BRATISLAVA. Balík opatrení zameraný na premenu slovenskej ekonomiky na ekonomiku založenú na vedomostiach a inováciách bude zastrešovať projekt Minerva 2.0.
„Cieľom Minervy je vytvoriť podmienky pre čo najrýchlejšie dobehnutie životnej úrovne najvyspelejších európskych krajín,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej besede splnomocnenec vlády pre vedomostnú ekonomiku Martin Bruncko.
Pripravované reformy majú umožniť príchod priamych zahraničných investícii z high-tech odvetví a vytvoriť priestor pre vznik a rozvoj domácich technologických firiem.
Opatrenia na zmenu štruktúry ekonomiky sú podľa ministra financií Ivana Mikloša potrebné aj preto, aby sa zo Slovenska nestala upadajúca montážna dielňa Európy. Reštrukturalizácia ekonomiky a prechod k tvorbe poznatkov je podľa Mikloša jediná šanca, ako si môže Slovensko udržať konkurencieschopnosť.
Realizácia opatrení definovaných v projekte Minerva 2.0 má pomôcť usmerniť existujúci hospodársky rast a investovať do moderného inovačného prostredia. Opatrenia sa sústreďujú na tri hlavné oblasti, a to vzdelávanie, veda a výskum a inovatívne podnikanie.
Výstupom projektu majú byť zmeny vo viacerých oblastiach ekonomiky v podobe konkrétnych nástrojov a politík. Tieto zmeny sa dotknú legislatívy a nastavenia systémov kompetenčne spadajúcich najmä pod rezorty školstva a hospodárstva.
Stratégia Minerva 2.0 bola už zaradená do medzirezortného pripomienkového konania a po jej schválení vládou by sa mali začať práce na jednotlivých opatreniach. Prvé jednoduchšie opatrenia by sa pritom mali uviesť do praxe už od začiatku budúceho roka.
Minerva 2.0 nadväzuje na koncepciu Minerva z roku 2005. Tento projekt budovania znalostnej ekonomiky sa za predchádzajúceho ministrovania Ivana Mikloša zameriaval na štyri kľúčové oblasti, a to informačnú spoločnosť, investície do ľudských zdrojov a vzdelávania, vedu, výskum a inovácie a napokon podnikateľské prostredie.
Po nástupe vlády Roberta Fica sa však v budovaní znalostnej ekonomiky podľa tohto programu nepokračovalo. Predchádzajúca vláda naopak prišla s vlastnou koncepciou rozvoja krajiny, ktorú nazvala Modernizačný program Slovensko 21.