BRATISLAVA. Vláda dnes bude rokovať o novele stavebného zákona. Sprísňuje pokuty za nezákonné stavby, definuje aj priestupky, ktoré spáchajú podnikatelia. Tí majú za čierne stavby dostať pokutu od 10tisíc do 350-tisíc eur (10,5 milióna korún).
Ministerstvo dopravy a výstavby, ktorému šéfuje Ján Figeľ (KDH), chce ísť najmä proti veľkým developerom. Tých podľa ministerstva súčasný zákon príliš obmedzuje a potom sa púšťajú do čiernych stavieb.
Nielen proti investorom Združenie stavebníkov Slovenska upozorňuje, že ministerstvo možno chce striehnuť na zlých developerov, pokuty sú však vysoké a týkajú sa aj bežných ľudí.
Aké sú pokuty v novele Za búranie bez povolania 300 až 3000 eur, dnes maximálne 830 eur, pre firmy je pokuta až 350tisíc eur. Za čiernu stavbu 1000 až 40tisíc eur, dnes maximálne 33tisíc eur, pre firmy je pokuta až do 100tisíc eur. Ak priestupok stavebník zopakuje do dvoch rokov, pokuta môže byť dvojnásobná. Zdroj: Novela stavebného zákona
Napríklad pokutu 40-tisíc eur môže dostať aj majiteľ domu, ak ho užíva bez kolaudačného rozhodnutia. Do takejto situácie ho môže paradoxne dostať úrad, ktorý nebude konať alebo konať pomaly.
„Naozaj k tomu občas prichádza, nie však len pre pomalosť úradov,“ hovorí advokát Tomáš Zárecký. Na vine sú vraj aj developeri.
Šéf združenia stavebníkov Miroslav Konôpka hovorí, že nie sú proti pokutám, treba však najprv dobrý stavebný zákon. Konôpka organizuje petíciu Stavajme férovo, pod ktorú sa podpísalo už 6-tisíc ľudí.
„Napríklad chceme spresniť sankcie pre stavebníkov, ale aj pre konkrétnych úradníkov a stavebné úrady, ktoré zákon porušujú,“ povedal Konôpka.
Do zákona by sa podľa neho malo dostať ustanovenie, že by sa mesačná nečinnosť stavebného úradu považovala za jeho súhlas s kolaudáciou či stavebným povolením.
Obavy sú vraj zbytočné Figeľov rezort tvrdí, že obavy z novely sú zbytočné. Stavebné úrady sú totiž povinné zohľadniť závažnosť priestupku.
„Tento zákon je vytvorený kvôli ľuďom, ktorí vedome pravidlá porušujú a porušovali,“ povedal hovorca ministerstva Martin Krajčovič.
Konôpka hovorí, že ak samosprávy dostanú do rúk možnosť cez pokuty zarobiť, využijú to vo všetkých prípadoch. Pripúšťa to aj ministerstvo.
„Pokuta je príjmom obce, takže je predovšetkým na nej, ako bude hodnotiť závažnosť správania svojich občanov,“ povedal Krajčovič. Ministerstvo sa však neobáva, že by po novele začali stavebné úrady rozsiahlo udeľovať vysoké pokuty.