Agentúrnu správu sme o 18:42 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Grécko má ďalší problém. Vláda Jorgosa Papandreua sa totiž v piatok nedohodla s opozíciou na ďalších úsporných opatreniach. Tie sú však podmienkou na to, aby Medzinárodný menový fond (MMF) a Európska únia krajine uvoľnili 12 miliárd eur dohodnutej pôžičky.
Vláda v Aténach chce ďalším šetrením získať šesť miliárd eur. Privatizácia štátnych firiem by jej vyniesla 50 miliárd eur.
Grécki socialisti majú v parlamente väčšinu, ale Európska únia si želá širšiu podporu pre nové úsporné opatrenia. „Bohužiaľ, pre niekoho je jeho kreslo dôležitejšie ako záujmy Grécka,“ povedal pre agentúru reuters šéf ultrapravicovej strany LAOS Jorgos Karadzaferis.
V Grécku sú takmer na dennom programe protesty. Na 15. júna ohlásili štrajk zamestnanci štátnych firiem, ktoré sa majú privatizovať.
No väčší otras pre krajinu môže znamenať, ak nedostane ďalšiu úverovú tranžu. Šéf ministrov financií eurozóny JeanClaude Juncker vyhlásil, že ak Grécko peniaze nezíska, je len malá pravdepodobnosť, že tento výpadok vyrovnajú európske krajiny.
Podľa viacerých ekonómov je Grécko opäť bližšie k reštrukturalizácii svojho dlhu, ale zástupca šéfa MMF John Lipsky s ňou nesúhlasí. „Program pre grécku vládu s našou podporou a podporou našich európskych partnerov ďalej beží. Tento program nepredpokladá žiadnu reštrukturalizáciu alebo reprofiláciu,“ povedal pre televíznu stanicu CNBC.
Do rokovaní vkladali nádej aj finančné trhy. Na chvíľu sa dokonca znížila riziková prirážka gréckych dlhopisov v porovnaní s nemeckými. To, že sa strany nedohodli, bude podľa analytičky Markéty Šichtařovej znamenať ďalšie zníženie ratingu krajiny.