Menej neslušných príspevkov sa objavuje v internetových diskusiách po zavedení poplatkov.
BRATISLAVA. Po spoplatnení diskusií je na mediálnych weboch menej vulgárnych príspevkov. Úbytok nastal po spustení Piana, v rámci ktorého deväť médií od 2. mája pýta za niektoré služby peniaze.
„Diskusie sa vyčistili od grafomanov a hlúpych príspevkov,“ povedal šéfredaktor týždenníka .týždeň Štefan Hríb. Tvrdia to aj zástupcovia SME, Hospodárskych novín a medialne.sk.
Časť médií ponechala neobmedzený prístup do diskusií iba predplatiteľom Piana. Kto nezaplatí, smie na jednotlivých weboch zverejniť jeden až tri diskusné príspevky denne.
Už zavedením obmedzenia sa dosiahol pokles nevhodných príspevkov. „Počet príspevkov klesol značne,“ hodnotí štyri týždne fungovania Piana šéfredaktor medialne.sk Tomáš Czwitkovics.
Záťah na najhorších Piáno Zapojené médiá
SME Pravda Hospodárske noviny Šport týždeň PC Revue Televízia Joj medialne.sk MeToo.sk Možnosti platby
platobnou kartou Visa, Mastercard, Maestro online prevodom z Tatra banky, alebo Slovenskej sporiteľne na faktúru Slovanetu alebo Websupportu cez Paypal prevodom na účet z ktorejkoľvek banky čoskoro má pribudnúť možnosť platby cez SMS
„Veľká časť najagresívnejších diskutérov nemá možnosť toľko publikovať,“ hovorí zástupca šéfredaktora SME Konštantín Čikovský. „Je pre nich náročné stále vytvárať nové kontá alebo riskovať, že zaplatia za Piano a o prístup aj tak prídu, ak porušia pravidlá slušnej diskusie.“
Neslušným užívateľom, ktorí závažne alebo opakovane porušia kódex diskutujúceho, SME ruší prístup do diskusie bez ohľadu na to, či sú, alebo nie sú platiacimi návštevníkmi. Neprípustné sú vulgarizmy, vyhrážky či šírenie rasovej a etnickej neznášanlivosti.
Na sme.sk sú najbúrlivejšie diskusie pod článkami o homosexuáloch, Rómoch a židoch. Diskutujúci odošlú denne asi päťtisíc príspevkov.
Okrem diskusií denník SME na webe zamkol komentáre. Predplatitelia Piana na sme.sk najčastejšie vyhľadajú práve tie.
„Počet ľudí platiacich za Piano, ktorí zároveň diskutujú na sme.sk, ukazuje, že neobmedzený prístup do diskusií nie je hlavným lákadlom pre objednanie Piana,“ hovorí Čikovský.
Zdržanlivé reakcie Pri hodnotení, ako Piano ovplyvnilo návštevnosť stránok, sú médiá opatrné.
„Úbytok reálnych používateľov je zatiaľ minimálny, čo môže a nemusí byť spôsobené Pianom. Vplyv na to môže mať aj prichádzajúce letné obdobie, ktoré sa vyznačuje poklesom používateľov,“ myslí si šéfredaktor Hospodárskych novín Peter Vavro.
Kým denná čítanosť komentárov na sme.sk pred Pianom bola v tisícoch až desaťtisícoch, teraz sa pohybuje v stovkách.
„Určitý úbytok návštevnosti máme, ale zatiaľ nie je výrazný,“ reagoval Czwitkovics.
V týždni od 16. do 22. mája prišlo na platené alebo neplatené časti medialne.sk takmer 43tisíc ľudí, pričom priemer za ostatné štyri mesiace bol 56tisíc.
Pravda výsledky zatiaľ nekomentuje. „Na vyvodenie záverov funguje Piano ešte príliš krátko,“ myslí si Marián Niton z pravda.sk.
