Objavilo sa hneď niekoľko alternatív. Ministerstvo práce chce povinný vstup do II. piliera s lehotou na výstup. Miklošov rezort navrhol ešte na nejaký čas dobrovoľný vstup. Opozícia povinný vstup odmieta.
BRATISLAVA. Ministerstvo financií sa najprv priklonilo k alternatíve, že vstup mladých do druhého piliera by mal byť povinný, no najskôr od januára 2014.
Vysvetlilo to tým, že dovtedy treba znížiť deficit verejných financií pod tri percentá a z verejného rozpočtu by tak na dotovanie Sociálnej poisťovne pre druhý pilier išlo menej peňazí.
Počas najbližších dvoch rokov by platil dnešný systém, mladí by mali pol roka na rozhodnutie pre inak povinné dôchodkové sporenie.
„Od tejto pripomienky s veľkou pravdepodobnosťou ustúpime,“ naznačil zmenu rozhodnutia pred začiatkom rozporového konania štátny tajomník ministerstva Vladimír Tvaroška. Ministerstvo aj tak urobilo.
Povinný vstup prevažuje Potom je tu návrh ministerstva práce, ktorý chce návrat k povinnému systému pre mladých. Ten od roku 2008 zrušila Ficova vláda.
Podľa údajov Sociálnej poisťovne od januára 2008 do konca vlaňajšieho októbra vstúpilo do systému necelých 15 percent zo 154-tisíc mladých, ktorí prvýkrát vstúpili na trh práce.
Riešenie vstupu Do 30. júna 2006 bol vstup do systému dobrovoľný (teda počas 18 mesiacov). Od júla 2006 bol vstup pre mladých povinný. Od januára 2008 (za Ficovej vlády) sa vstup zdobrovoľnil, mladí majú 6 mesiacov na rozhodnutie pre vstup. Od januára 2012 sa navrhuje opäť povinný vstup, mladí budú mať 6 mesiacov na výber DSS, potom dva roky na rozhodnutie, či chcú v druhom pilieri zostať .
Mladí ľudia by po novom mali mať šesť mesiacov na výber správcu dôchodkových úspor (DSS). Ak by tak neurobili, Sociálna poisťovňa by im pridelila jednu zo šiestich DSS na trhu striedavo podľa abecedného zoznamu.
Stali by sa automaticky sporiteľmi zmiešaného fondu, teda dnešného vyváženého. No už najbližší pracovný deň by mohli pridelený dôchodkový fond zmeniť, prípadne začať si sporiť v dvoch dôchodkových fondoch.
No len u jedného správcu a jeden z fondov by bol dlhopisový, teda dnešný konzervatívny.
Za povinný vstup sú podľa poslanca Júliusa Brocku aj kresťanskí demokrati. Nápad ministerstva financií označil za „alibistický a pragmatický“ postoj, aby bol nižší tlak na výdavky.
Premiérkin úrad v jednej zo zásadných pripomienok hovorí, že alternatíva ministra práce Jozefa Mihála z SaS môže pri niektorej zo skupín vytvoriť nerovnaké zaobchádzanie. Vychádza z právnej analýzy, ktorú si nechalo vypracovať.
Iný pohľad Koalícia nemôže pri navrhovanej podobe novely rátať s podporou Smeru. Podľa poslanca Petra Kažimíra chcú zostať pri dobrovoľnom vstupe pre mladých, no pripustil, že sú ochotní hovoriť o predĺžení lehoty na vstup. Tá by sa mohla ohraničiť vekom sporiteľa, napríklad 30 rokmi.
K stanoveniu vekovej hranice na 30, prípadne 35 rokov, sa prikláňa aj šéf Allianzu DSS Jozef Paška, ktorý je za zachovanie dobrovoľného vstupu pre mladých.
To by podľa neho dalo možnosť vstúpiť do systému aj tým, ktorí začali pracovať od roku 2008 a nestihli do systému vstúpiť. „Povinný vstup polarizuje spoločnosť a destabilizuje systém,“ povedal Paška.
Medzi správcami však nepanuje rovnaký názor. Šéf VÚB Generali DSS Viktor Kouřil sa prikláňa k povinnému vstupu.
Máme pilier, ktorý pláva, píše Ivan Štulajter.