SME

Ľuďom vo firmách najviac prekáža zákaz fajčenia

Oranžové pančuchy, vodenie detí do práce či používanie USB kľúča na počítači. Firma môže svojim zamestnancom zakázať rôzne veci.

(Zdroj: Ilustračné - Archív SME - Miroslava Cibulková)

BRATISLAVA. Imidž je pre firmy na trhu dôležitý. Dokážu preň urobiť veľa – nariadiť veci, ktoré by firme mohli pomôcť a naopak, zakázať to, čo by jej mohlo uškodiť.

Niektoré zákazy zasa vychádzajú zo zákona či z pravidiel bezpečnosti a ochrany zdravia v práci.

Bankári sú prísnejší

Vo všeobecnosti platí, že prísnejšie pravidlá platia vo finančnom sektore, vo výrobe či v obchode, viac voľnosti určite vyznáva reklamný priemysel či účtovnícke a počítačové firmy.

„V praxi sme sa stretli so spoločnosťou, v ktorej zamestnanci po nástupe podpisovali vyhlásenie, že budú pri odievaní a úprave zovňajšku rešpektovať určené pravidlá a navyše sa každé ráno osprchujú, umyjú si zuby a použijú dezodorant,“ spomenul napríklad Marek Hradílek z poradenskej spoločnosti Amrop Slovakia.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac prekáža fajčenie

Z obmedzení, ktoré stanovuje zákon, zamestnancom najviac prekáža zákaz fajčenia. „Prekáža im, že nemôžu ísť fajčiť, keď potrebujú,“ povedala Drahomíra Jiráková za spoločnosť McDonald's.

Občas sú zakázané aj návštevy detí či vodenie psov na pracovisko. „Najmä na miestach, kde sa pracuje s hotovosťou alebo sa spracovávajú osobné údaje,“ potvrdila Zuzana Kaňuchová z pracovného portálu Profesia.

Problematické bývajú aj obedy na pracovisku. „Nevyzerá to dobre, keď niekto rokuje s klientom a vedľa pri stole ďalší obeduje,“ hovorí Peter Ulbrik, riaditeľ personálnej agentúry AuJob. Takisto je v prípade „nehody“ ohrozená technika, ktorá je majetkom firmy.

Na ochranu techniky pred vírusmi a únikom obchodných dát sa tiež odvolávajú obmedzenia typu – blokácia Facebooku, internetových stránok s nevhodným obsahom, používanie USB kľúčov či inštalovanie akéhokoľvek softvéru na firemný počítač. Nie všetky zákazy však musia platiť navždy.

SkryťVypnúť reklamu

„Po približne ročnom zablokovaní prístupu na Facebook sme ho začiatkom tohto roka opäť sprístupnili. Komunikácia, inšpirácia a rovnaké idey sú podstatou našej práce, za vlastnú produktivitu je zodpovedný každý člen nášho tímu osobne,“ povedal Ivan Hulik z reklamnej agentúry MUW Saatchi & Saatchi.

Pokiaľ ide o súkromie, sú spoločnosti, ktoré internými pravidlami upravujú nielen otázky vzájomného správania mužov a žien, ale aj nadväzovanie ľúbostných vzťahov na pracovisku. Rôzne úpravy idú až po hranicu, že vo firme, respektíve na jednom pracovisku nemôžu spolu pracovať ani riadne zosobášení manželia.

Nie vždy je to však len o zákazoch. Sú firmy, ktoré pre fajčiarov či deti vytvárajú na pracovisku osobitné miestnosti a takisto kuchynky na ohrev jedla, ktoré si zamestnanci priniesli z domu.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy firma neustúpi, lebo zo zákona nemôže

Firmy sú prísne a vydávajú zákazy, najmä ak im to ukladá zákon a bezpečnostné predpisy.

BRATISLAVA. Prítomnosť alkoholu na pracovisku neakceptuje nikto. „Alkohol na pracovisku je tabu,“ hovorí Ivana Brutenič z personálnej spoločnosti Exact Recruitment. Takisto požitie omamných látok.

Postihy firiem sú v tomto prípade prísne. „Akákoľvek skúška na požitie alkoholu s pozitívnym výsledkom je na základe zápisu a výsledku merania považovaná za hrubé porušenie pracovnej disciplíny s následným okamžitým ukončením pracovného pomeru zamestnanca,“ povedal Ondrej Šebesta z SPP.

Na fajčenie je prestávka

K fajčeniu zamestnancov pristupujú firmy rozdielne. Hoci fajčenie na pracovisku zákon zakazuje, je na firmách, či povolia fajčiarske prestávky, ako často, prípadne či zamestnancom dovolia fajčiť iba pred budovou, alebo im vyčlenia špeciálnu miestnosť.

SkryťVypnúť reklamu

„Dnes už je bežné, že na pracoviskách je zákaz fajčenia a fajčiarske prestávky mimo budovy firmy sú limitované. Prípadne sa ľudia v elektronických systémoch musia odpisovať, zamestnávatelia tento čas evidujú a fajčiari si to musia nadrábať,“ hovorí Zuzana Kaňuchová z pracovného portálu Profesia.

Vždy len jeden

Napríklad zamestnanci spoločnosti McDonald's môžu fajčiť počas polhodinovej prestávky s tým, že musia byť prezlečení v civilnom oblečení.

„Stretli sme sa už aj so zákazom fajčenia v skupinách. Zamestnávateľ umožnil z dôvodu potrebnej nepretržitej prítomnosti zamestnancov na pracovisku fajčenie najviac jednému zamestnancovi v rovnakom čase,“ povedala Darina Mokráňová zo spoločnosti Index Nosluš.

Sú však aj firmy, ktoré sú k fajčiarom a ich zlozvyku zhovievavé. „Fajčenie počas pracovného času nezakazujeme. Je však povolené iba na terase alebo pred budovou firmy,“ uviedol Ivan Hulik z reklamnej agentúry MUW Saatchi & Saatchi.

SkryťVypnúť reklamu

Niekedy je to za budovou či vo dvore, pretože „hlúčik fajčiacich a diskutujúcich zamestnancov pred vchodom do firmy rozhodne k jej imidžu neprispieva,“ hovorí Martina Bezáková zo spoločnosti Manpower. Ak je to možné, firmy vytvárajú fajčiarske miestnosti.

Právnik radí

Čo o zákazoch vo firmách hovorí Zákonník práce a ďalšie právne predpisy, vysvetľuje advokátka Katarína Babiaková zo spoločnosti bnt.

1. Oblečenie a výzor zamestnanca

Zákonník práce ani iný právny predpis neobsahuje konkrétne ustanovenia o tom, ako by sa zamestnanci mali obliekať alebo líčiť.

Ak zamestnávateľ trvá na určitom spôsobe obliekania svojich zamestnancov, môže takzvaný „dresscode“ zakotviť buď priamo v pracovnej zmluve, alebo vo svojom pracovnom poriadku, či interných smerniciach.

SkryťVypnúť reklamu

Len čo je takýto vnútorný predpis zamestnávateľa riadne vydaný a zamestnanci sú s ním oboznámení, majú povinnosť sa správať v súlade s jeho obsahom.

Zamestnávateľ môže takýmto spôsobom zakotviť zákaz nosenia výstrihov, krátkych sukní a dokonca aj príliš výstredných účesov či mejkapu.

Ak však zamestnávateľ reguluje spôsob obliekania svojich zamestnancov, neznamená to automaticky, že im musí na takéto vhodné oblečenie prispieť.

2. Fotky detí na stole

Náš právny poriadok v tomto smere zamestnancov neobmedzuje. Je však potrebné mať na pamäti, že súkromné veci prinesené na pracovisko nesmú ohrozovať bezpečnosť a zdravie zamestnancov na pracovisku. Zamestnávateľ môže v smernici určiť, čo je dovolené a čo nie.

3. Pes a deti na pracovisku

Medzi základné povinnosti zamestnancov podľa Zákonníka práce patrí povinnosť využívať pracovný čas na prácu. Prítomnosť dieťaťa alebo psa na pracovisku v mnohých prípadoch ovplyvňuje sústredenosť na prácu.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše, na niektorých pracoviskách by prítomnosť detí alebo zvierat mohla spôsobiť narušenie bezpečnosti práce.

4. Ohrev vlastného jedla

Zamestnávateľ musí zamestnancom, ktorí v rámci pracovnej zmeny odpracovali viac ako štyri hodiny, zabezpečiť vhodné stravovanie priamo na pracovisku. Napríklad v závodnej jedálni alebo v jeho blízkosti, prípadne im môže poskytnúť gastrolístky.

Ak je niektorá z týchto možností splnená, zamestnanci nemajú právo požadovať od zamestnávateľa, aby im na pracovisku vytvoril miesto a zabezpečil spotrebiče na ohrev a konzumáciu vlastného jedla.

5. Fajčenie v práci

Každý zamestnávateľ je podľa zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci povinný vydať zákaz fajčenia na pracoviskách. Firma však môže vyhradiť určitý priestor pre fajčiarov napríklad na terase alebo pred budovou.

SkryťVypnúť reklamu

6. Alkohol na pracovisku

Požívanie alkoholu na pracovisku, ako aj príchod na pracovisko v podnapitom stave patrí medzi typické prípady porušenia pracovnej disciplíny a bezpečnostných predpisov. Môže v niektorých prípadoch viesť i k okamžitému skončeniu pracovného pomeru.

7. Facebook, filmy, fotky detí v počítači

Počítač je pracovným prostriedkom zamestnávateľa, ktorý má zamestnancovi slúžiť na efektívny výkon práce. Počítač je majetkom zamestnávateľa, a teda má právo internými smernicami alebo priamo v pracovnej zmluve upraviť zákaz jeho používania na iné účely ako plnenie pracovných úloh.

