Prieskum ukázal, že na Slovensku je viac mladých pracovníkov, ktorí sa cítia byť pod tlakom zamestnávateľa, ako je celosvetový priemer.
BRATISLAVA. Polovica mladých Slovákov sa sťažuje na množstvo stresu v práci, o 11 percentuálnych bodov viac ako je celosvetový priemer. Ten je na úrovni 40 percent, na Slovensku je to 51 percent ľudí vo veku 18 až 29 rokov. Rovnako sú však na tom aj ich starší kolegovia. Zistila to najnovšia štúdia medzinárodnej prieskumnej agentúry GfK Custom Research, ktorá sa pýtala spolu 30.556 zamestnancov v 29 krajinách.
Asi 38 percent mladých pracovníkov na Slovensku trápi nerovnováha medzi súkromným a pracovným životom a 28 percent má obavy, že pracovné tempo či stres má negatívny dopad na ich zdravie. Slováci sa obávajú aj straty miesta (32 percent). Pre 27 percent z nich je problémom tlak zo strany zamestnávateľa, aby pracovali nadčasy.
Na Slovensku je podľa výsledkov prieskumu iba 14 percent "vysoko angažovaných" zamestnancov. Necelá štvrtina (23,6 percenta) pracujúcich mladých Slovákov uviedla, že kvôli ekonomickej situácii boli prinútení prijať prácu, s ktorou nie sú spokojní a 27 percent sa rozhodlo kvôli ekonomickej situácii pre iné smerovanie kariéry.
"Nízka angažovanosť u mladých slovenských zamestnancov má za následok podobný fenomén ako vo svete. Polovica mladých zamestnancov si popri práci aktívne hľadá nové miesto, alebo tak plánuje urobiť v najbližších šiestich mesiacoch. Na Slovensku je tiež 34 percent ľudí ochotných odísť pracovať za hranice krajiny," konštatuje ďalej štúdia.
GfK Employee Engagement Survey_press Release_1_sk