BRATISLAVA. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) prerába predstavy ministra práce Jozefa Mihála z SaS, ako zmeniť druhý pilier. Z jej úradu prišlo k Mihálovmu návrhu novely niekoľko zásadných pripomienok.
Dva pohľady Spor sa týka najmä toho, či by sa garancie mali ponechať vo všetkých troch dôchodkových fondoch, čo platí v súčasnosti, alebo iba v dnešnom konzervatívnom fonde, čo navrhuje Mihál.
Ako uvažujú Čo chce premiérka Radičová:
zachovajú sa súčasný konzervatívny, vyvážený a rastový dôchodkový fond s garanciami a rovnakými poplatkami ako dnes, výnosy sa budú porovnávať za posledných 5 rokov alebo sa obdobie stanoví pre každý fond individuálne (3, 5 a 7 rokov), vytvorí sa zmiešaný negarantovaný fond a akciový indexový fond, nesúhlasí s iným oceňovaním dlhopisov ako trhovým . Čo chcú Mihál a Mikloš:
garancie zostanú iba v dlhopisovom (konzervatívnom) fonde s nulovým výnosovým poplatkom, výnosy sa budú sledovať v 5ročnom období, vznikne indexový fond, bude kopírovať vývoj akciových indexov.
Radičová trvá na tom, aby sa zachovali v podobe, v akej ich zaviedol jej predchodca Fico. Teda s garanciami a rovnakými poplatkami.
Len tak bude systém odolnejší proti politickým zmenám v budúcnosti. To odporúča aj právna analýza, ktorú si premiérka nechala vypracovať.
K trom doterajším fondom s garanciami by však pribudli dva nové, zmiešaný a akciový indexový.
Mihál navrhol len jeden nový fond, ktorý by kopíroval vývoj akciových indexov. Garancie by namiesto troch fondov zostali iba v konzervatívnom fonde.
„V zásade platí, že všetko to, čo sme považovali za najlepšie riešenie v oblasti druhého piliera, je obsiahnuté v našom návrhu zákona,“ povedala hovorkyňa ministerstva práce Slávka Selešová.
Mihálov návrh má aj podporu ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ). „Jednoznačne áno,“ povedal včera Miklošov hovorca Martin Jaroš.
V Moste-Híde zatiaľ jednotný názor na garancie nie je. „Osobne sa prikláňam k Mihálovmu návrhu,“ povedal poslanec strany Ivan Švejna. K premiérkinmu návrhu sa zase prikláňa poslanec KDH Július Brocka.
Garancie znamenajú, že sa hodnota dôchodkovej jednotky v sledovanom období nezníži. Ficova vláda totiž rozhodla, že dôchodkové spoločnosti (DSS) v prípade strát musia zvýšiť hodnotu dôchodkovej jednotky zo svojho majetku.
DSS preto odpredali z fondov až na výnimky všetky akcie a dlhopisy s dlhšou lehotou splatnosti. Smer viackrát zopakoval, že rušenie garancií nepodporí.
Otvorená otázka Premiérkinmu úradu sa tiež nepáči, že v garantovanom dlhopisovom fonde by mal byť nulový výnosový poplatok. Naznačuje, že pre DSS by potom nebolo motivujúce zhodnocovať penzijné úspory vo väčšej miere.
Riešiť sa bude tiež vstup mladých do druhého piliera. Mihál navrhuje, aby bol povinný a budúci sporitelia mali šesť mesiacov na výber DSS.
No v priebehu ďalších dvoch rokov by mohli z druhého piliera odísť. Dnes je vstup dobrovoľný, na rozhodnutie na vstup do systému je pol roka.
Úrad vlády však tvrdí, že sporiteľ, ktorý vstúpi napríklad dnes do systému, nebude mať rovnaké podmienky ako ten, kto sa stane sporiteľom podľa nových podmienok.
Radičová neguje Mihála, píše Ivan Štulajter.