BRATISLAVA. Mimoriadne negatívne prekvapil predovšetkým newyorský regionálny index výrobnej dôvery, ktorý klesol z májových 11,9b. na júnových -7,8b., čo ďaleko zaostalo nad očakávaním rastu na 13,0b.
V apríli sa tento index ešte nachádzal na úrovni 21,7b. Sentiment vo výrobnej sfére sa tak dostal už do teritória poklesu aktivity, keď na americkú výrobnú sféru naďalej tlačia rastúce vstupné náklady, vyše 59 % newyorských výrobcov hlásilo v júni vyššie vstupné ceny ako pred mesiacom, ktoré spoločnosti nie sú schopné pri slabom spotrebiteľskom dopyte posunúť ďalej čo zráža nadol ich marže a núti ich k úsporným opatreniam.
Inflačné tlaky pritom naďalej pokračujú, spotrebiteľské ceny v krajine vzrástli v máji medzimesačne podľa prognóz o 0,2 % na medziročných 3,6 %. O niečo rýchlejšie než sa čakalo, o 0,3 % medzimesačne, však rástla jadrová inflácia, ktorá je očistená o ceny potravín a energií.
A práve tento ukazovateľ, ktorý sa v medziročnom porovnaní nachádza na úrovni 1,5 %, je tou hlavnou inflačnou veličinou, ktorú sleduje americká centrálna banka FED. Pokiaľ by tento rastový trend pokračoval až k úrovni 2 %, tak to môže výrazne nabúrať jej plány naďalej podporovať ekonomiku ultra-nízkymi úrokovými sadzbami.
Sériu slabých ukazovateľov zo Spojených štátov včera zavŕšil aj májový medzimesačný rast priemyselnej výroby na úrovni 0,1 %, čakal sa rast o 0,3 % a aj júnová dôvera v stavebnom sektore, ktorej index nečakane klesol zo 16b. na 13b.
Spomalenie hlásia aj ďalšie časti sveta, vo Veľkej Británii v máji pribudlo 19,6 tis. nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti, čo je najviac za posledné dva roky, ďaleko viac než prognózovaných 7,1 tis., navyše minulomesačný nárast bol revidovaný nahor za 12,4 tis. na 16,9 tis.
Vládne úsporné opatrenia, ktoré sa snažia znížiť deficit z dvojciferných čísel pod 3 % HDP do roku 2014, je tak viac bolestnejšie než sa čakalo, a plán britskej vlády, že prepúšťanie vo verejnej sfére nahradí tvorba miest v sfére súkromnej, zatiaľ nevychádza podľa jej predstáv. Libra na tieto dáta reagovala výrazným oslabením, voči doláru klesla z úrovní okolo 1,6350 libry za dolár až k 1,6166 dnes ráno o 9:00.
Okrem slabých ekonomických ukazovateľov naberá na obrátkach aj nervozita ohľadom európskeho dlhu. Utorková európska nedohoda ohľadom ďalšieho balíčka pre Grécko, stredajšie varovanie agentúry Moody's pre francúzske banky, že v súvislosti s veľkou pravdepodobnosťou reštrukturalizácie gréckeho dlhu sa môžu tešiť na nižší rating, a politická nezhoda ohľadom šetrenia v samotnom Grécku naďalej vyhrocujú situáciu na dlhopisových trhoch.
Výnosy z dlhopisov a aj ceny poistenia voči bankrotu Grécka, Írska a Portugalska opäť posúvajú nahor historické maximá. Dnes ráno si po dvoch mesiacoch siahli na nové desaťročné maximá aj výnosy z desaťročných španielskych dlhopisov. Spolu s nimi je pod tlakom aj euro, ktoré na páre s dolárom, ktorému averzia k riziku naopak svedčí, kleslo až k úrovni 1,4139 dolára za euro.
Rastúca nervozita poslala počas včerajšieho obchodovania akcie výrazne nadol, paneurópsky index EuroStoxx 50 aj širší americký index S&P 500 zhodne klesli o 1,74 % a v poklese pokračujú aj dnes v ranných hodinách.
Dnes je opätovne možné očakávať volatiné obchodovanie, či je júnový ďalší prepad výrobného sentimentu v New Yorku izolovanou záležitosťou, alebo celoamerickým fenoménom, môže ukázať index výrobnej dôvery z regiónu Philadelphie (16:00), prognózy hovoria o raste na 7,1b.
Spojené štáty ponúknu aj májové dáta zo stavebníctva (14:30), anualizovaný počet začatých stavieb domov a nových vydaných stavebných povolení by mali podľa očakávaní mierne rásť na 540 tis., resp. 560 tis. A do tretice Spojené štáty ponúknu aj minulotýždňové nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti (14:30), tie by mali mierne klesnúť na 420 tis.
K zvýšeným pohybom môže dôjsť aj na librových pároch, z Británie totiž dorazia májové maloobchodné tržby, tie by mali klesnúť medzimesačne o 0,5 %.
autor je analytikom spoločnosti X-Trade Brokers