BRATISLAVA. Po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady o návrhu novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii to pre agentúru SITA uviedol viceprezident AZZZ Rastislav Machunka. "Vidíme tu vysokú mieru možných špekulatívnych konkurzov," upozornil.
Pozitívne však hodnotí to, že ministerstvo spravodlivosti po žiadosti zamestnávateľov pristúpilo súčasne k novelizácii zákona o verejnom obstarávaní, čo by malo priestor na špekulatívne konkurzy obmedziť. "Máme v čerstvej pamäti, keď sa pripravoval nový súčasný zákon a bolo tiež možné podávať návrh na vyhlásenie konkurzu bez toho, že by bol exekučný titul a spôsobovalo to množstvo špekulatívnych konkurzov," varoval Machunka. Práve z tohto dôvodu sa to podľa neho vtedy zo zákona vypustilo.
"Nemyslíme, si, že riešenie problematiky platobnej neschopnosti je cez tento inštitút, predovšetkým treba spriechodniť platobné rozkazy a potom ďalšie rozporové konanie," odporučil viceprezident AZZZ. Exekučné konanie totiž považuje za oveľa výhodnejšie ako konkurzy.
"Pre veriteľa je oveľa jednoduchšie riešiť to prostredníctvom exekúcie ako prostredníctvom konkurzov, pretože cez konkurz rieši ďalších veriteľov a on potrebuje riešiť predovšetkým sám seba," povedal Machunka.
Ministerstvo spravodlivosti SR navrhuje, aby veritelia mohli od začiatku budúceho roka iniciovať konkurzné konanie voči dlžníkovi skôr ako v súčasnosti.
Kým v súčasnosti je na podanie návrhu na vyhlásenie konkurzu potrebné súdne rozhodnutie o pohľadávke alebo dlžníkom podpísané uznanie záväzku, od roku 2012 by malo veriteľovi stačiť potvrdenie od audítora o tom, že pohľadávku veriteľ eviduje vo svojom účtovníctve. Šéf odborového zväzu KOVO Emil Machyna pritom upozornil na to, že služby audítora nevyužívajú všetky firmy.
"Je to otázka riešenia tam, kde spoločnosti nemajú povinnosť auditu," povedal pre agentúru SITA. Opodstatnenosť pohľadávky by v tom prípade mohol podľa Machynu skúmať napríklad súd či daňový úrad. Tiež však vyjadril obavy z toho, aby sa nové pravidlá pri vyhlasovaní konkurzov nezneužívali.