VIEDEŇ. Preto vyzval politikov, aby sa rýchlo dohodli na záchrannom pláne pre Grécko. Banky a poisťovne sa podľa neho môžu na záchrane zúčastniť.
"Zatiaľ nás o to nikto nežiadal," uviedol Ghizzoni. Podľa vlastných slov zatiaľ nevie, aké sú závery doterajších diskusií politikov. "Ak sa hovorí o dobrovoľnom predĺžení splatnosti dlhu, myslím si, že súkromný sektor - banky a poisťovne - môžu uvažovať o takomto návrhu. V princípe nie som proti účasti súkromného sektora."
Najdôležitejšie podľa Ghizzoniho je, aby malo Grécko dostatok likvidity na plnenie záväzkov, kým bude musieť realizovať reformy, ktoré krajine pomôžu vrátiť sa na kapitálové trhy.
Ghizzoni nevylučuje, že nakoniec budú Atény nútené odpísať časť hodnoty (haircut) svojho dlhu. V súčasnosti však považuje túto možnosť za veľmi nebezpečnú. "Pred rokom by to bolo možno prijateľné, ale dnes už nie." Ak by sa totiž politici po roku bezvýsledných rokovaní dohodli na znížení hodnoty gréckeho dlhu, mohlo by to podľa Ghizzoniho viesť k "masakru Írska a Portugalska a možno aj ďalších krajín".
Ghizzoni si myslí, že politici nesmú dovoliť krach Grécka. "Platobná neschopnosť Grécka by zanechala veľmi vážne negatívne následky na európskej ekonomike." Ghizzoni upozornil, že UniCredit vlastní grécke dlhopisy v hodnote len 800 miliónov eur. Takže rizikom pre banku nie je priama angažovanosť v Grécku, ale dôsledky, ktoré by mohol mať kolaps Atén na zvyšok Európy.
Informovala o tom agentúra Reuters.