BRATISLAVA. Ak ste údaje o sebe a svojom zdraví neuviedli poisťovni správne, môžete mať problém.
„Žiaľ, pomerne častou chybou pri uzatváraní poistenia je poskytnutie nepravdivých údajov o zdravotnom stave,“ hovorí Silvia Miklová z Union poisťovne.
Pravda niečo stojí
Pravda by totiž ľudí vyšla vo väčšine prípadov drahšie. Napríklad vtedy, ak fajčia, ak majú nadváhu, ale aj vtedy, ak je ich hmotnosť vzhľadom na výšku prinízka.
Poisťovne sú zvyčajne prísnejšie aj v prípadoch, ak máte v rodine dedičnú chorobu, alebo vtedy, ak už nejakou chorobou trpíte. V horšom prípade vás poisťovňa môže odmietnuť poistiť.
Na zdravotný stav sa pýtajú všetky poisťovne. V závislosti od rozsahu poistnej ochrany a zvolených poistných súm klient buď vypĺňa iba vyhlásenie, alebo podrobný zdravotný dotazník, alebo pri poistkách na vysokú sumu môže ísť aj na prehliadku. Prevládajú zdravotné dotazníky.
„Ak však poisťovňa v priebehu poistenia alebo pri poistnej udalosti zistí, že poistený už dávnejšie trpí na nejaké ochorenie, ktoré v dotazníku o zdravotnom stave neuviedol, môže od poistnej zmluvy odstúpiť alebo odmietnuť poistné plnenie,“ upozornila Miklová.
V prípade, že už poisťovňa vyplatila poistné plnenie, ide o poistný podvod, za ktorý môže byť klient trestne stíhaný.
Podpis nie je všetko
Podpisom poistnej zmluvy a zadaním trvalého príkazu sa však vaša starostlivosť o poistenie nekončí. „Aktualizovať treba nielen zmenu mena či adresy, ale aj zmenu záujmovej alebo pracovnej činnosti,“ pokračuje Miklová.
Ak to neurobíte a máte rizikovejšie povolanie, alebo robíte rizikovejší šport, poisťovňa vám môže krátiť poistné plnenie.
„Napríklad pri dohadovaní poistenia bol poistený administratívnym pracovníkom a neskôr sa zamestnal ako vodič,“ upozornila Miklová.