BRATISLAVA. Bežné letné črevné chrípky, spálenia slnkom, popŕhlenia medúzou či poranenia morským ježkom. To sú najčastejšie dôvody, pre ktoré ľudia na dovolenke v zahraničí vyhľadajú pomoc lekára. Poisťovne ich riešia tisícky ročne.
Hoci nejde o vážne ochorenia či úrazy, ak nemáte na dovolenke poistku alebo aspoň Európsky preukaz poistenca, vaša peňaženka to zaručene pocíti.
Koľko zaplatíte
Za poštípanie hmyzom v Chorvátsku zaplatíte 100 eur, rovnako to bude za ošetrenie a lieky na zápal stredného ucha v Bulharsku.
Po zápale močového mechúra či zápale priedušiek v Grécku budete ľahší o 150 až 175 eur. „Suma za ošetrenie takýchto letných ochorení sa pohybuje okolo 100 až 500 eur,“ hovorí Judita Smatanová z Union poisťovne.
Za cestovné poistenie zaplatíte rovnako ako vlani, poisťovne sadzby nemenili. Viaceré oslovené poisťovne však pripustili, že počet poistných udalostí aj objem vyplatených peňazí rastie.
„Tradične najvyššie zastúpenie škôd majú choroby a úrazy,“ hovorí Jana Tarčáková Janičová z AXA poisťovne.
Rastie však aj počet poistných udalostí z takzvaných doplnkových poistení, ako je pripoistenie batožiny, stornovanie dovolenky, právna ochrana a ďalšie.
Najvyššie sumy sa vyplácajú za hospitalizáciu dovolenkárov a ich prevoz späť do vlasti, prípadne za prevoz telesných pozostatkov pri úmrtí. Náklady sa vtedy pohybujú v tisíckach až desaťtisíckach eur.
„Jednou z poistných udalostí bola smutná povinnosť repatriácie klienta, ktorý zomrel v Karibiku s poistným plnením približne 10 000 eur,“ hovorí Šimon Kollár z Wüstenrot poisťovne.
Kedy sa oplatí
Komerčné cestovné poistenie je vhodné napríklad vtedy, ak cestujete do krajiny, kde je štátnych zdravotníckych zariadení málo a prevažujú súkromné. Komerčné poistenie je lepšie aj pre tých, ktorí neovládajú miestny jazyk.
Poisťovne totiž majú asistenčné služby, ktoré ich v prípade poistnej udalosti nasmerujú, ako treba postupovať, na koho sa obrátiť a zároveň veľa vecí zorganizujú za poistenca.
Výhodou komerčnej poistky je aj to, že okrem ošetrenia u lekára či v nemocnici si môžete poistiť aj batožinu, advokáta, nepojazdné auto počas dovolenky a tiež vškody, ktoré na dovolenke spôsobíte iným.
Koľko stojí ošetrenie v zahraničí
- Vysoký krvný tlak, ošetrenie v Grécku – 250 eur,
- ochrnutie po úraze v Španielsku – 30 000 eur,
- srdcový infarkt vo Veľkej Británii – 50 000 eur,
- alergická reakcia na slnko v Taliansku, ambulantné ošetrenie – 170 eur,
- zlomený členok - Egypt – 16 400 eur,
- prevoz telesných pozostatkov - Egypt– 3700 eur,
- prevoz telesných pozostatkov – Chorvátsko, Rakúsko – 2800 eur.
Zdroj: Union poisťovňa
Päť rád na cestu
1. Ak idete na zájazd s cestovkou
Nad poistením nešpekulujte. Cestovné kancelárie majú s poisťovňami dohodnuté rôzne zľavy, poistenie v nich vyjde lacnejšie. Výhodou poistenia cez cestovku je, že obsahuje poistenie storna zájazdu (ak na zájazd z vážnych dôvodov nemôžete ísť), ktoré býva drahé.
2. Ak cestujete sám, idete k moru autom
Vezmite si so sebou európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý zadarmo vydávajú zdravotné poisťovne, a uzatvorte si aj komerčné cestovné poistenie. Podľa situácie potom použijete to, ktoré bude vhodnejšie.
3. Ak ste dlhšie chorý alebo čakáte dieťa
Ak ste napríklad prekonali infarkt či inú vážnu chorobu, ale cítite sa dobre, neznamená to, že máte navždy sedieť doma. Pri uzatváraní poistenia na to poisťovňu upozornite. Niektoré situácie poistenie nepokrýva a užitočnejšia vám môže byť kartička európskeho zdravotného poistenia.
4. Ak chcete športovať, potápať sa
Dajte si pozor aj na rôzne plážové atrakcie. Potápanie či jazdu na vodných lyžiach považujú poisťovne za rizikové športy a žiadajú pripoistenie.
5. Ak si chcete užívať
Pozor si dávajte aj na alkohol. Ak sa vám stane úraz a vy ste v sebe mali pár pív, poisťovňa môže vyplatenú sumu znížiť, prípadne od nej nedostanete nič.