Agentúrnu správu sme o 19:21 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Zákazku na ústredný portál verejnej správy takmer za 50 miliónov eur označil dávnejšie minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) za trojnásobne predraženú. Stopol preto jej financovanie z eurofondov. Zmluvu podľa neho treba zrušiť a portál vysúťažiť nanovo.
Víťaz súťaže, konzorcium na čele s firmou Swan, tvrdí, že ak sa má niečo rušiť, treba aj dokázať, že niečo nie je v poriadku.
„Vyzývame vás, aby bol tento projekt podrobený analýze pracovnou skupinou nezávislých odborníkov, ktorá ho objektívne posúdi,“ píše firma Swan ministrovi Miklošovi, ako aj premiérke Ivete Radičovej (SDKÚ).
Premiérke preto, že pod Úrad vlády spadá Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES). Tá portál za bývalej vlády obstarala. V jej rukách je osud zákazky.
Budú chcieť milióny IT firma hrozí, že ak sa projekt zruší bez analýzy, štát čaká súdny spor. Bude si v ňom pýtať doterajšie investície a ušlý zisk 18,4 milióna eur.
IT tender Zhruba pred rokom sa podpisovala zmluva s víťazným konzorciom – Swan a GlobalTel. Ak sa zmluva zruší, chce si víťaz účtovať 18,4 milióna eur za realizované plnenia, na zmluvné záväzky a ušlý zisk.
Minister Mikloš analýzu projektu odmietol. „Preskúmavanie akoukoľvek komisiou považujem za absolútne neprijateľné a nevidím na to žiadny dôvod, ani žiadnu oporu v pravidlách,“ zareagoval. Ako dôkaz predraženia rezort uvádza napríklad „call centrum za 100-tisíc eur, pri ktorom mala faktúra znieť na 6 miliónov“.
To, že je projekt predražený, si myslí aj Úrad vlády. Zatiaľ však ešte nie je rozhodnuté, či sa má zmluva zrušiť. „Predsedníčka vlády očakáva, že kompetentné úrady a úradníci to vyriešia,“ zareagoval premiérkin hovorca Rado Baťo.
Agentúru pre sieťové a elektronické služby, ktorá portál obstarávala, vedie Branislav Máčaj. Ani ten dôvody na analýzu podľa predstáv Swanu nevidí. „Myslíme si, že projekt dokážeme zanalyzovať aj vlastnými silami,“ povedal.
Zákazka a diskriminácia Právnik upozorňuje, že na odstúpenie od zmluvy musia byť zákonné dôvody. „Každý si musí nájsť nejaký zákonný dôvod, prečo odstúpiť od zmluvy. Presvedčenie o tom, že je niečo predražené, ešte neznamená, že je to aj nezákonné,“ povedal právnik Tomáš Kamenec.
Mikloš argumentuje aj protokolom, ktorý o tendri spísal Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Urobil ho však až po podpísaní zmluvy.
„Pri zadávaní zákazky bol porušený princíp nediskriminácie a transparentnosti,“ povedal hovorca úradu Branislav Zvara. Ponuku v tendri podali dvaja záujemcovia, ale jedného z nich vylúčili. Zostalo konzorcium Swan – GlobalTel.
Šitie zákazky na mieru by podľa analytika INEKO Petra Goliaša bolo dostatočným dôvodom na zrušenie zmluvy.
To sa však tiež nedá len tak, upozorňuje Kamenec. „Musia žalovať na súde neplatnosť zmluvy,“ povedal.
Spoločnosť Swan tvrdí, že „projekt bol obstarávaný tou najtransparentnejšou metódou“.