BRATISLAVA. Potraviny, ktorým ostáva do vypršania doby spotreby len niekoľko hodín, by sa od jesene nemali miešať na pultoch s tými, ktoré sa môžu skonzumovať neskôr.
Predajne by totiž podľa novely zákona o potravinách, schválenej vládou, mali uchovávať potraviny, ktorým ostáva do doby spotreby menej ako 48 hodín, v samostatnom regáli.
„Ľahšie sa zorientuje ten, kto nakupuje na dnes a na zajtra,“ vraví minister pôdohospodárstva Zsolt Simon.
Nepôjdu tam všetky Do špeciálnych pultov sa mali pôvodne presúvať všetky potraviny pred koncom doby spotreby. To však kritizovali obchodníci. Tvrdili, že potraviny s najkratšou dobou spotreby by putovali do špeciálneho regálu hneď po privezení do predajne.
Ako sa odlišujú termíny Dátum spotreby: dátum ukončujúci dobu použitia potravín, ktoré z mikrobiologického hľadiska podliehajú rýchlej skaze, môžu po krátkom čase predstavovať nebezpečenstvo pre zdravie ľudí. Dátum minimálnej trvanlivosti: dátum, do ktorého si potravina pri správnom skladovaní uchováva špecifické vlastnosti.
„Pri veľkej časti výrobkov, kde je čerstvosť citlivou otázkou, teda u mäsa, lahôdok, čerstvých štiav, ovocných a zeleninových šalátov, je celková doba trvanlivosti dva až štyri dni. Ich oddeľovanie je neefektívne, prináša zbytočnú manipuláciu s tovarom a zvýšené investičné náklady na dodatočné chladiace vitríny,“ tvrdí Jiří Králíček, operatívny riaditeľ spoločnosti Billa Slovensko.
Po schválení novely vládou už Simon hovoril, že 48-hodinový regál bude pre potraviny, ktoré majú trvanlivosť viac ako štyri dni.
Pribudnú ďalšie pulty? Niektoré obchody aj dnes časť sortimentu s blížiacim sa koncom doby spotreby ponúkajú so zľavami. Nerobia tak však povinne, k takému kroku prikročia, aby na výrobku počas doby spotreby niečo zarobili. Po uplynutí doby spotreby je už totiž nepredajný.
V malých obchodoch si nevie regály navyše predstaviť prezident Zväzu obchodu Pavol Konštiak. Nevidí v nich ani zmysel, tvrdí, že počas celej doby spotreby majú mať potraviny rovnakú kvalitu.
Problém s nimi môžu mať aj veľké reťazce. „Ak by sme mali povinnosť technicky to zabezpečiť, znamenalo by to pre nás vytvoriť predajňu v predajni, musíme dodržať aj princíp nezlučiteľnosti tovaru,“ vraví Diana Chovancová-Stanková zo siete Ahold Retail Slovakia, ktorá zastrešuje obchody Hypernova a Albert.
Môže to stáť milióny Vytvorenie samostatných pultov na potraviny si vyžiada dodatočné náklady, upozornil Pavel Říha, obchodný riaditeľ spoločnosti PPM Europe.
Obchodný systém COOP Jednota Slovensko odhadol len náklady technického charakteru, ktorým by splnili zákonnú povinnosť, na približne milión eur.
„Samozrejme, že obchod náklady okamžite prenesie do cien potravín. Zvýšia sa. Zatiaľ nevieme o koľko, ale vplyv na ceny to mať bude,“ povedal Martin Katriak, podpredseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko.
Vláda podporí vzorné predajne
Tabule hanby nenašli podporu vlády. Obchod chce motivovať pozitívne.
BRATISLAVA. Zverejňovanie zistení z kontrol pri vstupe do predajní s potravinami na informačných tabuliach nenašlo podporu vlády.
Po hlasovaní kabinetu tabule hanby z novely zákona o potravinách vypadli. Hlasoval za ne len minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (MostHíd).
Vládu presvedčil minister obrany Ľubomír Galko (SaS), ktorý kedysi pracoval v obchode.
„Upozornil som, že zavedenie tabúľ by bolo diskriminačné. Museli by ich zverejniť obchody, ktoré predávali potraviny deň po uplynutí času spotreby. Predajca elektrospotrebičov by ich však vyvesiť nemusel ani vtedy, ak by výrobok, ktorý predal, zabil človeka,“ povedal.
Tabule by podľa neho prispeli k likvidácii malých obchodov. Tie totiž na rozdiel od veľkých reťazcov nemajú dosť právnikov na to, aby ich zverejnenie oddialili.
Okamžité zverejnenie výsledkov kontrol by podľa Galka bolo v rozpore s prezumpciou neviny. „Z vlastnej praxe viem, že som sa niekoľkokrát odvolal a niekoľkokrát som uspel,“ vraví.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) podľa Galka navrhla označením upozorňovať na vzorné predajne. Napokon sa do novely nedostali.
Podľa Galka sa tak stalo len preto, že v novele po jej oprave ostali aj pokuty za nezverejnenie oznamu, ktoré sa mali pôvodne týkať tabúľ hanby. No pri hlasovaní v parlamente chce vláda tento návrh presadiť.