BRATISLAVA. Aj v máji si inflácia na Slovensku udržala popredné priečky medzi krajinami Európskej únie. Kým u nás ceny medziročne stúpli o 4,2 percenta, v únii v priemere o 3,2 percenta. V eurozóne bol rast cien ešte nižší a podľa Eurostatu dosiahol 2,7 percenta.
Kde rastú ceny podobne
Májová inflácia bola na Slovensku podobná tej poľskej či maďarskej. Aj tam šli ceny nahor medziročne zhruba o štyri percentá a najväčším „inflačným ťahúňom“ boli potraviny.
Vysvetlenie treba podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka hľadať nielen v tom, že ich ceny stále rastú, ale v spotrebnom koši majú oproti západoeurópskym krajinám aj vyššiu váhu.
K podobnej inflácii v Poľsku prispelo aj to, že tak ako Slovensko zvýšilo začiatkom roka DPH o jeden percentuálny bod. „Mierne pomalší rast cien v Maďarsku vyplýva najmä z pomalšieho rastu cien energií,“ povedal Koršňák.
Do spotrebného koša na výpočet inflácie sú podľa Štatistického úradu zaradené tovary a služby typické pre danú krajinu. Aká sa im priradí váha, závisí od výšky výdavkov domácností na daný tovar alebo službu.
„Krajiny južnej Európy majú určite nižšie výdavky v porovnaní so severnou Európou na tovary ako kožuch, čižmy, dodávka tepla,“ povedala hovorkyňa úradu Eva Kelemenová. Podobné zloženie spotrebného koša ako u nás má podľa úradu aj Česko. Tam však ceny medziročne rástli len o dve percentá.
Aj českú infláciu ťahajú najmä potraviny. Tie v máji medziročne zdraželi o 6,7 percenta, na Slovensku ceny potravín stúpli o 7,2 percenta. Keď sa porovnajú aprílové a májové ceny, potraviny v Česku zdraželi o viac ako dve percentá najmä pre drahšie pečivo.
České ceny stráži koruna
Rozdiel medzi našou a českou infláciou spôsobuje podľa ekonóma pražskej ČSOB Petra Dufeka najmä silná koruna. „Potom tiež konkurencia hypermarketov na trhu a slabý spotrebiteľský dopyt.“
Česká koruna oproti euru spevnela za posledný rok o päť percent. Nevysvetľuje to síce celý rozdiel medzi našou a českou infláciou, ale vďaka korune sa tam podľa Dufeka zlacňujú autá, elektronika, oblečenie či pohonné látky.
Silná koruna sa sčasti podľa Koršňáka podpísala aj pod to, že ceny energií na bývanie tam medziročne rástli takmer o polovicu pomalšie ako u nás. „V tomto roku vidno aj rozdiel pri cenách spojených s bývaním, ktoré v tomto roku v Česku rástli pomalšie než u vás,“ povedal Dufek.
Ešte vyššia inflácia ako v našom regióne je v pobaltských krajinách. Pohybuje sa okolo piatich percent. Podľa niektorých odhadov by sa aj u nás mohla na jeseň priblížiť k podobným úrovniam.
Národná banka predpokladá tohtoročnú infláciu na úrovni 4,1 percenta. Ministerstvo financií ju zatiaľ odhaduje na 3,5 percenta, no v júli príde s novou prognózou.