SYDNEY. Predchádzajú odhad hovoril o úrode 85 až 87 miliónov ton. Uviedla to vo svojej správe Ruská obilninárska únia. Z uvedeného množstva by v nasledujúcom agrárnom roku mohlo prísť na svetový trh asi 20 miliónov ton. Nový svetový agrárny rok sa začne 1. júla.
Vlani dosiahla úroda obilia v Rusku len 60 miliónov ton, kým v roku 2009 sa ho zobralo z polí 97 miliónov ton.
Európsky trh so pšenicou v pondelok (30. 5.) reagoval na správu z Moskvy poklesom ceny komodity o 4 %. Obchodníci však zostávajú v hodnotení ruských exportných možností opatrní. Situáciu v období žatvy môže zmeniť počasie a nie je istý ani termín dodávok obilia na trh.
Egypt, ktorý je najväčším importérom pšenice na svete, privítal správu z Moskvy, ako aj víkendové oznámenie premiéra Vladimira Putina, že jeho vláda zruší zákaz vývozu obilia z krajiny. Zákaz platil od konca leta minulého roka, keď bolo zrejmé, že krajina bude mať v dôsledku ničivého sucha slabú úrodu. Egypt v minulosti kupoval veľké objemy potravinárskej pšenice práve v Rusku.
Priaznivé správy o úrode pšenice prichádzajú tento týždeň aj z Číny, ktorá je jej najväčším svetovým producentom. Jej úroda by mala byť vynikajúca napriek tomu, že ničivé sucho v prvých mesiacoch tohto roka zdecimovalo pšeničné porasty v najprodukčnejších severných regiónoch štátu. Informovalo o tom pekinské ministerstvo poľnohospodárstva.
Na chicagskej agrárnej burze sa bušel (36,4 litra) pšenice stále predáva nad 7,80 USD (5,47 eura). Napriek správam z Ruska a Číny zostáva jeho cena pomerne vysoká, lebo úrodu ešte môže ovplyvniť nepriaznivé počasie v produkčných oblastiach Spojených štátov a Európy.
Informovala o tom agentúra Reuters.