Preto cestovné kancelárie očakávajú, že last minute zájazdov bude menej a budú drahšie ako v minulých rokoch.
BRATISLAVA. „V Egypte nie je bezpečne. Tento rok pôjdeme radšej na dovolenku do Turecka,“ povedala si Jana Mladá. A s ňou mnoho ďalších Slovákov.
Potvrdzujú to skúsenosti cestovných kancelárií. „Najlepšie sa tento rok z leteckých destinácií predáva Turecko. Presmerovalo tam svoju pozornosť viacero klientov, ktorí uvažovali o dovolenke v Egypte a predovšetkým v Tunisku,“ konštatuje riaditeľ CK Fifo Tibor Bajaník. Turecko sa tak stáva hitom tohtoročnej letnej sezóny.
A to nielen na Slovensku ale aj v okolitých krajinách, napríklad v Česku.
Drahšie last minute
Aj z týchto dôvodov cestovné kancelárie predpovedajú, že ceny last minute do Turecka nebudú také výhodné ako v minulých rokoch.
„Ponuka last minute bude tento rok podstatne menšia, a preto aj ceny last minute zájazdov do Turecka budú vyššie,“ hovorí Pavol Frankovič z Ruefa Reisen.
Turecko je suverénom medzi krajinami aj pre veľmi dobrý pomer ceny a kvality služieb. Tie sú podobné Egyptu a Tunisku.
V súčasnosti je tam pritom bezpečnejšie. S výnimkou oblastí bezprostredne susediacich s Irakom. Takými sú provincie Hakkari, Sirnak a Siirt. Turistické destinácie sú však bezproblémové.
Povesť najlepších služieb all inclusive
Turecko má kvalitné hotely na plážach, dobrú vybavenosť a infraštrukúru i stabilné letné počasie. To sú ďalšie fakty, ktoré ho stavajú do pozície lídra v leteckých dovolenkách. Bajaník však upozorňuje, že v Turecku je veľký rozdiel medzi hotelmi rovnakého počtu hviezdičiek.
Najlepšie je teda vyberať si hotely so štyrmi až piatimi hviezdičkami, ktoré by mali byť už na úrovni, zhodujú sa cestovné kancelárie.
Momentálny trend v Turecku sú služby all inclusive. „Tieto majú v Turecku veľmi dobrú úroveň,“ dodáva Frankovič. All inclusive v Turecku je podľa Pavla Komoru z CK Turancar „určite bohatší, ako v iných krajinách“.
Frankovič z Ruefa Reisen hovorí, že dovolenka v Turecku je výhodná hlavne pre rodiny s deťmi. „Hotelové rezorty disponujú širokou škálou služieb pre rodiny.“
V lete by sa pritom mali zrušiť vízové povinnosti. Hoci problémy s vybavovaním víz nie sú – pečiatky sa dávajú až pri prekračovaní hraníc – môže ich zrušenie dovolenku v Turecku opäť o čosi zlacnieť. Cena za víza je 15 eur na osobu.
Koľko zaplatíte za Turecko
Týždňová dovolenka pre jednu osobu do destinácie Allanya na sedem nocí, v 4-hviezdičkovom hoteli, letecky, all inclusive v polovici júna vo vybraných cestovných kanceláriách:
- CK Fifo – 572 eur
- Turancar – 445 eur
- Ruefa Reisen – 568 eur
- Koala Tours 3hviezdičkový hotel, cena je 582 eur
Pozn.: ide o konečnú cenu, ⋌teda zvýšenú o všetky povinné príplatky
Zdroj: Cestovné kancelárie
O ceste do zahraničia je dobré informovať rezort diplomacie
Do viac ako desiatich krajín v súčasnosti neodporúča rezort zahraničných vecí cestovať. Ak sa tomu nedá vyhnúť, radšej sa zaregistrujte.
BRATISLAVA. Ak sa chcete vybrať na dovolenku do rizikovej krajiny, mali by ste si najskôr zistiť, či ministerstvo zahraničných vecí neodporúča necestovať do vybranej destinácie.
V súčasnosti sú takými krajinami s výkričníkmi Sýria, Líbya, Bahrajn, Jemen, Afganistan, Irak. „Čiastočne neodporúčame cestovať do Alžírska, Nigérie, Haiti, Etiópie a Pakistanu,“ vymenúva hovorca ministerstva zahraničných vecí Ľubo Schwarzbacher.
Kedy radšej necestovať
Rezort zahraničia vyhlasuje odporúčanie necestovať vo viacerých prípadoch. Napríklad, keď sa zásadne zhorší vnútropolitická alebo bezpečnostná situácia, ide o vysoký stupeň hrozby teroristických útokov, alebo je všeobecne nepredvídateľná situácia, ktorá môže ohroziť životy slovenských občanov.
„Výstrahu dá ministerstvo aj vtedy, ak nie je možné bezproblémovo opustiť krajinu, nedostupnosť zásobovania sa stane kritická, keď je zaznamenané početné ohrozenie turistov a cudzincov, všeobecný chaos po prírodnej katastrofe alebo v krajine vznikla epidémia,“ vymenúva Schwarz〜bacher.
