Agentúrnu správu sme o 17:53 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Zámer zaviesť od novembra predpisovanie účinnej látky namiesto konkrétneho lieku vyvolal rozruch. Proti sú lekári, lekárnici, dodávatelia liekov a aj niektorí poslanci, nielen z opozície, ale aj koalície.
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH hovorí, že sa takto ušetrí. Dnes platia pacienti ročne o 50 miliónov eur viac, ako keby kupovali najlacnejšie lieky, tvrdí.
Niektoré výhrady k novele zákona o lieku, ktorá zmenu prináša, sa už zmiernili. Poslanec za SaS Peter Kalist s touto novelou nesúhlasil. S ministrom však našli kompromis.
Lekár môže odporučiť Lekárovi sa ponechá možnosť odporučiť, aký liek by mal pacient dostať. Na recepte tak bude účinná látka, ale aj konkrétny liek.
Ako sa majú lieky predpisovať Lekár na recept napíše názov účinnej látky lieku. Môže dopísať aj konkrétny liek, ale na recepte musí byť aj tak účinná látka. Pacientovi lekárnik ponúkne najlacnejší liek s danou účinnou látkou. Pacient sa môže rozhodnúť, že chce iný liek, ako predpísal lekár. Lekár dostane každý mesiac zoznam od poisťovne, aké lieky jeho pacienti dostali v lekárni.
Lekárnik bude musieť ponúknuť liek s najnižším doplatkom a na pacientovi bude, či dá na odporúčanie lekára, alebo nie. „S týmto riešením som spokojný, lebo lekár musí mať možnosť odporučiť liek,“ povedal Kalist.
Uhliarik prišiel aj s riešením, ako upokojiť lekárov, aby vedeli, aké lieky ich pacienti užívajú. Majú každý mesiac od poisťovne dostať zoznam liekov, aké pacientom lekárnici vydali. „Dnes nemá lekár informáciu o liekoch, ideme smerom k lepšiemu,“ povedala Michaela Gajdošová, šéfka odboru liekov na ministerstve.
Poisťovne návrh vítajú. A to aj napriek tomu, že napríklad Union zdravotná poisťovňa predpokladá väčšiu administratívnu záťaž.
„Nie je to náročné ani to nevyžaduje zásadné zmeny počtu zamestnancov,“ povedala hovorkyňa poisťovne Dôvera Zuzana Horníková.
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa si myslí, že toto opatrenie by mohlo vyriešiť možné ohrozenie bezpečnosti pacienta.
Lekári sú stále proti Lekári si to však nemyslia. Mesačné oneskorenie informácie je pridlhý čas, myslí si prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula.
Prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor si myslí, že problém to nevyrieši. „Nežiaduce účinky nebudú o mesiac, ale hneď,“ povedal. Prikláňa sa k nim aj exminister Richard Raši zo Smeru. „Je to len administratívne, nie lekárske riešenie.“
Návrh ministerstva kritizujú aj dodávatelia liekov. „Uspokojivé riešenie prináša len fungujúce elektronické zdravotníctvo,“ tvrdí Asociácia dodávateľov liekov. Elektronizácia by mala byť hotová až v roku 2013.
Predpisovanie formou účinnej látky sa má týkať 40 percent liekov. O novele zákona bude vláda rokovať začiatkom júna. Ak lekár nebude predpisovať účinnú látku, hrozí mu sankcia od 5000 do 50tisíc eur. Rovnakú sumu zaplatí lekárnik, ak nebude mať najlacnejšie lieky.
Uhliarik chce takto zamedziť aj tlaku farmakologických firiem na lekárov, ktoré rôznymi bonusmi ovplyvňujú, aký liek predpíše. Kritici hovoria, že to isté sa môže po novom diať aj v lekárňach.