. „Počet prestupujúcich klientov je jedným z dôvodov na otvorenie týchto liniek,“ povedal Marek.
Lety z Bratislavy Amsterdam: 4x týždenne, Barcelona: 2x týždenne, Brusel: 3x týždenne, Larnaka: 3x týždenne, Paríž: 7x týždenne, Rím: 5x týždenne, Praha: 13x týždenne.
Aj keď sú ČSA klasickou leteckou spoločnosťou, u nás budú konkurovať skôr nízkonákladovým aerolíniám Ryanair. Ceny a komfort, ktorý za ne ČSA ponúknu, pritom naznačujú, že konkurenčný boj môže byť úspešný.
Marek odhaduje, že priamy let z Bratislavy do Paríža by mohol byť o tretinu lacnejší ako rovnaký let cez Prahu. Spiatočný let na parížske letisko Charlesa de Gaullea môže stáť menej ako 200 eur.
Dnes vyjde letenka s odletom koncom mája z Bratislavy cez Prahu na 7000 českých korún, čo je zhruba 297 eur. Spiatočná letenka Ryanairu v rovnakom termíne na parížske letisko Beauvais, vzdialené 90 kilometrov od Paríža, vyjde na vyše 100 eur.
Ryanair však zväčša lieta na vzdialenejšie letiská, čo je nevýhodnou pri prestupných letoch. Bez poplatku prepraví menej batožiny, cestujúci si priplatia aj za stravu a nápoje.
Súčasná obchodná stratégia ČSA závisí od dopytu cestujúcich. Marek preto priznáva, že ak linky nebudú rentabilné, tak ich dopravca zavrie: „Ide sezóna, predpokladáme, že projekt bude úspešný.“
Bojujú s problémami Český národný dopravca úplne opúšťa diaľkové linky, z Prahy dokonca zrušil spojenie s Londýnom. Aerolínie prešli v poslednom čase veľkou redukciou kapacít, čoraz viac sa zameriavajú na lety do východných destinácií.
Dopravca bojuje už niekoľko rokov s veľkými stratami, od predvlaňajšieho krachu ho zachránil len štátny úver, ktorý prešetruje Európska komisia. Aj keď došlo k výmene vedenia, v mínuse je firma stále.
Neauditované výsledky za minulý rok hovoria, že firma je účtovne v pluse. Je to však len vďaka rozsiahlemu predaju majetku.
ČSA vlani znížili prevádzkovú stratu z troch miliárd českých korún na jednu miliardu. Česká vláda rozhodla o vzniku Českého aeroholdingu, kam bude okrem ČSA patriť aj pražské letisko.
Autor: js