BRATISLAVA. Nájsť dobrú letnú brigádu nemusí byť ľahké. Hlavne ak chcete mať stálu prácu počas celého leta.
„Ak ide o dlhodobejšiu brigádu, je vhodné prihlásiť sa už teraz, keď ešte nie je taký nápor uchádzačov o prácu,“ hovorí Darina Mokráňová z personálnej agentúry Index Nosluš.
Neskorá reakcia môže pripraviť študentov o šancu. Nárast záujmu o prácu cez leto je enormný – pracovať môže a chce niekoľkonásobne viac ľudí ako počas roka. „Túto potrebu nedokážeme uspokojiť,“ hovorí Darina Mokráňová z personálnej agentúry Index Nosluš.
Taktiež ponúk býva menej. „Na konci júna a začiatkom júla mávame najmenej voľných ponúk, napriek miernemu nárastu počtu sezónnych prác,“ hovorí Marián Sliacky z pracovnej agentúry Študentský servis.
Mnohí zamestnávatelia si totiž chcú brigádnikov poistiť už teraz. Inzeráty začali na internet dávať koncom apríla, teraz na konci mája ich je už koncentrovaných na webe veľa. A je z čoho vyberať.
Aj chov oviec
„Momentálne je asi najviac voľných miest vo výrobe a skladoch,“ hovorí Mokráňová. Agentúra obsadzuje už i miesta na prácu na letných festivaloch. No sú aj iné, netradičné ponuky.
Napríklad na webovej stránke práca.bazos.sk hľadajú brigádnika na pasenie oviec a chov pávov a bažantov v Novom Meste nad Váhom.
Brigády sa už dajú zohnať aj napriamo – viaceré obchody majú vypísané v predajniach, že potrebujú na leto brigádnika.
Pri výbere brigády sa netreba striktne držať svojho bydliska. Práca sa často dá nájsť aj s ubytovaním. Buď ho ponúka samotný zamestnávateľ, alebo vysokoškolské internáty.
„Najviac ponúk je v Bratislave, najmenej je v menších mestách, tu je aj menej záujemcov, napríklad na Orave ich veľa nie je,“ hovorí Mokráňová.
Na pár dní
Ak nechcete pracovať počas celého leta, ale iba príležitostne, ťažkosti nájsť si brigádu aj neskoršie počas leta by ste nemali mať. Objednávky na takéto brigády prichádzajú od polovice júna priebežne počas celého leta, uisťuje Mokráňová.
Podľa Sliackeho bývajú v ponuke krátkodobé a jednorazové ponuky zväčša manuálneho charakteru, ako sú práce vo výrobe a službách. Ponuka sa mení aj z hodiny na hodinu. Zamestnávatelia zvyčajne nemávajú veľké nároky na brigádnikov.
„Dôležitý je postoj k práci a brigáde. Nejde o náročné pracovné pozície, kde je potrebná špecifická zručnosť alebo prax,“ hovorí Sliacky.
Zvyčajne sa pri takýchto brigádach dá zariadiť, aby sa kamaráti dostali na jedno miesto. „Je to bežná požiadavka a pokým je to možné, snažíme sa vyjsť takýmto skupinám v ústrety,“ tvrdí Mokráňová.
Akú zmluvu si vybrať
Ústna dohoda o brigádnickej práci študenta bude neplatná.
BRATISLAVA. Brigádnici môžu so zamestnávateľom uzatvoriť dohodu alebo pracovnú zmluvu. Vybrať treba tú, ktorá im najviac vyhovuje.
1. Dohoda o brigádnickej práci.
Študenti môžu podľa Zákonníka práce podpísať dohodu o brigádnickej práci. Za študenta sa v tomto prípade považujú podľa advokátky Kataríny Babiakovej osoby od 15 rokov, ktoré sa sústavne pripravujú na povolanie. „V praxi sú to študenti stredných a vysokých škôl aj externisti,“ dodáva Babiaková.
Študent však musí doniesť aktuálne potvrdenie o navštevovaní školy, inak takúto dohodu nemôže uzavrieť.
Na základe takejto dohody sa dá pracovať najviac 20 hodín týždenne. Rozsah pracovného času v prípade takejto dohody sa posudzuje za celý čas, na ktorý bola dohoda uzavretá, najdlhšie však za dvanásť mesiacov.
