Agentúrnu správu sme o 19:54 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Za cestu rýchlikom z Bratislavy do Prievidze dnes zaplatíte sedem eur a tridsať centov. Koncom leta by to už mohlo byť zhruba osem eur. Zdražovanie o 10 percent ohlásilo ministerstvo dopravy.
„Náklady prevyšujú zisky, ceny cestovného neboli upravované sedem rokov, medzi tým nielen inflácia, ale aj niektoré zásadnejšie komodity, ktoré sú súčasťou každodenného vývoja dopravy, výraznejšie vzrástli, a preto hovoriť o cenách je logické,“ zdôvodnil zvýšenie cien minister dopravy Ján Figeľ (KDH).
Nie všade rovnako Nepôjde však o rovnomerné zvýšenie cien, osobný železničný prepravca ZSSK má totiž na Figeľovu žiadosť pripraviť novú cenovú politiku.
Cesta vlakom zdražie Rast cien bude menší s pribúdajúcimi kilometrami. Cestujúci na dlhšiu vzdialenosť bude platiť nižšie jednotkové cestovné – čím ďalej cestuje, tým menej na km zaplatí. Cestovné za prvý kilometer bude stanovené rovnocenne s ostatnými dopravcami. Zvýhodnia sa pravidelní cestujúci. Zdroj: ZSSK
Šéf železničnej sekcie na ministerstve dopravy Jiří Kubáček spresnil, že tarify sa zvýšia, ale zároveň budú fungovať rôzne zľavy.
Ako presne to v praxi bude vyzerať, zatiaľ šéf ZSSK Pavel Kravec nevedel detailne povedať. Základom je podľa neho to, že sa nebude platiť cestovné za určité pásmo, ale cena sa bude určovať na kilometre. „Každý zákazník zaplatí len toľko, akú vzdialenosť precestuje,“ povedal Kravec.
Rast cien sa má spomaľovať s nárastom nakupovaných kilometrov. „Cena za kilometer prepravy bude závisieť od vzdialenosti,“ povedal Kravec.
Takáto zmena súvisí do istej miery aj s tým, že vlaky sú na kratšie vzdialenosti výhodnejšie než autobusy. Malo by to byť približne do 70 kilometrov. Preto zdražia skôr trate na kratšiu vzdialenosť.
Cieľom je prilákať ľudí Župy zatiaľ neplánujú využiť cenovú politiku železníc a zdražiť prímestskú dopravu do 100 kilometrov.
„Rozhodne nebudeme zvyšovať ceny preto, že niekde sa niečo zvýši. My by sme boli radi, keby sme ich mali čo najnižšie,“ povedal banskobystrický župan Vladimír Maňka (Smer). Preto žiada, aby štátne podiely v SAD neboli privatizované, ale prešli na župy.
Zdražovanie prichádza práve v čase, keď chce štát prilákať viac cestujúcich na železnicu. „Z ekonomického hľadiska cestovné nebolo dlho zvyšované. Musí sa to však veľmi citlivo zvažovať, keďže príliš veľké zvyšovanie cien by mohlo zmariť zámer dostať viac cestujúcich na železnicu,“ myslí si riaditeľ Výskumného ústavu dopravného Ľubomír Palčák.
Vládne plány na ozdravenie železníc počítajú s tým, že autobusy a vlaky si prestanú priamo konkurovať.
Dopravný ústav dostal na starosť urobiť analýzu vlakových a železničných súbehov. Ústav vo štvrtok odovzdal podklady, no nie kompletné. Nepodarilo sa totiž od žúp získať všetky potrebné informácie.