Registruje sa cez web
Ak predsa potrebujete alebo chcete cestovať do ohrozenej krajiny, ministerstvo odporúča dobrovoľne sa zaregistrovať na svojej webovej stránke. Vyplniť formulár však môžete, ak cestujete kamkoľvek do zahraničia, pre prípad, že by sa situácia v krajine zmenila.
Registrácia uľahčuje ľuďom zo slovenského konzulátu vyhľadávanie slovenských turistov a zisťovanie, v akom stave sa nachádzajú, napríklad v prípade prírodných živlov, spoločenských nepokojov. „Registrácia následne uľahčuje aj pomoc pre našich občanov v zahraničí,“ dodáva Schwarzbacher.
Ak sa slovenský turista zraní, prípadne nastane úmrtie, môže ministerstvo informovať o jeho stave jemu blízku osobu, ktorú zapísal do prihlasovacieho formulára.
Nikto sa nemusí obávať zneužitia svojich osobných údajov či údajov svojich blízkych. Tie slúžia iba na prípadné informovanie, ak sa vyskytne problém.
Údaje, ktoré zadáte do formulára, budú najneskôr do mesiaca po ukončení vašej cesty vymazané.
O nepokojoch môžete byť informovaní
Registrácia je dobrovoľná a bezplatná. Vďaka nej budú vaši príbuzní vedieť, či ste v poriadku, a vy sa dozviete o možných problémoch vo vašej destinácii.
1. Otvorte si stránku www.mzv.sk/Register
2. Kliknete na registrácia (vytvorenie novej registrácie).
3. Povinne treba zadať meno, priezvisko, adresu trvalého bydliska, pohlavie, dátum narodenia, mobil alebo e-mail.
4. Je nevyhnutné zadať meno a údaje osoby, ktorú bude ministerstvo kontaktovať v prípade, že sa vám niečo stane.
5. Ministerstvo musí vedieť, do ktorej krajiny cestujete a základné informácie o ceste, ako je nástup a návrat z cesty.
6. Ak budete mať spolucestujúcich, je vhodné napísať aj ich údaje.
7. Po registrácii dostanete identifikačný kód, vďaka ktorému budete môcť v prípade potreby meniť údaje o ceste.
8. Dávajte si pozor, aby ste zadali správne údaje. Nekorektne alebo nesprávne vyplnený formulár môže spôsobiť, že nikoho v krízovej situácii nezastihnú.
Ministerstvo: Do Egypta i do Tuniska sa už môže
Ministerstvo zahraničných vecí je presvedčené, že sa netreba obávať zájazdov napríklad do Hurgady.
BRATISLAVA. Pred pár mesiacmi otriasli Egyptom a Tuniskom veľké nepokoje. Ministerstvo zahraničných vecí odporúčalo necestovať do týchto krajín.
Cestovné kancelárie vtedy predávali pobyty za veľmi výhodné ceny.
Lacnejšie aj o stovku
Približne 20percentný pokles cien zájazdov oproti minulému roku do Egypta a Tuniska je aj v hlavnej sezóne. „Naši egyptskí partneri nám ponúkli nižšie ceny ubytovacích kapacít. Tie sme celoročne premietli do cien pre klientov,“ tvrdí riaditeľ CK Fifo Tibor Bajaník. Konštatuje, že ceny zájazdov tak oproti vlaňajšku klesli aj o sto eur.
Takéto zníženie by mohli využiť všetci, ktorých láka sever Afriky. Stav v krajinách už nie je ohrozujúci. „Situácia sa vrátila do normálu a hotely fungujú ako predtým,“ hovorí Oliver Kluch z CK Koala Tours.
Nie je to iba plané lákadlo cestovných kancelárií. Rovnakú rétoriku má aj rezort zahraničia. „Egypt je bez cestovného odporúčania,“ konštatuje hovorca ministerstva Ľubo Schwarzbacher. To znamená, že ministerstvo považuje krajinu za relatívne bezpečnú.
Tuniské odporúčania
Podobne aj o Tunisku hovorí ministerstvo diplomacie ako o pokojnej destinácii. „Bezpečnostná situácia v Tunisku vrátane turistických oblastí sa v poslednom období upokojila,“ konštatuje Schwarzbacher.
Pri pobytoch v prímorských strediskách je však podľa neho naďalej potrebné venovať pozornosť vývoju situácie v mieste pobytu a v prípade opustenia turistického zariadenia sa správať obozretne.
„Odporúčame vyhýbať sa cestám do tuniského vnútrozemia. Zároveň odporúčame našim občanom, ktorí plánujú cestu do Tuniska, aby vyplnili registračný formulár pred cestou do zahraničia,“ dodáva Schwarzbacher.
Podľa Bajaníka bude hlavne Egypt aj tento rok úspešnou destináciou.