To znamená, že ak budete pracovať od júna do konca augusta, môžete v niektorých týždňoch odpracovať aj štyridsať hodín, ak v iných týž〜dňoch odpracujete menej, napríklad desať hodín, prípadne si v niektoré dni zoberiete voľno. Je totiž možné rozvrhnúť pracovný čas aj iným vhodnejším spôsobom ako len na dvadsať hodín týždenne.
„Celkový súčet brigádnikom odpracovaných hodín počas letnej brigády však nesmie v priemere prekročiť 20 hodín za týždeň,“ vysvetľuje Babiaková.
Študenti však môžu uzatvoriť dohodu o brigádnickej činnosti aj s viacerými zamestnávateľmi. U každého môžu odrobiť 20 hodín za týždeň. Advokátka upozorňuje, že treba trvať na písomnom vyhotovení dohody. Ústna dohoda o brigádnickej práci študenta je totiž neplatná.
Výpovedná lehota je v prípade dohody o brigádnickej práci 15 dní na oboch stranách. Dôvod výpovede sa uvádzať nemusí. Nie je vylúčené kombinovať rôzne druhy dohôd pri jednom zamestnávateľovi.
2. Dohoda o vykonaní práce.
Na základe dohody o vykonaní práce možno vykonávať prácu pre zamestnávateľa v rozsahu najviac 350 hodín v kalendárnom roku. Tento druh dohody predpokladá, že výsledok práce je konkrétne vymedzený. Ide napríklad o umývanie okien, balenie kníh či vykladanie tovaru.
Obsah činností vykonávaných na základe dohody o brigádnickej práci študenta a dohody o vykonaní práce u jedného zamestnávateľa by nemal byť rovnaký, jednotlivé činnosti je potrebné jasne definovať a oddeliť.
3. Dohoda o pracovnej činnosti.
V princípe je možné uzatvoriť akúkoľvek z dohôd podľa Zákonníka práce, teda aj dohodu o pracovnej činnosti, ak ide o opakujúcu sa činnosť. Rozsah práce pri takejto dohode však nemôže byť vyšší ako 10 hodín týždenne.
Môže ísť napríklad o upratovacie práce, pomocné práce v kuchyni, v predajni či iné drobné činnosti.
4. Pracovná zmluva na brigádu.
Študent môže uzatvoriť aj pracovnú zmluvu. „Študent pracujúci na základe pracovnej zmluvy má rovnaké práva a povinnosti ako ostatní zamestnanci. Má nárok na dovolenku, platené voľno či odstupné pri výpovedi v zmysle Zákonníka práce. Na druhej strane musí platiť daň z príjmov, odvody do zdravotnej poisťovne a Sociálnej poisťovne,“ hovorí právnička Kristína Ďuračková.
5. Ako sa budú platiť odvody a dane.
Z dohôd sa neplatia žiadne zdravotné ani sociálne odvody. Iba zamestnávateľ platí do Sociálnej poisťovne úrazové (0,8 percenta) a garančné poistenie 0,25 percenta z výšky odmeny za vykonanú prácu.
Zdaniť študent takýto príjem musí. „Príjem študenta podlieha daňovej povinnosti štandardne ako príjem každého zamestnanca,“ hovorí daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková.
Aj študent má nárok na nezdaniteľnú časť základu dane a pri splnení zákonom požadovaných podmienok aj na ostatné nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus.
Práca v cudzine
Čo musí obsahovať dohoda o sprostredkovaní práce do zahraničia:
- názov a adresu zahraničného zamestnávateľa,
- dĺžku trvania zamestnania,
- druh práce, ktorú budete vykonávať,
- výšku mzdy alebo platu a ďalšie pracovné podmienky,
- spôsob a podmienky zdravotného a sociálneho poistenia,
- rozsah zodpovednosti sprostredkovateľa za nedodržanie podmienok dohody,
- vvýšku úhrady za sprostredkovanie zamestnania .
Zdroj: UPSVaR
Agentúru si preverte
BRATISLAVA. Pred podpísaním zmluvy si overte, či sa pracovná agentúra nachádza v zozname ústredia práce www.upsvar.sk.
Tiež je dobré vedieť, že poplatok za sprostredkovanie zamestnania môže agentúra zo zákona vyberať až po sprostredkovaní a poplatok môže byť len 20 percent z mesačnej mzdy.
Niektoré agentúry poplatok ani nevyberajú.