Okolo desaťtisíc ľudí čaká na zákroky na čakacích listinách. Poisťovne vinia za to nemocnice a naopak.
BRATISLAVA. Dva mesiace až rok trvá, kým sa pacienti na čakacích listinách zdravotných poisťovní dostanú na operácie. Dnes je v takejto situácii vyše desaťtisíc pacientov.
Čakacie listiny môžu vznikať na tri typy diagnóz: choroby oka, ktoré si vyžadujú implantáciu, choroby obehovej, svalovej a kostrovej sústavy.
Závisí od poisťovne Ako dlho čakajú Všeobecná zdravotná poisťovňa:
V priemere sa na zákroky čaká 3 až 6 mesiacov. Najdlhšie čakacie lehoty sú na výmenu bedrového kĺbu. Až deväť mesiacov. Dôvera:
Čakacie lehoty sú do 76 dní. Najdlhšie pacienti čakajú pri chorobách kostry a svalov. Union:
Pacienti čakajú do 231 dní. Najdlhšie sa čaká na operácie cievnych stentov a cievnych protéz.
Jednotlivé poisťovne majú rozdielne čakacie lehoty. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá má najviac poistencov – okolo 3,5 milióna, má na čakačkách 7400 ľudí. Priemerná dĺžka čakania je tri až šesť mesiacov.
Dôvera s takmer 1,5 milióna poistencov má na čakacích listinách vyše 2300 ľudí. Jej priemerná čakacia lehota je dva až tri mesiace.
Najmenšia Union zdravotná poisťovňa so 400tisíc poistencami nechcela konkretizovať, koľko ľudí si na zákroky musí počkať. V priemere jej poistenci čakajú na operácie tri až šesť mesiacov.
Dĺžku čakacej lehoty ovplyvňuje aj to, kde bývate. Od toho totiž závisí aj počet a skladba špecialistov, ktorí majú s poisťovňou zmluvu.
S narastajúcim počtom zdravotníckych kapacít sa čakací čas skracuje. „V Košickom kraji sa u nás čaká najdlhšie, v Žilinskom, naopak, najkratšie,“ povedala hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Judita Smatanová.
Rozdiely v dĺžke čakania sú aj vo Všeobecnej. „Operácie katarakty sa v Nitrianskom kraji robia priebežne, v Prešovskom kraji sa čakacie lehoty pohybujú okolo šesť mesiacov,“ povedala hovorkyňa Petra Balážová. Najkratšie sa podľa nej vo Všeobecnej čaká na operácie sivého zákalu a kardiovaskulárne zákroky.
Poisťovne sa zhodujú, že najdlhšie sa čaká na výmenu bedrového kĺbu. Tam je čakací čas deväť mesiacov aj rok.
K riešeniu dlhých čakacích lehôt by podľa poisťovní mohla prispieť aj jednodňová chirurgia. Ide o zákroky, pri ktorých pacient nemusí byť v nemocnici dlhšie ako tri dni.
Zároveň je jednodňová chirurgia aj lacnejšia. Preto poisťovne tlačia na nemocnice, aby robili výkony najmä takto. Ak sa dá výkon urobiť ako jednodňová chirurgia a nemocnica ho tak nerobí, Všeobecná zdravotná jej zaplatí len toľko, ako za jednodňový.
Kto za ne môže? Čakačky vznikajú preto, že nemocnice nemajú dostatočné kapacity, ale aj kvalifikovaný manažment, tvrdia poisťovne.
Nemocnice to odmietajú. „Starostlivosť o pacientov, ktorých hospitalizácia či operácia znesie odklad, manažuje ich zdravotná poisťovňa,“ povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura z Košíc. „Čakačky sú najmä pre limity poisťovní, vedeli by sme urobiť aj viac,“ povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Zuzana Čižmáriková.