BRATISLAVA.
"Vyzývame ho, aby sa vrátil k vecným argumentom, ktoré hovoria jasne v prospech nášho kompromisného návrhu a aby ho v záujme zachovania kontinuity a nastolenia stability v 2. pilieri podporil a hlasoval zaň," konštatujú vo svojom stanovisku poslanci Smeru-SD Peter Kažimír, Ján Počiatek a Branislav Ondruš.
Ich návrh zmien v druhom pilieri má podľa nich oporu v širokej odbornej verejnosti, pretože nikomu neberie garancie a nikoho nenúti k prestupom.
"Optimalizuje súčasné nastavenie garancií s cieľom dosiahnutia vyšších výnosov, a to predĺžením porovnávacieho obdobia zo 6 mesiacov na 5 rokov, a súčasnom zavedení princípu High Water Mark pre výplatu poplatku za zhodnotenie, ktorý sa vypláca, len keď hodnota dôchodkovej jednotky v danom období rastie," priblížili opoziční zákonodarcovia.
Ich zámerom je zároveň zaviesť dva nové dôchodkové fondy bez garancií, v ktorých by bolo vyššie riziko straty, ale aj potenciál vyššieho výnosu. Jeden z nich je lacný a pasívne riadený, druhý drahší a aktívne riadený.
Do nových fondov môžu sporitelia presunúť časť svojho majetku na základe slobodného rozhodnutia a po vyplnení dotazníka, ktorým sa otestuje úroveň ich vedomostí a vzťah k riziku.
Výhodou v porovnaní s vládnym návrhom zákona je podľa Smeru-SD možnosť miešania až troch fondov naraz - aktívne riadeného, pasívne riadeného a garantovaného.
"Mihál sa uchyľuje ku klamstvám a fabuláciám, akým je napríklad tvrdenie, že výpredaj akcií v dôchodkových fondoch bol spôsobený zavedením garancií. Pravda je však taká, že výpredaj akcií z dôchodkových fondov nebol podmienený zavedením garancií v marci 2009, ale novelou zákona z jesene roku 2008," pripomenuli poslanci Smeru-SD.
Práve táto novela podľa nich zaviedla povinnosť dôchodkových správcovských spoločností (DSS) nakupovať do majetku dôchodkových fondov iba také investičné nástroje, ktoré sú obchodované na burzách cenných papierov a ktorých emitent mal rating v investičnom pásme, teda napríklad zahraničné akciové fondy.
"Keďže akcie nakúpené v tom čase vo fondoch túto podmienku nespĺňali, DSS-ky boli nútené všetky tieto nástroje vypredať, čo sa začalo uskutočňovať už v januári 2009, teda ešte predtým, ako boli do systému zavedené garancie. Toto obmedzenie bolo opätovne na podnet Národnej banky Slovenska (NBS) odstránené až v polovici roku 2010, kedy akciové trhy mali Mihálom proklamovaný rast už dávno za sebou," upozornila v stanovisku najsilnejšia opozičná strana.
"Takže ak Mihál tvrdí, že za výpredajom akcií z fondov bolo zavedenie garancií, tak klame, alebo nepozná skutočnú príčinu ich výpredajov. Obidve alternatívy sú zlé. Garancie boli do systému zavedené až ako druhý krok v rámci protikrízových opatrení, s cieľom zvýšiť bezpečnosť celého systému a tým ochrániť sporiteľov pred stratami úspor na dôchodok v dôsledku rizikového investovania," zdôraznili opoziční poslanci.
Ministerstvo práce riadené Mihálom nedávno kritizovalo zmeny, ktoré v druhom dôchodkovom pilieri spravila predchádzajúca vláda s tým, že mali obrať jeho účastníkov o množstvo peňazí. "Až o 150 miliónov eur a viac mohli mať občania v druhom pilieri na svojich účtoch navyše, keby bývalá vláda Róberta Fica nezaviedla do zákona tzv. garancie," tvrdilo v pondelkovom (13.6.) vyhlásení Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.