Riaditeľ projektu Piano Media Tomáš Bella neprezradil, koľko ľudí si Piano predplatilo.
O dva týždne plánuje zverejniť tržby za prvý mesiac. „Musíme najprv informovať médiá a partnerov.“
Zatiaľ možno pracovať len s odhadmi vychádzajúcimi z návštevnosti úplne spoplatnených sekcií.
„Najmä podľa návštevnosti našej komentárovej sekcie predpokladám, že počet predplatiteľov bol prakticky už od prvej chvíle v tisíckach a nepretržite rastie,“ hovorí Čikovský za SME.
Prvý na svete Projekt Piano je svetovým unikátom. Žiadne médiá sa doteraz nespojili, aby zaviedli poplatok za užívanie internetových stránok.
Spoplatnenie však nie je novinkou. Britský mediálny magnát Rupert Murdoch vlani spoplatnil internetové verzie The Times a Sunday Times. Platbu zaviedol aj pre odlev inzerentov v čase krízy.
Druhé dôležité médium, ktoré je už voľne prístupné len obmedzene, je web denníka The New York Times. Zadarmo si možno prečítať desať jeho textov mesačne, potom nasleduje stop alebo spoplatnený prístup.
Bella: V BBC sa čudovali spoplatneniu diskusií
Weby čoskoro spoplatnia ďalšie médiá, hovorí riaditeľ projektu Piano Media TOMÁŠ BELLA.
Koľko ľudí sa zapojilo do Piana?
Číslo zatiaľ nezverejňujeme. Môžem povedať, že náš plán na prvý mesiac sa naplnil za prvé dva dni.
Dostávate sťažnosti na spoplatnenie webu?
Dostali sme zhruba 1200 emailov, ale odpor nebol masový. Niekto dokonca písal, že sa bude sťažovať na Ústavnom súde, že to porušuje právo na informácie. Snažíme sa odpovedať, že bude lepšie, keď bude viac médií, z ktorých si budú môcť vybrať. Niektoré médiá by reálne mali problém s existenciou, keby nenašli nové zdroje.
Ako sa delia peniaze medzi médiá, ktoré sú v Piane?
Funguje to ako pri televíznych programoch, máte prístup ku všetkým médiám, ale keď niektoré nemáte rád a nechodíte tam, nedostane ani cent.
Pripoja sa k Pianu ďalšie médiá?
V priebehu pár týždňov nastane druhá vlna, keď do projektu vstúpia ďalšie médiá. O konkrétnostiach by som zatiaľ nechcel hovoriť.
Bude viac spoplatnených sekcií na weboch zapojených médií?
Najprv treba zhodnotiť, čo sa osvedčilo a čo nie. Napríklad od spoplatnenia základného spravodajstva sme ešte veľmi ďaleko.
Minulý týždeň ste v zahraničí ponúkali možnosť zaviesť systém Piano. Ako ste dopadli?
Záujem prejavilo relatívne veľa zahraničných vydavateľstiev, napríklad zo škandinávskych krajín. Niekedy na jeseň by to malo fungovať v ďalších štátoch.
Na mobiloch, napríklad HTC alebo iPhonoch, sú spoplatnené články prístupné aj bez zaplatenia. Prečo?
Ide o dočasný stav, kým nie je pripravená špeciálna mobilná verzia.
Médiá sa zhodujú, že vďaka spoplatneniu diskusií ubudlo hanlivých príspevkov.
Spomínali mi, že hneď v prvý deň po spoplatnení zmizli mnohí idioti. Nedávno som bol na diskusii v BBC, kde sa tomu čudovali. Ľudí musia motivovať, aby sa do diskusií vôbec zapojili a my riešime uzamykanie.
Prečo ste použili názov Piano?
Myšlienka je taká, že na piane môžete hrať sám a funguje to. A funguje to lepšie, keď ste viacerí.
Mária Miháliková
Autor: Mária Miháliková