BRATISLAVA. Našich dovolenkárov, ktorí sa chystajú do zahraničia, čaká pravdepodobne rekordné leto. Podľa prognóz Slovenskej sporiteľne totiž počas blížiacej sa letnej sezóny minú na dovolenke až o šesť percent viac ako minulý rok.
Očakáva sa, že klienti banky utratia v zahraničí viac ako 23 miliónov eur a prekonajú tak minuloročné maximum o viac ako milión.
„Vychádzali sme z nárastu objemov platieb kartou v zahraničí. Ten vzrástol za posledných päť rokov šesťnásobne,“ hovorí vedúci kartových produktov sporiteľne Milan Bednár.
Do zahraničia si karty so sebou berie až 92 percent našich dovolenkárov. Takmer štvrtina z nich ňou hradí viac ako polovicu platieb.
Za Rakúskom zaostávame Priemerná transakcia našich občanov počas leta v cudzine je o päť eur vyššia ako česká. Podľa Bednára si zrejme naši susedia vyberajú vyššiu hotovosť ešte doma. Môžu sa tiež viac zásobiť jedlom, ktoré si sami na dovolenku privezú.
Trendy u nás Priemerná platba cez terminály v zahraničí klesá. Za päť rokov klesla o 8 eur, z 52 eur. Priemerný výber z bankomatu v cudzine rastie. Za päť rokov stúpol z 49 na 83 eur. Oba trendy súvisia s tým, že na dovolenky cestuje čoraz viac ľudí, ktorí si uvedomujú, že výhodnejší je jeden výber vo vyššej hodnote. Sme náročnejší a využívame častejšie služby all inclusive. Viac míňame a cestujeme na dovolenku počas celého roka. Zdroj: SLSP, SACKA
V porovnaní s Rakúskom však Česi i našinci výrazne zaostávajú. Rakúšania totiž na dovolenke v porovnaní s nami míňajú až 11násobne viac, v drvivej väčšine cez platobné terminály. Len tri percentá z výdavkov hradia z peňazí, ktoré vyberú z bankomatov.
V našom prípade je to až tretina. „Rakúšania vedia, že je výhodnejšie platiť u obchodníkov kartou, ako si vyberať hotovosť z bankomatu,“ tvrdí Bednár.
Naši turisti totiž majú stále zaužívané, že poplatky u obchodníka sú minimálne rovnako vysoké ako pri výbere z bankomatu. S tým však nesúhlasí hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.
Tvrdí, že dnes je už prekonané rozlišovanie kariet od jednotlivých spoločností. „Ich akceptácia je celosvetovo vysoká, čo je pozitívne z hľadiska ušetrenia na poplatkoch.“
Podľa viceprezidenta asociácie cestovných kancelárií Stanislava Macka je viac minutých peňazí dôkazom, že sa našim turistom zvyšuje životná úroveň. Na dovolenke si dokážu užívať stále viac.
„Sme rozšafnejší a využívame častejšie luxusné služby, “ tvrdí. Podľa neho sa našinci približujú k európskemu štandardu a dovolenky si už objednávajú podstatne skôr.
Predaje nad očakávania Potvrdzujú to aj štatistiky cestoviek, ktorým sa sezóna rozbehla počas Vianoc. Už vtedy objednávky na leto prekonali všetky očakávania.
Nepokoje v arabskom svete však v marci predaj pribrzdili a Tunisko či Egypt vypadli z top destinácií. Nahradiť tak 100tisíc našich turistov, ktorí dovolenkovali v týchto krajinách, má Turecko a rastúci záujem o Španielsko.
Je otázne, či výpadok výdavkov na dovolenkách v Egypte a Tunisku skutočne Turecko a Španielsko nahradia.
„Predpokladáme, že áno. Obe krajiny ponúkajú kvalitné služby,“ povedal Bednár.
S tým, že letná sezóna môže byť v našich výdavkoch skutočne rekordná, súhlasia aj banky ČSOB, VÚB, Tatra banka i UniCredit.
„Zaznamenávame medziročne nárast v počte i objeme transakcií cez platobné karty,“ povedal hovorca Tatra banky Boris Gandel.