Používanie facebooku počas pracovného času môže zamestnávateľ obmedziť svojimi vnútornými predpismi, keďže čas strávený na sociálnych sieťach nie je výkonom práce.

SkryťVypnúť reklamu

Zamestnávateľ má právo monitorovať používanie internetu zamestnancom v pracovnom čase, ak na to zamestnanca vopred upozorní.

V prípade, že je čas strávený na sociálnych sieťach rozsiahly, možno postihnúť zamestnanca z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny preto, že svoj pracovný čas nevyužíva efektívne na prácu, respektíve zneužíva zamestnávateľom pridelený počítač.

Pri oblečení už firmy nie sú také prísne

Ak je vo firme predpísaná uniforma, od zamestnávateľa ju zvyčajne dostanete zadarmo.

BRATISLAVA. Výrobné podniky, predajne či banky – oblečenie v práci tu má svoje pravidlá. „Nie vždy ide o formálne oblečenie, predpísaným oblečením v práci môžu byť aj rifle a tričko,“ vysvetlila Darina Mokráňová z personálnej agentúry Index Nosluš.

Pracovné uniformy zadarmo majú napríklad zamestnanci obchodných domov. V spoločnosti McDonald's zasa zamestnancom uniformu zapožičiavajú, na udržiavanie uniformy poskytujú príspevok 0,60 eura za každú odpracovanú hodinu.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad u výrobných zamestnancov firmy KIA Slovensko sa o čistotu nohavíc stará firma, tričká si perú zamestnanci sami.

V nevýrobných podnikoch, a na pozíciách, ktoré nemajú priamy kontakt s obchodnými partnermi či so zákazníkmi, sa pravidlá obliekania zvyčajne nepredpisujú alebo nie sú také prísne.

Pravidlá obliekania sú v poslednom období miernejšie aj na manažérskych pozíciách. „Už dnes sú v tomto smere bežné veci, ktoré boli pred pár rokmi absolútne tabu,“ hovorí Marek Hradílek z poradenskej spoločnosti Amrop Slovakia.

Ide napríklad o oblek bez viazanky, košeľu bez saka počas horúcich letných dní, rôzne ženské módne doplnky alebo takzvané neformálne piatky, ktoré pôvodne znamenali, že v piatok si muži nemuseli k obleku obliecť bledomodrú košeľu, ale mohli zvoliť, povedzme, jemný pásik.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes si zamestnanci v tento deň obliekajú bežné oblečenie na voľný čas alebo športové oblečenie.

O pravidlách musíte vedieť

Všetky zákazy a príkazy vo firme musia byť niekde spísané.

BRATISLAVA. Firma má viacero možností, ako zamestnancovi niečo zakázať.

Zákazy a obmedzenia môže zamestnávateľ upraviť priamo v pracovnej zmluve, v pracovnom poriadku alebo v interných smerniciach firmy.

Vo firmách to býva rôzne. „Všetky práva a povinnosti zamestnancov vyplývajú z interných dokumentov firmy a ostatných pracovno-právnych predpisov,“ povedala Bela Lisáková zo Slovenskej pošty.

„Zákazy nie sú upravené v pracovnej zmluve, zamestnanec je o nich informovaný pri prijatí do zamestnania,“ uviedla Jana Hrubcová za spoločnosť IKEA.

Zamestnávatelia často zakotvia v týchto dokumentoch aj následky. V praxi je porušenie povinností porušením pracovnej disciplíny, čo môže mať za následok napomenutie, ale v niektorých prípadoch aj výpoveď či okamžité skončenie pracovného pomeru.

SkryťVypnúť reklamu

„Preto odporúčame zamestnancom riadne sa oboznámiť s vnútornými predpismi firmy a vo vlastnom záujme ich aj dodržiavať,“ povedala advokátka Katarína Babiaková z bnt.

Mieru intenzity porušenia pracovnej disciplíny však vždy určí súd.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (2. 5. 2025)
USD 1.137
AUD 1.780
CZK 24.920
JPY 162.680
CAD 1.573
GBP 0.852
HUF 404.080
PLN 4.275
CHF 0.939
SEK 10.972

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 730
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 671
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 697
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 686
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 261
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 219
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 297
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 24 205
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 15 298
  3. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 216
  4. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 8 494
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 8 116
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 628
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 7 185
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 604
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vstup do Priemyselného parku Chemes.

Stroje už opäť začali nabiehať.


1
Ilustračná fotografia.

Nové vozidlo strednej triedy prispôsobené americkým zákazníkom by sa malo vyrábať v Tuscaloose.


TASR 1
Ilustračné foto

Pripravuje sa na možný vplyv ciel v USA.


TASR
Ryanair

Do úvahy prichádza čínsky výrobca lietadiel COMAC.


TASR 3
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 24 205
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 15 298
  3. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 216
  4. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 8 494
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 8 116
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 628
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 7 185
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 604
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťZatvoriť reklamu