SME

Vysoké školy berú prihlášky aj v lete

Zadné vrátka v podobe dlhšieho termínu na prihlášky alebo dodatočných prijímacích konaní vysokým školám umožňujú zabojovať o dobrých študentov, ktorí sa neumiestnili inde v prvom kole.

(Zdroj: Ilustračné - Peter Gašperan)

BRATISLAVA. Aj keď sa v súčasnosti na väčšine vysokých škôl konajú prijímacie pohovory, niektoré fakulty už avizujú, že dajú študentom šancu aj v dodatočnom prijímacom pokračovaní.

Ďalšie si chcú počas leta vyberať spomedzi tých, ktorí sa neumiestnili na školách, o ktoré mali prvotný záujem.

Druhá šanca

Farmaceutická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave si takto necháva otvorené zadné vrátka už niekoľko rokov. Termín na podávanie prihlášok na bakalársky program posunula až na koniec júna.

SkryťVypnúť reklamu

Dekan Ján Kyselovič povedal, že u uchádzačov sa to stretáva už niekoľko rokov s pozitívnym ohlasom.

„A kým ostatné fakulty pociťujú krízu v počte prihlášok, nám sa počet žiadostí nemení,“ povedal dekan. Dodal, že tí, čo neboli prijatí na magisterské štúdium v odbore farmácia, sa môžu pokúsiť o prijatie na bakalársky program zdravotnícke a diagnostické pomôcky.

Prax chce viac

Prodekanku Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov Slovenskej poľnohospodárskej fakulty v Nitre Annu Trakovickú teší, že vypisujú druhé kolo prijímačiek, je to požiadavka zamestnávateľov na pracovné pozície.

Aj preto sa rozhodli zvýšiť pri troch študijných programoch počet študentov v dennej aj externej forme.

Na bratislavskú Fakultu chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej fakulty sa v prvom kole prihlásilo 1232 uchádzačov. V druhom kole môžu prijať ešte asi 300 študentov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa dekana Jána Šajbidora by do prvého ročníka mohlo nastúpiť 800 študentov.

Na Strojníckej fakulte STU sa rozhodli ísť novou cestou, už prvé kolo skrátili o mesiac, aby v ňom zachytili tých najlepších. „Podarilo sa, približne o 14 percent je prihlásených 700 záujemcov kvalitnejších ako v predchádzajúce roky,“ povedal dekan Ľubomír Šooš. V druhom kole môžu prijať ešte 200 až 250 uchádzačov.

Angličtina je výhrou

Na Vysokú školu manažmentu City University of Seattle v Bratislave a v Trenčíne prihlášky akceptujú počas celého akademického roka.

To im podľa riaditeľa marketingu Branislava Zlochu umožňuje trimestriálny systém výučby. Do všetkých programov bakalárskych programov plánujú prijať celkom 250 študentov. Do programov s vyučovacím jazykom slovenským prijímajú študentov bez prijímacích testov.

SkryťVypnúť reklamu

V praxi sa jednoznačne lepšie uplatňujú absolventi z programov, kde je vyučovací jazyk anglický. Zamestnávajú sa v nadnárodných spoločnostiach, pretože sú pripravení pracovať v dvojjazyčnom prostredí.

„Ich výhodou je, že ovládajú aj americký systém účtovníctva, keďže na Slovensku sídlia niektoré spoločnosti, ktoré vedú účtovníctvo svojim pobočkám aj z iných krajín,“ dodal Zlocha.

Aké sú práva uchádzača

Podľa zákona o vysokých školách počet prijímaných uchádzačov na štúdium zvoleného programu určuje vysoká škola.

1. Výber z najlepších

Ak splní podmienky prijatia na štúdium programu väčší počet uchádzačov, prijatí budú tí, ktorí preukázali najvyššiu mieru schopností na štúdium podľa podmienok určených vysokou školou.

2. Kedy rozhodne dekan

O prijatí na štúdium programu, ktorý uskutočňuje fakulta, rozhoduje dekan. O prijatí na štúdium študijného programu, ktorý uskutočňuje vysoká škola, rozhoduje rektor.

SkryťVypnúť reklamu

3. Zmena od rektora

Rozhodnutie dekana o neprijatí na štúdium môže zmeniť rektor.

4. Výsledok písomne

Rozhodnutie o výsledku prijímacieho konania sa musí vyhotoviť písomne do 30 dní od overenia splnenia podmienok prijatia na štúdium.

5. Poučenie o odvolaní

Rozhodnutie musí obsahovať výrok, odôvodnenie a poučenie o možnosti podať žiadosť o preskúmanie rozhodnutia. Tiež sa musí doručiť uchádzačovi do vlastných rúk.

6. Šanca na zmenu

Uchádzač, ktorý dostal rozhodnutie o neprijatí na štúdium, môže podať žiadosť o preskúmanie tohto rozhodnutia.

7. Osem dní

Žiadosť sa podáva orgánu, ktorý rozhodnutie vydal v lehote do ôsmich dní odo dňa jeho doručenia.

8. Porušenie zákona

Dekan môže sám žiadosti vyhovieť, ak zistí, že rozhodnutie sa vydalo v rozpore so zákonom, vnútorným predpisom vysokej školy alebo fakulty, alebo podmienkami ustanovenými na prijímacie konanie. Inak žiadosť zamietne a pôvodné rozhodnutie potvrdí.

SkryťVypnúť reklamu

9. Žiadosť vyššie

Pokiaľ dekan nezistí žiadne porušenie, postupuje žiadosť rektorovi.

