BRATISLAVA. Napísať dobrý životopis či motivačný list je jedna vec, mať dobré predpoklady, schopnosti a zručnosti na ponúkanú pozíciu druhá.
Ale to všetko nemusí stačiť, ak personalistu z firmy či agentúry nepresvedčíte na pohovore. To je prvý predpoklad úspechu. Dá sa pripraviť na pracovný pohovor? Aké otázky môže záujemca o prácu čakať a aké odpovede si pripraviť?
„Základom úspechu pri pracovnom pohovore je určite príprava,“ hovorí Miroslav Garaj, manažér personálnej agentúry Grafton Recruitment Slovakia.
Je veľmi dôležité, aby si kandidát naštudoval čo najviac informácií jednak o spoločnosti, do ktorej sa o miesto uchádza, a jednak o pozícii, na ktorú svoju žiadosť poslal.
„Treba mať jasno v tom, či spĺňate požiadavky na danú pozíciu – ak nie, musíte mať pripravené argumenty, prečo nie,“ hovorí Garaj. Rovnako je dôležité pripraviť sa na testovanie cudzích jazykov, opísanie svojho hobby v angličtine už nemusí stačiť.
Hodina otázok a odpovedí
„Väčšina pohovorov na bežné pozície trvá hodinu a prebieha do značnej miery rovnako,“ hovorí Ivana Brutenič zo spoločnosti Exact Recruitment. Výnimkou sú špecializované pozície, ktoré si vyžadujú špecifické znalosti a schopnosti. Tam nie sú výnimkou ani štvorhodinové prípadové štúdie a testovanie.
„Najdlhší pracovný pohovor bol na manažérsku pozíciu, trval takmer 10 hodín a bol rozdelený na päť stretnutí,“ povedala zo svojich skúseností Brutenič.
Pripraviť sa na klasický pracovný pohovor však podľa nej nie je až také ťažké, otázky, ktoré personalisti pri pohovoroch kladú, sa totiž často opakujú. Medzi otázky, pri ktorých nesmiete váhať, patria napríklad: Prečo sa uchádzate o miesto v našej firme? Prečo sa uchádzate konkrétne o toto miesto? Cieľom je zistiť, akú máte motiváciu, či tu skutočne chcete pracovať, alebo je to len jedna z možností a na pracovné pohovory chodíte ako na klavír.
Personalisti si často overujú, čo viete o firme, do ktorej ste si poslali životopis. Podľa odpovede vedia vylúčiť tých, ktorým je jedno, kde budú pracovať, pretože si nedali ani tú námahu, aby si o svojom budúcom zamestnávateľovi niečo zistili.
Takisto by ste si nemali vymýšľať. Napríklad po otázke, či sa súčasne uchádzate aj o iné miesto, môžete pripustiť, že sú ešte dve-tri pozície, pri ktorých situácia nie je doriešená, ale hneď druhým dychom by ste mali dodať, že radšej by ste pracovali tu, a samozrejme vysvetliť prečo.
Argumenty, prečo je dané miesto pre vás zaujímavé, nie je ťažké premyslieť si vopred.
Zaskočiť by vás nemala ani otázka, prečo by mali prijať na dané miesto práve vás. Práve tu by ste mali spomenúť svoje schopnosti a kvalifikáciu – napríklad dobré komunikačné a organizačné schopnosti, dosiahnuté výsledky či znalosť jazykov.
Odpoveď je občas zložitá
Zvyčajne padne aj otázka, aké sú vaše silné a slabé stránky. „Táto otázka zvykne uchádzačov o miesto na pohovore zaskočiť najčastejšie,“ hovorí Brutenič.
Pri silných stránkach máte šancu predať sa. Odpoveď na slabé stránky si treba dobre zvážiť. Ak sa aj k nejakej priznáte, nezabudnite dodať, že pracujete na jej odstránení. Prípadne môžete povedať nejakú zlú vlastnosť s tým, že neovplyvňuje váš pracovný výkon.
Osobitnou otázkou sú citlivé témy, ako indiskrétne otázky a výška platu. Občas na pohovore dostanete aj otázky, ktoré by ste podľa Zákonníka práce dostávať nemali. Napríklad kedy chcete mať deti. Odpovedať síce podľa zákona nemusíte, ale vhodnejšie je improvizovať a vyhnúť sa konkrétnym termínom.
„Uchádzači sa nie vždy cítia pohodlne ani pri otázkach týkajúcich sa ich platových očakávaní,“ uviedol Garaj z Grafton Recruitment. Každý uchádzač by sa mal vedieť ohodnotiť.
Najhoršia odpoveď, aká môže byť, je neviem. O výške platov v odbore by ste mali mať prehľad, podľa toho prispôsobte sumu, ktorú vyslovíte. Nepodceňujte sa, ale ani nepreháňajte. Hlavne nespomínajte, že živíte tri deti a splácate hypotéku. To nikoho nezaujíma.
Čoho sa týkajú otázky na pohovore
- vzdelania,
- pracovných skúseností,
- odborných vedomostí a praktických zručností (jazykové, PC, VP),
- motivácie, záujmov, očakávaní, silných a slabých stránok,
- osobnosti, sebahodnotenia,
- voľného času,
- prípravy uchádzača na pohovor.
Zdroj: Exact Recruitment