Japonská ekonomika klesla v 1. štvrťroku výrazne prudšie, než sa očakávalo, a znovu sa dostala do recesie. Hlavnou príčinou sú negatívne následky prírodnej katastrofy z 11. marca.
TOKIO. Japonský hrubý domáci produkt sa v trojmesačnom období od januára do konca marca medziročne prepadol o 3,7 percenta, informovala dnes vláda. Analytici v priemere prognózovali pokles o 2 percentá. Medzikvartálne sa HDP znížil o 0,9 percenta, pričom odhady na tejto báze počítali len s polpercentným poklesom.
Zemetrasenie a cunami z 11. marca rovnako ako následná jadrová kríza mali výrazný negatívny vplyv na firmy a spotrebiteľské výdavky a narušili dodávateľské reťazce.
Aj napriek negatívnemu prekvapeniu ekonómovia predpokladajú, že japonská centrálna banka na svojom dvojdennom zasadnutí, ktoré sa začalo dnes, nezmení nastavenie menovej politiky.
Japonská ekonomika sa opäť dostala do recesie. Recesia má viac definícií, ale tradične sa vymedzuje ako dva po sebe idúce štvrťroky medzikvartálneho poklesu HDP.
V poslednom štvrťroku vlaňajška sa japonský HDP medzikvartálne zmenšil o 0,3 percenta a medziročne o 1,1 percenta, aj keď za celý rok 2010 vzrástol takmer o 4 percentá, čo bolo najviac za ostatných 20 rokov.
Ekonómovia očakávajú, že tretia najväčšia svetová ekonomika zaznamená pokles aj v prebiehajúcom kvartáli (do konca júna). Problémy s dodávkami, spôsobené marcovou katastrofou, totiž pretrvávajú a obmedzujú výrobu a export.
Väčšina odborníkov predpokladá, že japonská ekonomika sa vráti k rastu v druhej polovici roka, keď sa postupne obnovia logistické reťazce a hospodársku aktivitu podporia aj výdavky na rekonštrukciu. Medzi riziká ohrozujúce tento scenár patrí napríklad nedostatok elektriny počas leta.