10. Rozpor so zákonom

Rektor môže rozhodnutie zmeniť iba vtedy, ak by sa zistilo, že bolo vydané v rozpore so zákonom a vnútornými predpismi školy. Inak postúpi žiadosť akademickému senátu vysokej školy.

11. Posledná šanca

Akademický senát je poslednou šancou na zmenu pôvodného rozhodnutia. Pokiaľ nezistí žiadne porušenie zákonov, pôvodné rozhodnutie rektora potvrdí. Uchádzač týmto vyčerpal všetky možnosti.

12. Tridsať dní

Odpoveď s rozhodnutím musí žiadateľ dostať do tridsať dní od doručenia žiadosti o preskúmanie rozhodnutia.

Neúspešní skúšajú

V odvolacom konaní sa študent na vysokú školu dostane iba v prípade, že zostalo miesto. Ak pri prijímacom konaní nebol porušený zákon, škola nemusí byť ochotná vyhovieť.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Vyše 15-tisíc neúspešných uchádzačov o vysokoškolské štúdium v minulom akademickom roku požiadalo dekana či rektora o preskúmanie ich pôvodného rozhodnutia. Takmer 80 percent z týchto žiadostí bolo neúspešných.

S úspechom sa stretlo viac ako dvetisíc. Ale len preto, že sa na fakultách uvoľnili miesta po uchádzačoch, ktorí sa na štúdium nezapísali.

Dopĺňali kapacity

Na Ekonomickej univerzite v Bratislave žiada každoročne takmer 70 percent študentov, ktorí neboli úspešní na prijímacích skúškach, o preskúmanie rozhodnutia. Povedal to prorektor Ferdinand Daňo.

„V prípade, že na danom študijnom programe sú ešte voľné kapacity, tak dekan žiadosti vyhovie,“ pripustil prorektor. Dodal, že sa tak písomne deje s konštatovaním, že pri vydaní pôvodného rozhodnutia nebol porušený zákon ani iné vnútorné predpisy Ekonomickej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

Aj na nitrianskej Univerzite Konštantína Filozofa viac ako polovica neprijatých uchádzačov podáva voči neprijatiu odvolanie.

„Dekani fakúlt prijmú taký počet uchádzačov, aby doplnili predpokladané počty na jednotlivých študijných programoch,“ povedal rektor univerzity Libor Vozár.

Na Komenského nezmenili nič

Univerzita Komenského vlani zaevidovala 2669 žiadostí uchádzačov o preskúmanie rozhodnutí dekanov fakúlt o neprijatí na štúdium. Najviac, vyše 700 na bakalárske štúdium.

Prorektor pre študijné veci Ján Pekár povedal, že v prijímacom konaní sa nevyskytol žiaden z dôvodov, ktoré uchádzači uviedli v odvolaniach, a dekani teda nemenili svoje rozhodnutia. Keďže prepisy neboli porušené, rektor neprehodnotil žiadne z rozhodnutí dekanov.

Na fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici sa hlásilo vyše 12-tisíc uchádzačov, prijímačiek sa zúčastnilo ani nie 10-tisíc z nich a takmer sedemtisíc uchádzačov prijali na štúdium.

SkryťVypnúť reklamu

„Zapísalo sa len necelých päťtisíc, čo rektorke univerzity umožnilo prijať spomedzi 1486 uchádzačov, čo žiadali o preskúmanie rozhodnutia, ešte necelú stovku,“ povedala prorektorka Milota Vetráková.

Miesta sú na nadstavbách

Tí, ktorých neprijali na vysokú, sa ešte môžu hlásiť na nadstavbové štúdium na stredných školách.

BRATISLAVA. Uchádzači, ktorí neuspeli v prijímačkách na vysokú školu, sa môžu v predĺženom termíne do 31. júla prihlásiť na nadstavbové alebo pomaturitné štúdium.

Prihlášky treba odovzdať riaditeľovi príslušnej strednej školy. Absolventi stredných škôl sa mohli na toto štúdium hlásiť v termíne do 31. mája.

Prvý termín prijímacích skúšok je naplánovaný od 20. do 24. júna, druhý termín stanoví škola medzi 15. a 26. augustom. Konkrétny deň konania skúšky určí riaditeľ školy. Najneskôr mesiac pred prvým termínom prijímacej skúšky zverejní podmienky pre prijatie uchádzačov.

SkryťVypnúť reklamu

Štúdium trvá minimálne dva roky. Organizuje sa ako denné štúdium, štúdium popri zamestnaní alebo ako kombinované štúdium. Ukončuje sa maturitnou skúškou.

Tento druh štúdia navštevuje v tomto školskom roku viac ako 16-tisíc žiakov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (24. 5. 2025)
USD 1.130
AUD 1.757
CZK 24.915
JPY 161.130
CAD 1.563
GBP 0.838
HUF 403.550
PLN 4.260
CHF 0.930
SEK 10.835

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 903
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 551
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 687
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 536
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 277
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 142
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 842
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 072
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 176
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 14 978
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 675
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 268
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 842
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 563
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 001
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 508
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Donald Trump.

Americký prezident chce, aby smartfóny vyrábali v USA.


SITA
Spojenectvo podľa Trumpa vytvorí 70-tisíc pracovných miest v USA.

Ponuku Nippon Steel predtým zablokoval Biden.


ČTK 3
Budova Slovenských elektrární v Bratislave.

Definitívne sa zavŕšila druhá fáza akcionárskej dohody.


TASR 1
Európsky komisár pre obchod Maroš Šefčovič.

Eurokomisár telefonoval so zástupcami USA.


TASR 2
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 176
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 14 978
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 675
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 268
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 842
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 563
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 001
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 508
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu