BRATISLAVA. Takýto rodič by nemal mať zároveň nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa. Príslušnú poslaneckú novelu zákonov o rodičovskom príspevku a príspevku pri narodení dieťaťa dnes posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania.
"Do obidvoch týchto zákonov zavádzame pravidlo, ktoré má zabezpečiť v prvom rade to, aby tí rodičia, ktorí sa zodpovedne stavajú k svojej pozícii živiteľa rodiny, aby títo boli zvýhodnení," zdôraznil dôvody novelizácie jeden z predkladateľov Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS). Spolu s ním zmeny zákonov predkladajú Zoltán Horváth (SDKÚ-DS), Štefan Kužma (SDKÚ-DS) a Kamil Krnáč (SaS).
Nárok na príspevky v plnej výške by mali mať rodiny, v ktorých aspoň jeden z rodičov počas predchádzajúcich štyroch rokov odpracoval minimálne 270 dní. Počas tohto obdobia musí teda platiť nemocenské poistenie, čo sa však netýka ľudí vykonávajúcich aktivačné práce. Cieľom novely je tak zvýšiť motiváciu nájsť si a udržať zamestnanie aj v nižšie platených pozíciách.
Ľudia by sa tak už cez túto dávku nemali spoliehať na pravidelný prísun príjmu. Ako však upozornil Kaník, výnimkou by mali byť študenti vysokých škôl a ľudia, ktorí v sledovanom období ukončili štúdium na vysokej alebo strednej škole.
"Inštitút rodičovského príspevku je veľmi drahou záležitosťou, preto, ak je zneužívaný, tak toto je miesto, kde musíme zakročiť," dodal Krnáč. Štát by mal po zmene zákona, od septembra tohto roka, ušetriť na rodičovskom príspevku 44 miliónov eur a k príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa 5,92 milióna eur ročne.
Navrhované zmeny zákonov počas rozpravy v parlamente kritizovali opoziční poslanci. Podľa Viliama Jasaňa (Smer-SD) je takéto plánované zníženie príspevku silne neetnické až rasistické. "S tým naozaj vôbec, ale vôbec nemôžem súhlasiť," uviedol k tomuto bodu v parlamente.
Zdôraznil, že tieto prídavky sú hradené štátom, a tak patria všetkým deťom v rovnakej výške. "Deti predsa nemôžu za to, v akej rodine sa narodili. A nie každý rodič sa úmyselne vyhýba práci a nechce pracovať. Sú aj takí, ktorí by radi pracovali, ale jednoducho si nevedia nájsť prácu v niektorých regiónoch Slovenska," dodal.
Koaličný poslanec Peter Osuský (Most-Híd) sa Jasaňa opýtal, ako súvisí rodenie detí s rasizmom. "Je predsa všeobecne známe, že rodenie detí nie je viazané ani na národnosť, ani na farbu pleti, ani na vierovyznanie, je to, ako vieme, vec, ktorá nie je ničím z uvedeného podmienená," zdôraznil.