Agentúrnu správu sme o 18:57 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Podnikatelia by mohli ročne ušetriť celkovo 380-tisíc eur len tým, že by si úrady a obchodný register vymieňali informácie. Do konca roka 2012 má rezort spravodlivosti pripraviť riešenie, ktoré by takúto výmenu umožnilo.
Čo sa zmení Najneskôr od 1. 1. 2012:
skráti sa lehota na vydanie živnosti a zápis firmy do obchodného registra, základné imanie eseročky má byť dobrovoľné, zrýchliť sa má stavebné konanie, zavedie sa elektronická administrácia odvodov. V rokoch 2012 až 2013:
zmení sa BOZP a pracovná zdravotná služba, zjednodušia sa prihlášky pohľadávky do konkurzu, vznikne jednotný identifikátor podnikateľa. *návrhov je celkovo vyše 100
Ide len o jeden zo stovky návrhov, ktorými chcú minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) a premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) ročne ušetriť podnikateľom vyše sto miliónov eur.
Miškovov Inštitút hospodárskych analýz vypočítal, že administratívne zaťaženie podnikateľov predstavuje ročne 1,98 miliardy eur.
Konkurovať top krajinám Projekt, ktorý má zjednodušiť podnikateľské prostredie, nesie meno Singapur. „Cieľom je vytvoriť na Slovensku jedno z najlepších podnikateľských prostredí na svete a najlepšie v strednej a východnej Európe,“ povedal Miškov.
Singapur mal vlani 15. najvyšší hrubý domáci produkt na obyvateľa. Slovensko bolo na 41. priečke. Na rovnakej priečke skončilo v rebríčku Doing Business Svetovej banky.
„Chceme, aby sme sa v hodnotení výhodnosti podnikateľského prostredia ocitli v prvej pätnástke,“ povedala Radičová.
Miškov chce ešte tento rok presadiť, aby registrácia firmy netrvala viac ako tri dni, pričom základné imanie eseročky by bolo dobrovoľné.
Zaviesť by sa mali elektronické výpisy zo štátnych databáz použiteľné na právne úkony. Miškov tvrdí, že „99 percent opatrení je už predrokovaných s jednotlivými ministerstvami“.
Päť minút po dvanástej Odbory sú skeptické voči optimalizácií vyhlášok o bezpečnosti práce. „Zmeny, ktoré zľahčujú ochranu zdravia, nie sú možné,“ povedal predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna. Či majú problém ešte s inou časťou Singapuru, odbory podľa Machynu povedia, keď sa s ním bližšie oboznámia.
Podnikatelia zmeny vítajú. „Je to však už päť minút po dvanástej,“ povedal Róbert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska. „Reálne kroky zatiaľ nie je vidieť,“ povedal. Veľkým úspechom bude podľa Kičinu, ak sa podarí presadiť aspoň polovica z projektu Singapur.
Pozitívne hodnotí projekt aj Slovenská obchodná a priemyselná komota. „Nie som však zástancom projektov prenesených z iných krajín,“ povedal pre agentúru TASR jej šéf Peter Mihók.
Švajčiarsko už neláka, vzor teraz máme na východe, píše Ivan Štulajter.
Celý materiál je k stiahnutiu na stránke ministerstva hospodárstva.
Navrh Politiky Podnikatelprostr Pril01